آگاهی از خطر ابتلای کودک به اختلالات سلامت روان با بررسی دندان های شیری

آگاهی از خطر ابتلای کودک به اختلالات سلامت روان با بررسی دندان های شیری به گزارش فیکس سرور دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه هاروارد درمطالعه اخیرشان اظهار کرده اند بررسی دندان های شیری می تواند به آنها در شناسایی کودکان در معرض خطر مبتلا شدن به اختلالات سلامت روان کمک شایانی کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، فرآیند دندان درآوردن نوزادان معمولاً در بازه زمانی ۶ تا ۱۲ ماهگی شروع می شود و در بعضی موارد هم نوزادان هنگامیکه دندان های آنها در آمده، متولد می شوند. حال نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که ضخامت برخی علایم رشد در دندان های شیری می تواند به آنها در شناسایی کودکان در معرض خطر افسردگی و سایر اختلالات سلامت روان در آینده، کمک نماید.
دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیرشان اعلام کردند برخی ناملایمات های دوران کودکی مسئول یک سوم تمام اختلالات سلامت روان افراد هستند.
"ارین سی دون" (Erin C. Dunn)، اپیدمیولوژیست اجتماعی و روانپزشک از آن دسته دانشمندانی است که به مطالعه این موارد بسیار علاقه مند بود و مایل بود بداند که چه عواملی در افزایش ریسک ابتلای کودکان به چنین اختلالاتی نقش دارند. "دون" اظهار داشت: دندان ها همانند یک مدرک، نشان دهنده انواع مختلفی از مواردی هستند که یک فرد در زندگی تجربه کرده است. برای مثال قرار گرفتن در معرض منابع استرس فیزیکی مانند تغذیه نامناسب یا بیماری، می تواند بر شکل گیری مینای دندان تأثیر بگذارد و به ایجاد خطوط رشد برجسته در دندان ها منجر شود که به آن خط ها، "خطوط استرس" می گویند و این مورد شبیه به حلقه های یک درخت است که می تواند سن آنرا نشان دهد. همانطور که ضخامت حلقه های رشد درخت می تواند بر مبنای آب و هوای اطراف درخت در هنگام شکل گیری متفاوت باشد، خطوط رشد دندان هم می تواند بر مبنای محیط و تجربیاتی که کودک در رحم مادر و مدت کوتاهی بعد از آن در زمان شکل گیری دندان ها داشته، متفاوت باشد. حالا تصور می نماییم که خطوط استرس ضخیم تر نشان دهنده شرایط استرس زاتر زندگی فرد است.
دون در این مطالعه این فرضیه را بیان کرد که پهنای یک گونه به نام خط نوزادی (NNL)، می تواند نشان دهد که آیا مادر نوزاد در طول حاملگی و در دوران اولیه بعد از تولد نوزاد، سطوح بالایی از استرس روانی را تجربه کرده است یا خیر. طی این مطالعه دانشمندان ۷۰ دندان شیری جمع آوری شده از ۷۰ کودک را برای آزمایش این فرضیه تجزیه و تحلیل کردند. بعد از آن از مادران نوزادان خواسته شد تا پرسشنامه هایی را که درباره تجربیات آنها در طول بارداری، سابقه مشکلات روانی مادر، کیفیت محل زندگی و سطح حمایت اجتماعی بود را پر کنند.
محققان بعد از بررسی این اطلاعات دریافتند کودکان مادرانی که سابقه افسردگی شدید یا سایر مشکلات روانپزشکی داشتند و مادرانی که در هفته سی و دوم حاملگی حالات افسردگی یا اضطراب را تجربه کرده بودند، بیشتر از سایر بچه ها دارای خطوط نوزادی ضخیم تری بودند. کودکان مادرانی که در مدت کوتاهی بعد از حاملگی حمایت اجتماعی ضروری را دریافت کرده بودند، خط نوزادی نازک تری داشتند.
"دون" اظهار داشت: هیچ کس مطمئن نیست که چه چیزی سبب ایجاد خط نوزادی می شود، اما تصور ما این است مادری که اضطراب یا افسردگی را تجربه می کند، امکان دارد کورتیزول بیشتری تولید نماید و کورتیزول هم هورمون استرسی است که در کار سلول هایی که مینای دندان را ایجاد می کنند، تداخل بوجود می آورد. التهاب سیستمیک مورد دیگری است که امکان دارد در ایجاد این وضعیت نقش داشته باشد. اگر بتوان یافته های این مطالعه را در یک مطالعه بزرگتر تکرار کرد، خط نوزادی و سایر علایم رشد دندان می توانند در آینده برای شناسایی کودکانی که در معرض ناملایمات اولیه زندگی قرار گرفته اند، استفاده شوند. سپس می توانیم توسط آن کودکان را سریع شناسایی و با به کار گیری روش های مناسب از بروز اختلالات سلامت روان در آنها جلوگیری نماییم.
منبع:

1400/08/21
21:50:02
0.0 / 5
517
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , سئو , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین