حمله یوروپل به مظنونان حملات باج افزاری

حمله یوروپل به مظنونان حملات باج افزاری یوروپل (پلیس اتحادیه اروپا) و همکارانش شبکه ای از خلافکاران سایبری که از سال ۲۰۱۹ عامل حملات باج افزاری به بیشتر از ۱۸۰۰ قربانی در ۷۱ کشور بودند را هدف گرفتند.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، سازمان پلیس اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام نمود ۱۲ نفر در عملیاتهایی که این هفته بعد از دو سال تحقیقات در اوکراین و سوییس انجام گرفت، هدف گرفته شدند. این سازمان اشاره نکرد آیا افراد مذکور دستگیر یا متهم شده اند.

این افراد نامبرده نشده شرکتهای بزرگ را هدف گرفته و فعالیت آنها را فلج می کردند. یکی از باج افزارهایی که این گروه استفاده می کرد، "لاکرگوگا" بود که در حمله ضد شرکت آلومینیوم نروژی "نورسک هیدرو" در مارس سال ۲۰۱۹ استفاده شده بود. این حمله سایبری سبب شد "نورسک هیدرو" تولید کارخانه هایش در دو قاره را به مدت حدود یک هفته متوقف نماید و بیشتر از ۵۰ میلیون دلار به این شرکت ضرر زد.

سرویس تحقیقات جنایی ملی نروژ در اطلاعیه مطبوعاتی جداگانه ای اعلام نمود افراد هدف گرفته شده مسئول حمله به "نورسک هیدرو" بوده اند.

یوروپل اعلام نمود این هکرها همینطور از باج افزارهای "مگاکورتکس" و "دارما" و همینطور بدافزار "تریک بات" و افزارهایی نظیر "کوبالت استرایک" و "پاول شل ایمپایر" بهره برده اند تا شناسایی نشده و دسترسی بیشتری به شبکه های هک شده پیدا کنند. این خلافکاران سپس به مدت ماهها در سیستمهای رخنه شده شناسایی نشده می ماندند و به تحقیق درباره ضعفهای شبکه های فناوری اطلاعات می پرداختند تا در مرحله بعد با استفاده از باج افزار، به باج گیری و دریافت پول اقدام نمایند.

هنوز مشخص نیست این خلافکاران چه میزان پول از راه این حملات به دست آورده اند اما یوروپل اعلام نمود ۵۲ هزار دلار نقد و پنج خودروی لوکس را توقیف کرده است. یوروپل اعلام نمود اغلب این مظنونان اهداف باارزشی محسوب می شوند چونکه در پرونده های مهم در حوزه های قضایی مختلف تحت تحقیقات قرار دارند. مظنونان هدف قرار گرفته همگی نقشهای مختلفی در سازمانهای خلافکار بسیار سازمان یافته داشتند.

سازمان پلیس اتحادیه اروپا تصریح کرد شماری از این افراد مظنون به پولشویی پولهایی هستند که از راه حملات باج افزاری دریافت کرده اند.

بر اساس گزارش تِک کرانچ، یوروپل اعلام نمود سازمانهای اجرایی قانون از کشورهای نروژ، فرانسه، انگلیس، سوییس، آلمان، اوکراین، هلند و آمریکا در عملیات اخیر مشارکت کردند و بیشتر از ۵۰ بازرس خارجی در اوکراین در ۲۶ اکتبر برای هدف گرفتن خلافکاران سایبری شرکت کردند.

منبع:

1400/08/08
08:56:55
0.0 / 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین