چارچوب موافقتنامه سطح خدمات در اپراتورها چیست؟

چارچوب موافقتنامه سطح خدمات در اپراتورها چیست؟ به گزارش فیکس سرور ضوابط و چارچوب موافقتنامه های سطح خدمات (SLA) یک قرارداد دوجانبه بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده،  با هدف تضمین کیفیت خدمات است و اپراتورهای عرضه دهنده خدمات علاوه بر اجبار قانونی مصوبات، تلاش می کنند این چارچوب را رعایت نمایند و کاربران هم در حساب کاربری خود می توانند سرعت و کیفیت سرویس خویش را اندازه گیری کرده و در صورت وجود مشکل نسبت به ثبت ثبت درخواست و شکایت از راه سایت اپراتور اقدام کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، ضوابط و چارچوب موافقتنامه های سطح خدمات (SLA) در مفاد مصوبه ۱۷۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۱۳۹۲، برپایه ماده ۶ اساسنامه رگولاتوری و با هدف شفاف سازی کیفیت خدمات در مقابل هزینه آن در شبکه های ارتباطات داده ها و رعایت حقوق مشتریان تصویب شده است.
این مصوبه باید بعنوان ضمیمه قرارداد بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده برای نحوه اندازه گیری سطح خدمات و جبران خسارت به صورت الکترونیکی یا نسخه چاپی مبادله شود و همه اپراتورها باید در درگاه رسمی خود آنرا درج کنند.
SLA یک قرارداد دوجانبه بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده، بر مبنای توافق و با هدف تضمین پارامترهای کیفیت خدمات توافق شده است. در این قرارداد باید کیفیت سطح خدمات، نحوه اندازه گیری تخطی از سطح خدمات و ضمانت های اجرایی آن تعیین شود. مشترکان هم باید با دقت محتوای قرارداد و موافقتنامه سطح سرویس و تعیین خسارت های ناشی از نبود سرویس دهی و پشتیبانی اپراتوار را مطالعه و تایید کنند.
اپراتورهای عرضه دهنده خدمات معمولاً علاوه بر اجبار قانونی مصوبات به علت شرایط رقابتی شدید، تلاش می کنند چارچوب SLA را رعایت نمایند. کاربران هم در حساب کاربری خود می توانند سرعت و کیفیت سرویس خویش را اندازه گیری کرده و در صورت وجود مشکل نسبت به ثبت تیکت (ثبت درخواست و شکایت از راه سایت اپراتور) اقدام نمایند.
ضوابط قرارداد مشترکان
اپراتور (یکی از دارندگان پروانه از رگولاتوری) برپایه مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ملزم است در چارچوب عقد قرارداد شفاف و مشخص در زمینه کمیت، کیفیت و توافقنامه سطح خدمات (Agreement Level Service) به مشترکان خود خدمات ارائه دهد. اپراتور باید پیش از ارائه خدمات و دریافت وجه از مشترک، یک نسخه از مفاد قرارداد مشترکان را مجانی در اختیار هر فرد ذی نفع یا هر مشترک جدیدی که درخواست کند، قرار دهد.
در این قرارداد باید این موارد درج شده باشد: نحوه ارائه درخواست، بررسی، اطلاع رسانی و رسیدگی به درخواست مشترکان؛ زمان ارائه سرویس، نحوه پشتیبانی، اطلاع رسانی، رسیدگی به شکایات، ارتباط با مشتری و جبران خسارت؛ نحوه جمع آوری خدمات؛ محرمانه بودن اطلاعات مشترک و محتوای مبادله شده؛ نحوه بازپرداخت ها و تخفیف های جبرانی که در مواقع بروز اشکال در ارائه خدمات، در صورتحساب ها درج می شود؛ تعرفه خدمات و تمام مبالغ دریافتی از مشترک؛ شرایط پرداخت شامل پرداخت کارمزد و هزینه های اداری قابل اعمال؛ حداقل دوره قرارداد؛ حق فسخ از جانب مشترک و دارنده پروانه؛ روش رسیدگی به شکایات یا حل و فصل اختلافاتی که از جانب مشترک مطرح می شود، همچون شکایت به رگولاتوری و شکایت به مراجع قضایی؛ مشخصات دارنده پروانه و مرجع صادرکننده پروانه؛ و هر مبحث دیگری که قوانین و مقررات حاکم، ایجاب کند.
توصیه رگولاتوری به مشترکان
مشترکان در زمان خرید سرویس اینترنت پرسرعت ثابت، باید متناسب با نیاز و بودجه خود سرویس را انتخاب کنند.
پنل کاربری مشترک دارای اطلاعات و ابزارهایی مانند مشخصات کاربری، جزئیات سرویس دریافتی، تاریخ های پرداخت و صورتحساب مالی، جزئیات مصرف و ابزارهای سنجش سرعت و کیفیت، ثبت شکایات و درخواست خسارت موافقتنامه سطح سرویس (SLA) و... است، مشترک با استفاده از این ابزارها می تواند متوجه اختلال یا مغایرت در سرویس خود با شرایط قراردادش به لحاظ سرعت، کیفیت و میزان مصرف و پرداختی ها شود و برای دریافت حق و حقوق خود از راه تماس با اپراتور و یا طرح شکایت در سایت اپراتور اقدام نماید.
در صورت عدم رسیدگی اپراتور به شکایت مشترک و یا درصورتی که کاربران در این مرحله موفق به احقاق حقوق خود نشوند، می توانند برای طرح شکایت از راه برقراری تماس تلفنی با شماره ۱۹۵ یا درج در درگاه https //195.cra.ir اقدام نمایند.
منبع:

1400/07/12
21:59:29
0.0 / 5
531
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین