نقش سیل های عظیم در شکل گرفتن سطح مریخ

نقش سیل های عظیم در شکل گرفتن سطح مریخ نتایج مطالعه اخیر محققان آمریکایی نشان داده است سطح مریخ توسط سیل های عظیم باستانی شکل گرفته است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، به قول محققان دانشگاه تکزاس در آستین (UT) آمریکا سیل عظیم دریاچه های دهانه های سیاره سرخ سبب ایجاد شکاف های عمیقی شده و سبب جابه جایی رسوبات بسیاری بر روی مریخ شده است. نتایج مطالعه محققان نشان داد این سیل ها نقش مهمی در شکل دادن سطح مریخ ایفا کرده اند.
در حالیکه فرسایش رودخانه ها روی زمین معمولا یک روند طولانی و کند است اما در سیاره سرخ سیل عظیم حاصل از دریاچه های دهانه ای نقش بزرگی در شکل گیری سطح مریخ داشته است چون که بر مبنای تحقیقات انجام شده، آنها شکاف های عمیقی را بوجود آورده و سبب حرکت رسوبات بسیاری شده اند.
به قول محققان این سیل ها چندین هفته به طول انجامیده اند. میلیاردها سال پیش وقتی سیاره سرخ آب مایع روی سطح خود داشت دریاچه های دهانه ای بسیاری در این سیاره وجود داشت.
بعضی از دهانه ها می توانستند آب یک دریای کوچک را نگه دارند. اما هنگامی که مقدار آب نگهداری شده بیش از اندازه شود، این آب لبه دهانه را شکافته و سبب جاری شدن سیل فاجعه باری می شود.
کاوشگرهای حاضر در مریخ دریاچه های دهانه ای و دره های رودخانه ای مریخ را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهند. طی این مطالعه محققان برای نخستین بار بررسی کردند که چگونه ۲۶۲ دریاچه داری شکاف در سرتاسر سیاره سرخ، سطح مریخ را شکل داده است.
طی این مطالعه محققان لیست موجود دره های رودخانه ای سیاره سرخ را مورد بررسی قرار دادند. آنها دره ها را به دو دسته تقسیم کردند: دره هایی که از لبه دهانه شروع می شوند و دره هایی که در جاهای دیگر شکل گرفته اند. محققان بعد از مقایسه عمق، طول و حجم انواع دره ها، دریافتند سیل ناشی از دره های رودخانه ای سبب فرسایش حدودا یک چهارم حجم دره های رودخانه ای مریخ شده است.
منبع:

1400/07/09
21:56:15
0.0 / 5
440
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین