گذراندن ۵ روز در تخت خواب های آبی برای آزمایشات فضایی

گذراندن ۵ روز در تخت خواب های آبی برای آزمایشات فضایی به گزارش فیکس سرور آژانس فضایی اروپا به تازگی آزمایش های خود بر روی ۲۰ داوطلب زن برای درک تأثیر سفرهای فضایی بر بدن را شروع کرده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از پرس استوریز، این نخستین آزمایش "غوطه وری خشک" زنان در اروپا و دومین آزمایش از این نوع در جهان است. سرویس خبری بی تی ای آژانس فضایی اروپا اعلام نمود ۲۰ داوطلب زن این هفته در کلینیک فضایی "مِدِس"(Medes)فرانسه مورد آزمایش قرار گرفتند و مقرر است پنج روز را در بسترهای/تختخواب های آبی(water beds) سپری کنند.
طی این مطالعه داوطلبان همانند فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی در وانی که تجربه شناور و معلق بودن فضانوردان در فضا را برای افراد ایجاد خواهد کرد، قرار خواهند گرفت. آنها به داوطلبان زن نیاز دارند چون که آژانس فضایی اروپا تقریباً هیچ اطلاعاتی در مورد تاثیر شناور بودن بر بدن زنان ندارد و این در شرایطی است که پیش تر چنین آزمایشاتی بر روی مردان انجام شده و پژوهشگران داده هایی از تأثیر شناور بودن بر بدن مردان در دسترس دارند. در این آزمایش زنان حس بی وزنی مشابه حسی که فضانوردان در فضا تجربه می کنند را تجربه خواهند کرد.
این اولین آزمایش "غوطه وری خشک"(dry immersion) در اروپا و دومین آزمایش از این دست در جهان است که تماما بر روی زنان انجام می شود. آژانس فضایی اروپا مطالعه Vivaldi را برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد تأثیر کاهش وزن بر جنسیت انجام می دهد.


در این آزمایش، داوطلبان حرکات محدودی را در محیط یکنواخت انجام خواهند داد و تغییراتی را در مایعات بدن و حرکات خود تجربه خواهند کرد. از نتایج این مطالعه جهت بررسی تأثیر سفرهای فضایی و اختلالات حرکتی بر بیماران روی زمین استفاده خواهد شد.
به علت شرایط بی وزنی، بدن فضانوردان تراکم استخوان ها و ماهیچه ها را از دست می دهند، تغییراتی در حس بینایی آنها رخ داده و مایعات به مغز جریان می یابند. کشف راه های محافظت از سلامت فضانوردان در مدار یکی از مهم ترین زمینه های تحقیقاتی در سفرهای فضایی است.
به قول آژانس فضایی اروپا انجام آزمایش غوطه وری خشک به آنها در بررسی و درک اثرات مضر پروازهای فضایی بر بدن انسان و طراحی یک روش نوین برای پیشگیری از اتفاقات مذکور و کاهش فعالیت حرکتی کمک خواهد نمود. در آزمایش دیگر که "بستر آب"(water bed) است، سر داوطلبان به علت آزمایش بستر آب در شش درجه زیر افق نگه داشته شده و بخشی از شانه های آنها هم باید همیشه روی تخت بماند حتی زمانی که آنها قصد رفتن به دستشویی را دارند.
منبع:

1400/07/04
20:06:41
0.0 / 5
525
تگهای خبر: پژوهش , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین