کشف حفره ای عظیم در کهکشان راه شیری!

کشف حفره ای عظیم در کهکشان راه شیری! فیکس سرور: ستاره شناسان حفره ای بزرگ در کهکشان راه شیری یافته اند و باور دارند این حفره در نتیجه ی یک انفجار ابرنواختری میلیونها سال قبل به وجود آمده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این حفره حباب مانند ۵۰۰ میلیون سال نوری پهنا دارد و در منطقه ای میان دو صورت فلکی برساووش(Perseus) و تور(Taurus) در محل تشکیل ستارگان قرار دارد.
به قول پژوهشگران، بنظر می رسد محل تشکیل ستارگان که دارای گاز و غبار کیهانی است و ابر مولکولی نامیده می شود از انفجار ابرنواختری مشابهی که حدود ۱۰ میلیون سال قبل رخ داده به وجود آمده باشد. این یافته های جدید می تواند به درک بهتر نحوه ی تشکیل محل تولد ستارگان از ابرنواخترها کمک نماید.
"شمول بیالی"(Shmuel Bialy)، نویسنده اصلی این مقاله و محقق پسادکتری در موسسه نظریه و محاسبات(ITC) از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین(CfA) در اطلاعیه ای اظهار داشت: صدها ستاره درحال تشکیل شدن در سطح این حباب بزرگ هستند. ما دو نظریه داریم. یا یک ابرنواختر در مرکز این حباب رخ داده و گازها را به بیرون پرتاب کرده است و یا چندین ابرنواختر طی میلیونها سال موجب به وجود آمدن این حباب بزرگ که ما آنرا حباب "برساووش-تور" نامیدیم شده اند.
پژوهشگران با بهره گیری از داده های تلسکوپ فضایی "گایا"(Gaia) که متعلق به آژانس فضایی اروپا است برای نخستین بار نقشه ای سه بعدی ابر مولکولی برساووش و تور را ترسیم کردند و این حفره را که در نقشه های دوبعدی نامشخص بود یافتند.
"کاترین زاکر"(Catherine Zucker)، محقق پسادکتری از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین در اطلاعیه ای اظهار داشت: ما برای دهه ها قادر به مشاهده ی این ابرها بودیم اما شکل، عمق و قطر آنها را نمی دانستیم و حتی از فاصله ی دقیق آنها اطلاعی نداشتیم. حالا ما با دقت ۹۹ درصدی می دانیم که آنها کجا قرار دارند و می توانیم این حفره در بین آنها را بیابیم.
پژوهشگران نقشه مناطق تشکیل ستارگان را ترسیم کردند تا به درک بهتری از نحوه ی آزاد شدن گاز و غبار کیهانی در انفجار ابرنواختری و تبدیل آنها به ابرمولکولی برسند.
یافته های آنها نشان میدهد که ابر مولکولی برساووش و تور در نتیجه ی یک ابرنواختر مشابه به وجود آمده است.
این مطالعه جدید در روز ۲۲ سپتامبر در مجله ی "Astrophysical Journal Letters" منتشر گردید.
منبع:

1400/07/03
10:15:31
0.0 / 5
778
تگهای خبر: پژوهش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین