ابتکار دانشمند ایرانی دانشگاه تگزاس برای تشخیص کووید-۱۹ با کمک سنسورهای نوری

ابتکار دانشمند ایرانی دانشگاه تگزاس برای تشخیص کووید-۱۹ با کمک سنسورهای نوری فیکس سرور: پژوهشگران ˮدانشگاه تگزاسˮ با همکاری ˮعارف اصغریˮ، دانشمند ایرانی این دانشگاه تلاش می کنند امکان تشخیص فوری کووید-19 را با کمک سنسورهای نوری فراهم آورند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی ادونت، برای مهار همه گیری کووید-۱۹، تشخیص فوری بیماری لازم است و ارائه آزمایشی که بتواند نتایج را به سرعت فراهم آورد، نیاز فوری بشمار می رود.
پژوهشگران "دانشگاه تگزاس در آستین" (UT Austin) و شرکت "امگا اوپتیکز" (Omega Optics)، فرصت ها و چالش هایی را که بر سر راه تشخیص فوری کووید-۱۹ قرار دارند، مورد بررسی قرار دادند و تصمیم گرفتند که چشم اندازهای به کارگیری بیوحسگرهای نوری را برای آزمایش کووید-۱۹ مورد بررسی قرار دهند.
"عارف اصغری" (Aref Asghari)، دانشمند ایرانی این پژوهش اظهار داشت: باتوجه به افزایش بیماران مبتلا به انواع قابل انتقال کروناویروس در سراسر جهان و نیاز به پیشگیری و کنترل مبتلاشدن هنگام همه گیری، باید از یک آزمایش فوری برای تشخیص کووید-۱۹ و توقف شیوع آن قبل از اوج گرفتن استفاده گردد.
یکی از راهکارهای امیدوارکننده برای آزمایش سریع و دقیق، استفاده از بیوحسگرهای نوری است. هنگامی که یک "ویریون" (virion) روی سطح یک سنسور نوری وجود داشته باشد، تعامل آن با پرتو نور روی سنسور، بر خاصیت های نور اثر می گذارد و تغییرات قابل اندازه گیری را در سیگنال نوری پدید می آورد. این سیستم حتی با دوز کمی از کروناویروس هم می تواند آنرا بصورت کارآمد و در لحظه تشخیص دهد.
اصغری افزود: بار کروناویروس هنگام شروع مبتلاشدن می تواند به اندازه ای کم باشد که نتوان آنرا با خیلی از روش های فعلی تشخیص داد. بنابراین، تشخیص کروناویروس خصوصاً در مراحل ابتدایی مبتلاشدن می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.
روش های متفاوتی جهت استفاده از این تعامل وجود دارد؛ همچون ادغام آن با اندازه گیری نوسانات پلاسما یا گرافین.
هر پیکربندی بالقوه ای، از مکانیسم متفاوتی برای تشخیص ویروس استفاده می نماید و مزایا و معایب مخصوص به خودرا دارد اما راهکار ابتدایی، یکسان است. حتی با وجود گسترده شدن دسترسی به واکسن ها، نمی توان بدون توسعه روش های فوری تشخیص عفونت، بر همه گیری غلبه کرد؛ خصوصاً اینکه جهش ها و انواع جدیدی از کروناویروس درحال ظهور هستند.
اصغری اضافه کرد: ترکیب واکسن ها و آزمایش های فوری، جامعه را به جایی می رساند که امکان از بین بردن ویروس بطور کامل فراهم گردد.
این پژوهش، در مجله "Applied Physics Reviews" به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/06/18
10:00:28
0.0 / 5
14338
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین