آیا زندگی بدون هوش مصنوعی امکان پذیر است؟

آیا زندگی بدون هوش مصنوعی امکان پذیر است؟ فیکس سرور: تاریخچه توسعه هوش مصنوعی پر از فراز و نشیب بوده است و در برهه هایی از زمان علاقه و بودجه اختصاص داده شده به آن کم شده است. بدون پافشاری دانشمندان اولیه، هوش مصنوعی هیچگاه در وضعیت فعلی قرار نمی گرفت و بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره ما نمی شد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ادونسد ساینس، هوش مصنوعی به آسان تر شدن پیشرفت های علمی کمک کرده است و بنظر می رسد توانایی های هوش مصنوعی محدود به قوه تخیل ما و قدرت کامپیوتر ها است. در صورتیکه مزایای هوش مصنوعی واضح و روشن است، اختلاف نظرهایی نیز پیرامون این فناوری وجود دارد.
ما روزانه با هوش مصنوعی در ارتباط هستیم و از آن استفاده می نماییم اما با این وجود هنوز تردیدهایی درمورد استفاده از این فنآوری وجود دارد. برخی از افراد نگران تسلط ربات ها بر جهان هستند، این در حالیست که تعدادی از مشکلات اخلاقی فعلی این فناوری بررسی فوری و اساسی می طلبد.
یک شبکه ی مصنوعی یادگیری عمیق که داده های آموزشی آن برای دستیابی به عملکرد فوری محدود شده است دیدگاهی ساده اما مملو از نژادپرستی و کلیشه های جنسیتی از خود نشان میدهد. برای مثال سیستم گوگل که در تشخیص چهره گرفتار اشتباه می شد یا الگوریتم آمازون که هنگام استخدام مردان را به زنان ترجیح می داد. البته این مشکل در درجه ی اول متوجه اپراتور است که در مورد نحوه عملکرد شبکه مصنوعی تصمیم می گیرد و نمی تواند در نتیجه ی خطای الگوریتم باشد.
از طرف دیگر پدیده ی نگران کننده تری نیز در آخرین نسخه یک ربات به نام "GPT-۳" رخ داد. این ربات گاهی در هنگام گفتگو به دروغ گویی روی می آورد. این مساله نشان میدهد که امکان انحراف در هوش مصنوعی وجود دارد.
توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی اجتناب ناپذیر است این فناوری قرن ها پیش توسط "استانیسلاو لم" (Stanisław Lem)، نویسنده داستان های علمی تخیلی پیش بینی شده بود. وی در مقاله خود به مسائل اخلاقی و جامعه شناختی پیرامون هوش مصنوعی نیز پرداخته است و اعلام نموده که مستقل شدن این فناوری محتمل است.
یکی از پیشرفت های مهم در زمینه هوش مصنوعی در سال ۱۹۹۷ رخ داد زمانی که یک برنامه کامپیوتری به نام "Deep Blue" توانست "گری کاسپاروف" (Garry Kasparov) قهرمان شطرنج جهان را شکست دهد. بااینکه "Deep Blue" با سیستم های مبتنی بر یادگیری امروزی بسیار تفاوت داشت اما توانست با بررسی احتمالات مختلف برای پیروزی در بازی رقیب خودرا شکست دهد. امروزه این سیستم ها کاربردهای زیادی در تشخیص الگوها، پردازش داده ها، پیش بینی و مدل سازی دارند.
یکی از کاربردهای پیشگامانه یادگیری ماشینی مربوط به حوزه داروسازی است. هوش مصنوعی یک دستیار قدرتمند برای پژوهشگران و دانشمندان است که به آنها در یافتن داروهای جدید و کشف کاربردهای جدید برای داروهای قدیمی کمک می نماید.
الگوریتم های یادگیری عمیق اهمیت زیادی دارند. این الگوریتم ها نه فقط می توانند مجموعه ای از داده ها خصوصاً داده هایی که برای انسان قابل درک نیستند را تشخیص دهند، بلکه قادرند این داده ها را بطور خودکار طبقه بندی کنند.
اهمیت به حداقل رساندن مدت زمان کشف دارو و تولید سریع آن بصورت تجاری در طول همه گیری کووید-۱۹ به خوبی مشخص شد. کاهش اثرات همه گیری تنها با تلاش شرکت های داروسازی امکان پذیر بود.
همانطور که قبل تر به آن اشاره شد توسعه هوش مصنوعی امری اجتناب ناپذیر است و بجای مبارزه با آن باید به دنبال افزایش مزایای آن باشیم و با درک محدودیت های این فناوری مقرراتی برای تضمین ایمنی افراد وضع نماییم.
هوش مصنوعی روزی از ما پیشی می گیرد، در تفکر خود کارآمدتر می شود، الگوهای نامشخص برای انسان را کشف می کند و توانایی هایی برای پیش بینی بهتر رویدادها کسب می کند. پیشرفت واقعی زمانی رخ می دهد که هوش مصنوعی بتواند بصورت مستقل الگوریتم های جدید و کارآمد طراحی کند.
همانطور که هوش مصنوعی درحال آموختن در مورد جهان است ما نیز در مورد نحوه تفکر آن اطلاعات جدیدی کسب می نماییم. با بهره بردن درست از تجارب فعلی می توانیم مطمئن شویم که هوش مصنوعی تبدیل به تهدیدی برای انسان ها نخواهد شد و بالعکس کمکی مفید برای انسان ها خواهد بود.
منبع:

1400/06/16
23:40:02
0.0 / 5
469
تگهای خبر: آموزش , اپراتور , پژوهش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین