تولد فرزند از کوسه ای که 10 سال بدون جفت مانده است!

تولد فرزند از کوسه ای که 10 سال بدون جفت مانده است! فیکس سرور: کوسه ماده ای که به مدت ده سال با یک کوسه ماده دیگر در یک آکواریوم در ˮساردینیاˮ(Sardinia)، ایتالیا زندگی می کرد، صاحب فرزند شد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اینسایدر، دانشمندان می گویند این "بکرزایی" نادر ممکنست نخستین بکرزایی برای چنین گونه ای باشد.
این کوسه که "ایسپرا"(Ispera) نام گرفته است در آکواریوم "Acquario di Cala Gonone" متولد شد. ایسپرا در زبان ساردینیایی به مفهوم "امید" است.
مادر این کوسه به مدت 10 سال با کوسه ی ماده ی دیگری در آکواریوم زندگی می کرد و دانشمندان گمان می کنند این نخستین نمونه ی مستند از بکرزایی در اینگونه از کوسه ها است.
"بکرزایی" پدیده نادری است که در آن یک تخمک بدون لقاح با اسپرم تبدیل به جنین می شود. به قول لایو ساینس این پدیده در بیش از ۸۰ گونه ی مهره داران همچون کوسه ها، ماهی ها و خزندگان رخ می دهد.
"دمیان چپمن"(Demian Chapman)، مدیر برنامه حفاظت از کوسه ها و پرتو ماهی ها در آزمایشگاه و آکواریوم دریایی "Mote" در فلوریدا، به لایوساینس گفته است: حدود ۱۵ گونه از کوسه ها و پرتوماهی ها بکرزایی می کنند. وی افزود، بااینکه کوسه ها قادر به انجام این کار هستند اما ثابت کردن آن در حیات وحش کار دشواری است.
چپمن به لایوساینس گفته است که در طبیعت بکرزایی آخرین راهکار برای کوسه های ماده ای است که قادر به یافتن جفت نیستند.
وی افزود، چنین رفتاری در کوسه هایی که اسیر شده اند و برای مدت طولانی از کوسه های نر جدا مانده اند نیز رخ می دهد.
به قول نشنال جئوگرافیک دو گونه ی مختلف از بکرزایی وجود دارد.
یک نوع آن نامیختگی یا "اپومیکسیس"(apomixis) است که بطور معمول در گیاهان رخ می دهد.
نوع دیگر آن که در کوسه ها رخ می دهد "اتومیکسیس" (automixis) نام دارد که در آن تلفیقی از ژن های مادر برای ایجاد جنین مورد استفاده قرار می گیرد اما جنین بطور کامل مشابه مادر نخواهد بود.
"کریستین دوجون"(Christine Dudgeon)، محقق دانشگاه کوئینزلند استرالیا برای لایوساینس نحوه ی بکرزایی را توضیح داده است.
در بکرزایی تخمک به وجود آمده بجای ترکیب شدن با یک اسپرم با یک گویچه قطبی ترکیب می شود. گویچه قطبی سلول کوچکی است که همزمان با سلول تخم تشکیل می شود و حاوی دی ان آ مکمل است.
او افزود، از آنجائیکه تنوع ژنتیکی فرزندان حاصل از بکرزایی کاهش پیدا می کند شانس بقا نیز کاهش پیدا می کند.
به قول نیویورک پست، زیست شناسان دریایی در آکواریوم ایتالیا نمونه ای از دی ان آ این کوسه را به آزمایشگاه ارسال کردند تا ثابت شود که "ایسپرا" بوسیله بکرزایی متولد شده است.
منبع:

1400/06/09
10:25:10
0.0 / 5
432
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین