در گفت و گو با كارشناسان مطرح شد

زارع پور با دنیای های تک آشناست اما اشراف کاملی به فناوری ارتباطات ندارد

زارع پور با دنیای های تک آشناست اما اشراف کاملی به فناوری ارتباطات ندارد فیکس سرور: کارشناسان فناوری اطلاعات معتقدند بااینکه زارع پور جوانی است که با دنیای های تک آشنایی دارد و تجربه کار در مقیاس بالا و رده های بالای حاکمیتی را هم داشته، اما از بدنه وزارت ارتباطات نیست و اشراف کاملی به همه زیربخش های وزارت ارتباطات ندارد و در عین حال،  چالش های مربوط به اپراتورها و زیرساخت ها به فناوری ارتباطات برمی گردد و برای زارع پور که سابقه و توانایی اش بیشتر در زمینه IT است، زمان می برد تا به این حوزه مسلط شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور، وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه خودرا در بخش های مختلف این حوزه، هفته گذشته ارائه کرد و روز گذشته نیز مجلس صلاحیت زارع پور را بررسی کرد. در این نشست، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که برنامه های وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی تا حدی منطبق است و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز از موافقت اعضای این کمیسیون با زارع پور برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آگاهی داد. همین طور نمایندگان موافق و مخالف به بیان اظهارات خود درباره زارع پور پرداختند.
محمد کشوری- کارشناس فناوری اطلاعات، در گفت و گو با ایسنا با تقسیم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به سه بخش IT، CT و پست، بیان کرد: در این سال ها بیشتر چالش ها در بخش IT و CT بوده است. چالش های مربوط به اپراتورها و زیرساخت ها و موضوعات متنوعی که به این حوزه ها مربوط می شود، به فناوری ارتباطات برمی گردد. از دهه هفتاد تا کنون، بیشترین سابقه و توانمندی وزرای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مربوط به بخش CT که شامل تلکام و ارتباطات می شود، بوده است. بدین سبب برای آقای زارع پور که سابقه و توانایی اش بیشتر در زمینه IT است، مقداری زمان می برد تا به این حوزه مسلط شود و در جریان سابقه و پیشینه موضوعات قرار گیرد.
در برنامه زارع پور جنبه فضای مجازی و حکمرانی پررنگ تر است
وی با اعلان اینکه در برنامه آقای زارع پور جنبه IT شامل فضای مجازی و حکمرانی پررنگ تر است، اظهار نمود: ظاهرا آقای زارع پور طبق رزومه شان، در بخش IT و دولت الکترونیک، آشنایی و توانمندی دارند که از جهتی برای وزارت ارتباطات نقطه قوت است. اما همچنان همه این خدمات باید در وزارت ارتباطات روی بخش فناوری ارتباطات سوار شود. حوزه ICT دارای دو بال IT و CT است و کسی که وزیر می شود باید در هر دو بال تا حدودی شناخت داشته باشد تا بتواند سکان هدایت را به خوبی در دست گیرد.
این کارشناس فناوری اطلاعات اشاره کرد: در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بخش هایی از حکمرانی و سیاستگذاری به شورای عالی فضای مجازی برمی گردد و قاعدتا باید سهم بخش زیرساختی و فناوری ارتباطات در وزارت ارتباطات پررنگ تر باشد، نقطه ضعف برنامه آقای زارع پور شاید این باشد که بحث های مربوط به فضای مجازی و حکمرانی پررنگ تر بوده و به بخش های زیرساختی و تنظیم مقرراتی حوزه ارتباطات کمتر پرداخته شده است. البته قسمتی از این هشت حوزه ارائه شده در برنامه آقای زارع پور تنظیم گری است که در این بخش نکات مطلوب زیادی وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود، اما جایشان در این برنامه خالی بود.
کشوری با اعلان اینکه ارتباطات ثابت یکی از نقاط ضعف ماست که توسعه آن باید یکی از اولویت های جدی وزارت ارتباطات قرار گیرد، بیان کرد: بخش زیادی از این توسعه ارتباطات ثابت به مخابرات برمی گردد. زیرساخت ها بصورت انحصاری در اختیار مخابرات است و در سالهای قبل هم مخابرات سرمایه گذاری کافی در این عرصه نکرده، یا در اختیار بخش خصوصی قرار نداده است که آنها سرمایه گذاری کنند، ضمن این که خود دولت هم باید از این بخش حمایت کند. همه جای دنیا گسترش زیرساخت ثابت فیبر نوری به سبب هزینه های سنگینی که دارد، توسط دولت حمایت می شود.
سابقه زارع پور به فناوری ارتباطات مرتبط نیست
وی افزود: این حمایت لزوما پرداخت مالی نیست، بعضی هم البته یارانه می دهند، اما بطور کلی مقررات باید طوری باشد که سرمایه گذاری برای بخش خصوصی مقرون به صرفه باشد. توسعه ارتباطات ثابت هم به فناوری ارتباطات برمی گردد که سابقه آقای زارع پور خیلی با این بخش مرتبط نیست اما امیدواریم در صورت رای اعتماد به ایشان هم معاونینی که انتخاب می کنند، همچون معاون مربوط به این مساله که در سازمان تنظیم مقررات است، فرد مسلطی باشد که بتواند این توسعه را پیش ببرد.
این کارشناس فناوری اطلاعات درباره موضوع وابستگی به محصولات سخت افزاری و نرم افزاری خارجی در برنامه زارع پور، بیان کرد: را بعنوان یکی از چالش های مقابله با نفوذ به زیرساخت های فاوای کشور، بیان کرد: در اسناد بالادستی بطور معمول تاکید به کاهش این وابستگی وجود دارد اما اجرای آن با مشکل روبرو می شود. این که با چه ابزارهایی می توان این مساله را پیاده سازی کرد، یا این که چقدر از این ابزارها در اختیار وزیر ارتباطات است، باید مورد توجه قرار گیرد. بدین سبب بااینکه نفس تاکید به استفاده از ابزارهای بومی در اسناد بالادستی همچون طرح کلان شبکه ملی اطلاعات وجود دارد، این که وزارت ارتباطات بتواند این هدف را با چه ابزارهایی محقق کند، مهمست.
کشوری با اعلان اینکه از مطالبات رسانه ها باید این باشد که آقای زارع پور در حوزه طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» موسوم به طرح صیانت اظهارنظر کند، اظهار داشت: طرح صیانت خیلی از مسئولیت های وزارت ارتباطات را تغییر می دهد و از وزیر ارتباطات انتظار می رود که درباره آن موضعش را مشخص نماید. بنا شده این طرح در کمیسیون ویژه بررسی و اصلاح گردد و مواد و بندهای مختلف این طرح مستقیما به حوزه اختیارات وزیر ارتباطات برمی گردد. باید ایرادات این طرح بررسی شود و وزیر ارتباطات هم باید به دنبال حل این ایرادات باشد و اعلام نماید که چه مواردی از نظر ایشان دارای مشکل است.
باید انتخاب وزیر جوان را به فال نیک بگیریم
در مقابل، علی کاظمی - کارشناس فناوری اطلاعات- در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه آقای روحانی در دولت دوم خود سنتی را پایه گذاری کرد که آقای رئیسی هم همان سنت را ادامه داد و آن انتخاب یک وزیر جوان برای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود، اظهار داشت: ارتباطات و فناوری اطلاعات یک صنعت جوان تر نسبت به سایر صنایع همچون نفت و پتروشیمی و خودروسازی و راه آهن و حمل و نقل است و عموما جوانان مستعد و نخبه در رشته هایی مانند رشته مخابرات، مهندسی کامپیوتر، سخت افزار و نرم افزار حضور دارند، چون پیچیدگی های خاصی دارد و از یک خمیرمایه با تکنولوژی بالا برخوردارست. بدین سبب ما با یک جامعه جوان مستعد طرف می باشیم که شرکت های دانش بنیان و استارت آپ را راه می اندازند.
وی افزود: کسی که می خواهد در وزارت ارتباطات حاضر شود، باید هم از نیازها و دغدغه های جوانان آگاه باشد و هم از فناوری و تکنولوژی دور نباشد. افرادی که قبلا در وزارت ارتباطات مشغول بودند، چون سنی ازشان گذشته بود و به روز نبودند، نظریه ها و پروژه هایشان قدیمی بود. بدین سبب حضور آقای جهرمی و شروع جوان گرایی را باید به فال نیک بگیریم. آقای زارع پور هم از همین جوانان است، جوانی که دانشجوی دانشگاه شریف بوده، جزو بنیاد ملی نخبگان است و با حوزه های جدید در تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی و بلاک چین و اینترنت اشیا و کلیدواژه های جدید در حوزه ی تکنولوژی آشناست.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به کارهای پیشین زارع پور اظهار نمود: از جانب دیگر آقای زارع پور سابقه مدیریت کلان هم دارد، او معاون وزیر در وزارت ارشاد بوده و مرکز رسانه های دیجیتال را راه اندازی کرده است، زمانی ارزش این کار بیشتر آشکار می شود که بدانیم این کار را در سالهای ۸۵ تا ۹۰ انجام داده که به اندازه امروز ظهور و بروز آی تی را در زندگی مردم نمی دیدیم و نیاز به الکترونیکی شدن همه چیز احساس نمی شد. ایشان در آن مقطع زحمت هایی کشید و مرکزی را راه اندازی نمود که نباید از آن غافل شد.
اقدامات اجرائی زارع پور در قوه قضاییه
کاظمی افزود: پس از آن برای ادامه تحصیل به استرالیا می رود و مدرک دکترایش را می گیرد و برای حضور در معاونت آی تی قوه قضاییه برمی گردد. قوه قضاییه هم از دستگاه هایی است که پتانسیل الکترونیکی شدن و ایجاد دولت الکترونیکی را دارد. ایشان هم این هوشمندی را داشته، در جلسه معارفه معاونت قوه قضاییه هم کلیدواژه قوه قضاییه هوشمند را معرفی و آغاز کرد به این که خدمات قوه قضاییه را شناسایی کند تا بتوانند خدماتی که قابلیت الکترونیکی شدن دارد را بصورت الکترونیکی عرضه نماید و بدین ترتیب مراجعه حضوری مردم را کم کند.
وی بیان کرد: حتی یک کار نوآورانه و تحولی که آقای زارع پور در قوه قضاییه انجام داد این بود که دادگاه ها را بصورت الکترونیکی برگزار کردد و در برنامه اش هم آمده که چه تعداد دادگاه بصورت الکترونیکی برگزار شد، یعنی نیاز نیست برای حضور در دادگاه از شهری به شهر دیگر رفت که محاسن زیادی دارد. یکی دیگر از اقداماتش، ایجاد همکاری بین دستگاهی در قوه قضاییه بود که با نیروی انتظامی اطلاعات را بصورت آنلاین مبادله کردند، بدین سبب یک تجربه در اندازه کابینه قوه قضاییه را هم دارد.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه زارع پور هم جوان است و با دنیای های تک آشنایی دارد، هم استاد دانشگاه است و علم این حوزه را می فهمد، اضافه کرد: او تجربه کار در مقیاس بالا و رده های بالای حاکمیتی را هم داشته، پاکدست و مورد اعتماد است و انگیزه دارد که بتوانند فعالیتی انجام دهند. ما با یک ماشین درحال حرکت مواجهیم و چه بخواهیم و چه نخواهیم، دولت الکترونیک استقرار پیدا می کند و همه سامانه ها به هم متصل خواهند شد، اقتصاد بر پایه تجارت الکترونیک در دنیا درحال رشد است و به تبع آن در کشور ما هم رشد می کند.
وزیر ارتباطات باید بتواند از موانع عبور کند
کاظمی افزود: بدین سبب ما کسی را می خواهیم که راننده خوبی باشد و بتواند از موانع عبور کند و با افرادی که سنگ اندازی می کنند تعامل کند و این ماشین را به خوبی هدایت کند. هر کس دیگری که بخواهد وزیر ارتباطات شود همین برنامه های آقای زارع پور را ارائه می دهد چون همین اتفاقات در دنیا در حال انجام می باشد و کشور ما هم همین مسیر را می رود، ما کسی را می خواهیم که انگیزه داشته باشد و امتحان خودرا پس داده باشد و بتواند خوب رانندگی کند و آقای زارع پور می تواند جزو گزینه های واجد شرایط باشد
وی با اعلان اینکه البته بهتر بود یک نفر از دل وزارتخانه که تجربه لایه های قبلی معاونت وزارتخانه را داشته انتخاب شود، اضافه کرد: یکی از چالش هایی که ممکنست آقای زارع پور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با آن مواجه شود این است که وی در بدنه وزارت ارتباطات نبوده و ضعفی که در برنامه نوشتنش می بینیم به همین خاطر مشهود است، این که اشراف کاملی را به همه زیربخش های وزارت ارتباطات ندارد.
این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات افزود: بطورمثال در زمینه پست اشراف کامل و اطلاعات کافی را ندارد و در برنامه ش فقط یک گریز به این حوزه زده، یا در زمینه فضایی، خوش بینانه برنامه داده که ماهواره می سازیم، همان وعده ای که آقای جهرمی داد و پس از چهار سال محقق نشد. بقیه موارد به ایشان برمی گردد که چه تیمی را انتخاب نماید و بتواند از افراد صاحب نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که تجربه بیشتری در وزارتخانه دارند استفاده نماید.
منبع:

1400/06/02
08:48:34
0.0 / 5
931
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین