محققان در فکر نابودی آلفاویروس ها هستند

محققان در فکر نابودی آلفاویروس ها هستند به گزارش فیکس سرور آلفاویروس ها(Alphaviruses) ویروس‎های قابل انتقال از پشه ها هستند که می توانند سبب عفونت مغزی و التهاب مفصل شوند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس دو آنتی بادی را شناسایی کرده اند که قادرند از حیوانات در مقابل بیماری هایی که توسط آلفا ویروس ها ایجاد می شوند، محافظت کنند.
محققان در آزمایشات دریافتند این آنتی بادی های شناسایی شده در مقابل هرگونه از آلفاویروس ها موثر است و این به آن معنا است که آنها می توانند به توسعه یک درمان مناسب منجر شوند یا از آنها بعنوان الگویی برای تولید یک واکسن جهانی بهره برد.
"مایکل اس دایموند"(Michael S. Diamond) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: گونه ای از آلفاویروس که در آمریکا بیشتر نگران آن هستیم ویروس چیکونگونیا است چون که آنها می توانند سبب آرتریت ناتوان کننده شوند اما در این بین ما شاهد موارد مبتلا به انسفالیت هم هستیم. این بیماری توسط ویروس انسفالیت اسب شرقی(Eastern equine encephalitis) ایجاد می شود. پیش تر شیوع آلفاویروس ها بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شد اما در سالهای اخیر شاهد گسترش آنها در مناطق جغرافیایی جدیدی هستیم. اغلب گونه های این ویروس همچنان ناشناخته اند اما در مجموع تمام آنها سبب ایجاد میلیونها عفونت می شوند و این در شرایطی است که ما هیچ درمان یا واکسن خاصی برای هیچ کدام از آنها نداریم.
آلفا ویروس ها بیشتر از ۳۰ نوع هستند که به دو شاخه تقسیم می شوند. ویروس هایی مانند چیکونگونیا، مایارو، اونیونگ نیونگ و رود راس همگی سبب تب، راش پوستی و آرتروز می شوند و بیشتر در آفریقا، آسیا و اروپا دیده می شوند. با این وجود یکی از آنها به نام "چیکونگونیا" در سال ۲۰۱۳ در کارائیب و بخش هایی از آمریکای شمالی و جنوبی هم دیده شد. شاخه دیگر آلفا ویروس ها که در قاره آمریکا یافت می شود شامل ویروس های انسفالیت اسب شرقی، غربی و ونزوئلایی است و سبب عفونت مغزی می شود.
دایموند و همکارانش پیش تر گروهی از آنتی بادی ها را شناسایی کرده بودند که خیلی از انواع آلفاویروس های ایجاد کننده آرتریت را خنثی می کردند. اما این آنتی بادی ها در مقابل همه ویروس هایی که سبب آرتریت می شدند موثر نبودند و در مقابل گونه هایی که سبب عفونت مغزی می شدند ناتوان بوده و شکست می خوردند.
برای یافتن آنتی بادی هایی که در مقابل کل گروه آلفا ویروس ها موثر بودند محققان باردیگر با یکدیگر همکاری کرده و مجموعه ای از آنتی بادی ها را آزمایش کردند. آنها چندین آنتی بادی را ضد گروهی از آلفا ویروس ها آزمایش کردند و دریافتند دو آنتی بادی تمام گونه های آلفا ویروس مورد آزمایش را تشخیص می دهند. بعد از ارزیابی های بیشتر و آزمایش آنها بر روی موش ها، دریافتند که این آنتی بادی ها می توانند از آرتریت یا عفونت مغزی در این حیوانات جلوگیری نمایند.
آزمایشات نشان داد که آنتی بادی ها مسیر حرکت ذرات ویروسی در بین سلول ها را مسدود کرده و بسیار موثر عمل می کنند. آنتی بادی ها به قسمتی از پروتئین ویروسی به نام E۱ متصل می شوند.
دیاموند می گوید: اگر بتوانیم نحوه ساخت واکسنی را که پروتئین E۱ را به صورت موثرتر مورد هدف قرار می‎دهد دریابیم، می‎توان راهی مقرون به صرفه برای حفاظت گسترده عرضه داد. ساخت چنین واکسنی چالش برانگیز است چونکه ویروس مورد هدف در بیشتر موارد پنهان است. اما روش هایی وجود دارد که می تواند برای تمرکز سیستم ایمنی روی E۱ و ایجاد پاسخ آنتی بادی در مقابل آن استفاده گردد.
منبع:

1400/06/01
21:11:05
0.0 / 5
1062
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین