شهرنشینی موجب بزرگ تر شدن گونه پستاندران شده است!

شهرنشینی موجب بزرگ تر شدن گونه پستاندران شده است! فیکس سرور: مطالعات جدید نشان میدهد که شهرنشینی موجب افزایش سایز خیلی از گونه های پستانداران شده است و علت آن می تواند وفور غذا در مکان های پر جمعیت باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، این یافته ها با فرضیه خیلی از دانشمندان در خصوص کوچک تر شدن پستانداران در پی شهرنشینی مغایرت دارد.
ساختمان ها و جاده ها میزان بیشتری از گرما را در خود حفظ می کنند و بنا بر این شهرها گرم تر از سایر منطق مثل دشت ها هستند. بر طبق یک اصل زیست شناسی، حیوانات بطور معمول در محیط های گرم کوچک تر از هم نوعانشان در محیط های سرد هستند. به این اصل زیست شناسی قانون برگمان گفته می شود.
با این وجود پژوهشگران موزه تاریخ طبیعی فلوریدا با بررسی اندازه های جمع آوری شده از بدن و قد حدودا ۱۴۰ هزار گونه پستاندار متعلق به آمریکای شمالی طی ۸۰ سال اخیر به الگوی غیرمنتظره ای دست یافته اند. آنها دریافتند که پستاندارانی که در شهرها زندگی می کنند وزن و قد بیشتری نسبت به همتایان روستایی خود دارند.
مگی هانتاک (Maggie Hantak)، نویسنده ی اصلی این مقاله می گوید: از نظر تئوری، حیوانات ساکن در شهرها باید اندازه ی کوچکتری در نتیجه ی گرمای هوا داشته باشند با این وجود شواهد چیز دیگری را نشان میدهد. این مقاله نشان میدهد که قانون برگمان به تنهایی بر اندازه ی حیوانات اثر نمی گذارد و عوامل دیگری نیز تعیین کننده هستند.
هانتاک و همکارانش مدلی ساختند که نشان میدهد چگونه آب و هوا و تراکم جمعیت بر اندازه ی پستاندارن اثر می گذارد. در این مدل با کاهش دما اندازه و قد حیوانات افزایش یافت که نشان دهنده ی قانون برگمان است اما این مساله وقتی جمعیت یک منطقه متراکم تر بود شدیدتر رخ می داد.
روبرت گورالنیک (Robert Guralnick)، از موزه تاریخ طبیعی فلوریدا می گوید: پستاندارانی که در شهرها زندگی می کنند بطور شگفت آوری فارغ از دما اندازه ی بزرگ تری دارند. این مساله نشان میدهد که اثر شهرنشینی بر اندازه ی حیوانات بیشتر از اثر تغییرات آب وهوایی است. او اضافه کرد: ما انتظار این نتیجه را نداشتیم.
در حدود یک دهه پیش، دانشمندان هشدار دادند که با افزایش دما اندازه ی خیلی از گونه های حیوانی کاهش پیدا می کند. گونه های کوچک تر ممکنست فرزندان کمتر یا کوچک تر داشته باشند و کوچک شدن حیواناتی که طعمه سایر حیوانات هستند به شکارچیان برای یافتن منابع غذایی بیشتر فشار وارد میکند.
گورالنیک و هانتاک امیدوارند یافته های آنها موجب شود تا سایر پژوهشگران عامل شهرنشینی را نیز در بررسی اندازه ی بدن حیوانات دخیل کنند.
گورالنیک می گوید: هنگامی که به حیوانات در ۱۰۰ سال آینده فکر می نماییم بیشتر مردم معتقدند که گرمایش زمین موجب کوچک تر شدن گونه های مختلف می شود اما اگر گرمایش زمین مهم ترین عامل نباشد چطور؟ اگر شهرنشینی منجر به چاق شدن پستاندارن شود؟
هانتاک می گوید: همه ی حیوانات به تغییرات محیطی به وجود آمده توسط انسان ها واکنش یکسانی نشان نمی دهند. پژوهشگران تاثیر تغییرات آب و هوایی و شهرنشینی را بر رفتار و عادات حیوانات مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که اندازه ی حیواناتی که برای کاهش متابولیسم به خواب زمستانی می روند در پی افزایش دما بیشتر از سایر حیوانات کاهش پیدا می کند.
به قول گورالنیک، وفور آب و مواد غذایی در شهرها و نبود شکارچی موجب می شود که پستانداران شهرنشین موفق تر از همتایان روستایی خود عمل کنند.
هانتاک می گوید: بااینکه از نظر زیست شناسی اندازه ی بزرگ تر برای پستانداران بهتر است اما هنوز تاثیرات بلندمدت رژیم های غذایی صنعتی بر روی این حیوانات شهرنشین مشخص نشده است.
منبع:

1400/05/27
15:00:08
0.0 / 5
918
تگهای خبر: پژوهش , دانش , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین