آنزیم های کارآگاه محل اختفای ویروس ها را پیدا می کنند!

آنزیم های کارآگاه محل اختفای ویروس ها را پیدا می کنند! به گزارش فیکس سرور پژوهشگران ˮدانشگاه واشنگتنˮ در بررسی جدید خود، آنزیم هایی را شناسایی کرده اند که مانند یک ˮکارآگاهˮ، محل اختفای ویروس ها را پیدا می کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، باآنکه بعضی از انواع ویروس های آران ای، خویش را می پوشانند تا در سلول پنهان شوند و کپی هایی را از خود تکثیر کنند اما امکان دارد "آنزیم های کارآگاه"(detective enzyme)، محل اختفای آنها را پیدا کنند. یک تغییر جزئی در رمز ژنوم سلول ها، ظرفیت تولید این حسگرها را به آنها می بخشد.
خیلی از ویروس های آران ای رشته مثبت، راهبرد مشترکی برای جلوگیری از تشخیص داده شدن توسط سلول ها دارند تا تعداد آنها افزایش یابد. از میان این ویروس ها میتوان به کروناویروس، فلاوی ویروس هایی مانند "ویروس نیل غربی"(West Nile virus)، ویروس "زیکا"(Zika) و "پیکورناویروس ها"(Picornaviruses) عامل فلج اطفال و بعضی از التهابات قلبی و مغزی اشاره نمود.
این نوع ویروس ها بعد از حمله کردن به یک سلول، بر بخشی از غشای درون سلول غلبه می کنند. آنها این اندامک اصلاح شده را بعنوان پناهگاهی برای تکثیر خود به کار می برند. به همین دلیل، محصولات ویروسی آنها در مقابل خیلی از سنسورهای ایمنی ذاتی سلول محافظت می شوند.
یک پژوهش جدید که در "دانشگاه واشنگتن"(University of Washington) انجام شده است، نشان داده است که آنزیمی معروف به "OAS1"، نقاط مخفی این ویروس ها را هدف می گیرد. آنزیم های خانواده OAS توسط اینترفرون ترغیب می شوند تا ویروس های آران ای و محل اختفای آنها را جستجو کنند. این شناسایی، به سلول برای دفاع در مقابل حمله کمک می نماید.
باآنکه پژوهش های بسیاری، اهمیت پروتئین های OAS را در فعال سازی آنزیمی که آران ای ویروس را جدا می کند، نشان داده اند اما اطلاعات کمی در مورد نقش پروتئین های OAS در وسعت فعالیت ضد ویروسی در دسترس می باشد.
بیشتر سنسورهای ویروس آران ای سلول برای تشخیص ویروس ها در "سیتوزول"(Cytosol) مستقر شده اند که بین هسته و غشای خارجی سلول قرار دارد. آنها آران ای ویروس را که طی عفونت، در سیتوزول تجمع می کند، احساس می کنند.
در مقابل، پروتئین "OAS1 p46" در سیستم غشای داخلی بخصوص "شبکه آندوپلاسمی"(Endoplasmic Reticulum) و "دستگاه گلژی"(Golgi apparatus) قرار دارد. دستگاه گلژی، یک اتاقک سلولی است که پروتئین ها در آن بسته بندی و ارسال می شوند.
ایزوفرم OAS1 p46، یک ماده بیوشیمیایی است که تنظیم می شود و توانایی انتقال به غشا را به پروتئین می بخشد. این ایزوفرم از آمینواسیدهایی که در انتهای دنباله پروتئین قرار دارند، کمک می گیرد تا فعالیت ضد ویروسی آنرا بهبود ببخشد.
در مقاله این پژوهش آمده است: هدف قرار دادن سنسورهای ذاتی آران ای در سیستم غشایی امکان دارد توانایی آنها را در درک آران ای ساخته شده توسط ویروس هایی که از این اتاقک ها برای تکثیر استفاده می نمایند، افزایش دهد.
پژوهشگران دریافتند که محل قرار گرفتن ایزوفرم OAS1 p46 در این غشاها، دسترسی سنسورهای ویروسی سلول را به محل های تکثیر ویروس بالا می برد. این موضوع، فعالیت ضد ویروسی قوی تری را در مقابل انواع ویروس آران ای به همراه دارد که از راهبرد پنهان شدن در غشا برای تکثیر مخفیانه استفاده می نمایند.
"رام ساوان"(Ram Savan)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: تجزیه و تحلیل ویروسی ما نشان داده است که ایزوفرم OAS1 p46 در مقابل چندین ویروس آران ای رشته مثبت همچون فلاوی ویروس، پیکورناویروس و کروناویروس، خصوصیت ضد ویروسی دارد.
دانشمندان، این پژوهش را با بررسی نمونه های آزمایشگاهی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ادامه دادند و مزایای این روش را ارزیابی کردند.
رام ساوان افزود: ما در این پژوهش، یک نوع تک-نوکلئوتیدی را در ژن OAS1 شناسایی می نماییم که به بررسی شدت کووید-۱۹ می پردازد.
ساوان اضافه کرد: داده های ژنتیکی، ارتباط قوی "اللA" یا "A allele" را که ایزوفرم پروتئین OAS1 p42 را تولید می کند، با بیماری شدید کووید-۱۹ نشان داده است. از طرفی، اللG تولیدکننده پروتئین OAS1p46، به محافظت در مقابل کووید-۱۹ شدید می پردازد. الل در واقع ژن کنترل کنندهٔ یک صفت است که در یک جایگاه مشخص روی کروموزوم قرار گرفته است.
پژوهشگران به صورت خلاصه گفتند: یافته های ما نشان می دهند که هدف قرار دادن غشاهای داخلی، برای عملکرد ضد ویروسی OAS1 در مقابل انواع خاصی از پاتوژن های مهاجم ایمنی، حیاتی می باشد. این مورد نشان داده است که هدف قرار دادن غشای داخل سلول چقدر در تشخیص ویروس های خطرناکی که روی این لایه ها تکثیر می شوند، مهم می باشد. همینطور این نتایج نشان می دهند که کنترل تکثیر کروناویروس در ابتدای عفونت به واسطه ایزوفرم OAS1-p46، عامل مهمی در کاهش شدت بیماری کووید-۱۹ به حساب می آید.
منبع:

1400/05/26
16:31:04
0.0 / 5
404
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین