پوشش کامل ماهواره ای با بهره برداری از ۱۶۵ ایستگاه GNSS

پوشش کامل ماهواره ای با بهره برداری از ۱۶۵ ایستگاه GNSS رئیس سازمان نقشه برداری کشور از اضافه شدن ۶ ایستگاه جدید سامانه ماهواره ای ناوبری جهانی GNSS اطلاع داد و اظهار داشت: با این توسعه تعداد ایستگاه های GNSS به ۱۶۵ ایستگاه دائمی ارتقاء یافت.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، دکتر جعفرزاده ایمن آبادی، بهره برداری از تمام ظرفیت فنی و توان تخصصی این مجموعه را در جهت تولید داده و اطلاعات مکانی کشور طی یک سال قبل گام­ بلندی دانست و اضافه کرد: فروش حدود ۱۰۰ هزار چارت بین ­المللی ناوبری دریایی از آب های نیلگون خلیج ­فارس، دریای عمان و دریای خزر که توسط متخصصان بومی سازمان تهیه و ساخته شده، از دستاوردهای این سازمان است. چارت های دریایی سازمان نقشه برداری کشور امروزه قریب به ۷۵ درصد از آب های خلیج فارس را پوشش می دهند و انجام عملیات هیدروگرافی از بخش های باقی مانده همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه تولید و انتشار چارت های دریایی در سطح بین الملل بگونه ای بوده است که هم اینک تمامی شناورهای عبوری از آب های تحت حاکمیت کشور به منظور تأمین ایمنی دریانوردی نیازمند استفاده از تولیدات این سازمان هستند، تصریح کرد: سازمان نقشه برداری کشور برای نخستین بار در کمیته بین المللی استانداردسازی سازمان IHO شرکت کرد و مشارکت فعال داشت. در حوزه آبنگاری تعمیرات دو شناور دیگر سازمان هم بعد از حدود ۱۰ سال وقفه شروع شده است که در آینده نزدیک آن شناورها هم به ناوگان تجهیزات هیدروگرافی سازمان افزوده خواهند شد.
جعفرزاده ایمن آبادی ضمن اشاره به افزایش ایستگاه های دائمی GNSS (سامانه تعیین موقعیت آنی) از جانب این سازمان، خاطرنشان کرد: این توسعه در ۶ استان شمالی کشور با اضافه شدن ۳۰ ایستگاه جدید انجام گرفت و الان در پوشش کامل این سامانه قرار گرفتند. بدین ترتیب شبکه ایستگاه های دائمی GNSS ژئودینامیک سازمان که سالیان متمادی ۱۳۵ ایستگاه بود؛ الان به بهره برداری از ۱۶۵ ایستگاه طی این مدت کوتاه رسید.

وی ادامه داد: در این عرصه الان شاهد عملیات ثقل سنجی در کشور برای تکمیل شبکه مربوط و تدقیق ژئوئید ملی ایران(سطح مبنای ارتفاعی کشور) هستیم.

رئیس سازمان نقشه برداری ضمن اشاره به عملکرد این سازمان در حوزه مدیریت بحران و اعلام پیش هشدارهای مخاطرات آبی، زمینی و هوایی در یکسال اخیر، توضیح داد: عملکرد سازمان در این عرصه طی یکسال اخیر بسیار مطلوب بوده، به صورتی که پیش از وقوع بحران ها مانند سیلاب ها، نقشه های پیشبینی آبگرفتگی مناطق جمعیتی در اسرع وقت و کوتاه ترین زمان برای سازمان های مسئول ارسال شد و بعد از بحران هم نقشه های پایش وضع موجود تهیه و ایفاد شده است. همینطور در طول یکسال اخیر فناوری های جدیدی بخصوص در پایش نرخ بحران فرونشست و زمینلرزه در بخش فنی سازمان اتخاذ شده است و مرتباً گزارشات در ارتباط با مسئولین رده بالای کشور تا مسئولین محلی مناطق درگیر این بحران ها گزارش می شود.
جعفرزاده ایمن آبادی یکی از مهم ترین دستاوردهای سازمان نقشه برداری کشور را احیای شورایعالی نقشه برداری کشور عنوان نمود و افزود: طرح تولید و بروزرسانی نقشه های شهری و پوششی کشور در شورایعالی نقشه برداری کشور، عرضه شد و به تصویب رسید و یکی از مهم ترین برنامه های سازمان برای انجام از الان تا چهارسال آتی و با بهره­ گیری از ظرفیت بخش خصوصی پایه­ گذاری شده است.
به قول وی در مورد نقشه های شهری حدود ۴۰ هزارهکتار تولید نقشه شهری جدید طی یک سال گذشته در سازمان صورت گرفت. آغاز به روز رسانی نقشه های ۱: ۲۵۰۰۰ پوششی پس از ۱۳ سال وقفه شامل تولید تصاویر ماهواره ای شهر تهران و به روز رسانی نقشه ۱: ۲۵۰۰۰ شهر تهران با استفاده از تصاویر ماهواره ای و همینطور مثلث بندی ۳۶۰.۰۰۰ هکتار تصویر هوایی رقومی در منطقه سنندج و تولید ارتوفتوموزائیک تصاویر دهه هفتاد از پنج میلیون هکتار اراضی کشور بعنوان ورودی پروژه بروزرسانی نقشه های پوششی از دیگر اقدامات این سازمان است.
جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به اینکه سازمان نقشه برداری کشور مبادرت به ثبت و به اشتراک گذاری اطلاعات مکانی دستگاههای اجرایی ۳۱ استان کشور در بستر امن ژئوپورتال ملی کرده است، خاطرنشان کرد: دامنه این عملکرد در ژئوپورتال استانی وسیع تر بوده و بگونه ای است که دستگاههای هر استان، امکان استفاده از این بستر را در شبکه دولت دارند و می توانند اطلاعات مکانی خویش را در این سامانه و بدون احتیاج به اینترنت جهانی به اشتراک گذارند.

به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، وی تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا در سازمان نقشه برداری کشور با فناوری های روز جهان همگام باشیم. بر این اساس به دنبال استقرار زیرساخت داده های مکانی ملی، اجرای پروژه های پایلوتی با ساختار "همسان رقومی" (Digital Twin)، در کشور شروع شد. بدین منظور، در زمینه شناسایی فناوری های دور، مبادرت به راه اندازی یک پروژه پایلوت Digital Twin بر روی شهر رشت شد که اهداف ملی مختلف این پروژه در همه استان ها برای خدمت رسانی به مردم بسیار سودمند خواهد بود، چون که منجر به استقرار "شهرهای هوشمند" و "ایران دیجیتال" که مهم ترین ابزار مدیریتی توسعه پایدار به حساب می آید، می شود.
1400/05/22
12:39:21
0.0 / 5
911
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین