ناسا نمونه سنگ مریخ را گم کرد!

ناسا نمونه سنگ مریخ را گم کرد! ناسا 9 سال وقت و 2 میلیارد دلار هزینه صرف حفاری و جمع آوری نمونه از سنگ مریخ کرده است. مریخ نورد استقامت آماده بود تا در روز جمعه این هدف را محقق کند. این مریخ نورد سنگی از بستر دریاچه باستانی مریخ که می تواند حاوی نشانه هایی از حیات بیگانه باشد انتخاب و آغاز به حفاری آن کرد. اما اتفاقی عجیب رخ داد این نمونه به طرز عجیبی ناپدید شد و هیچ آثاری از آن باقی نماند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، سوراخی به اندازه ی یک انگشت روی این سنگ به وجود آمده است و قرار بود نمونه ها از این بخش برداشته شوند اما هیچ نمونه ای از سنگ و خاک درون لوله های آزمایشی "استقامت" نیست و خود هسته این سنگ نیز در نزدیکی حفره به وجود آمده قرار ندارد و به طرز عجیبی ناپدید شده است.
ناسا برای درک اتفاقی که رخ داده است با بهره گیری از "استقامت" تصاویری از حفره به وجود آمده ثبت می کند. کنترل کنندگان این ماموریت بار دیگر برای جمع آوری نمونه تلاش خواهند کرد.
"جنیفر تروسپر"(Jennifer Trosper) از مرکز پیشرانه جت ناسا می گوید: تصور اولیه ما این است که چنین مشکلی به سبب غیرمنتظره بودن خاصیت یکی از سنگ ها رخ داده و سخت افزارهای ""استقامت"" ایرادی ندارند. در ایام آینده پژوهشگران داده های به دست آمده را بیشتر مورد بررسی قرار می دهند تا علت خالی ماندن لوله های مخصوص نمونه برداری را دریابند و به جمع آوری داده های بیشتری همچون تصاویری از حفره به وجود آمده می پردازند.
هدف اصلی مریخ نورد ""استقامت"" جستجوی منطقه ای به نام دهانه ی جزرو و جمع آوری نمونه از سنگ ها است. لوله ی آزمایشی که از این ماموریت خالی بازگشت یکی از ۴۳ لوله ای است که ""استقامت"" با خود حمل می کند. برنامه ی طولانی مدت ناسا ارسال فضاپیمای دیگری به مریخ برای بازگرداندن نمونه ها به زمین است که طی یک دهه ی آینده صورت خواهد گرفت.
بدین ترتیب دانشمندان درمی یابند که آیا روزی حیات میکروبی در مریخ وجود داشته است یا خیر.
در این ماموریت ""استقامت"" ابتدا با بهره گیری از ابزاری کوشش کرد تا غبار روی سطح را پاک کند و سپس بازوی رباتیک هفت فوتی خود که در انتهای آن ابزار جمع آوری نمونه وجود دارد را به حرکت درآورد.
تمام این پروسه بطور خودکار انجام می شود و کنترل کنندگان ماموریت تنها فرمان شروع کار را صادر می کند.
سنگی که "استقامت" قصد نمونه برداری از آنرا داشت در این منظقه معمول است. سنگ های متخلخل دهانه جزرو می توانند رسوبی یا آتش فشانی باشند و نمونه برداری از آنها به دانشمندان در درک نوع سنگ کمک می نماید. تشخیص انواع سنگ یک منظقه به درک بهتر تاریخچه آن کمک می نماید.1400/05/19
14:13:49
0.0 / 5
584
تگهای خبر: پژوهش , دانش , محقق , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین