شاید دریاچه های کشف شده مریخ فقط رس یخ زده باشند!

شاید دریاچه های کشف شده مریخ فقط رس یخ زده باشند! فیکس سرور: سه پژوهش جدید نشان می دهند که ممکنست دریاچه های کشف شده مریخ که تصور می شد آب مایع هستند، فقط رس یخ زده باشند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، دانشمندان چندین سال قبل از کشف باورنکردنی دریاچه های آب مایع روی مریخ خبر دادند که زیر کلاهک های یخی مدفون شده است اما سه مقاله جدید با ارائه آزمایش هایی که نشان می دهند سیگنال آب احیانا توسط رس یخ زده تولید شده است، این ادعا را رد می کنند.
بااینکه تعدادی از شواهد به دست آمده، وجود رطوبت را در گذشته سیاره سرخ نشان می دهند اما یافتن آب مایع که هنوز در این سیاره جمع می شود، موضوع مهمی است. دانشمندان نهایتاً در سال ۲۰۱۸ به نتیجه رسیدند. مدارگرد "مارس اکسپرس" (Mars Express)، سیگنال های رادار در رابطه با وجود آب را ارسال کرد. آنها نتیجه گرفتند که دریاچه ای از آب مایع، در فاصله ۱/۵ کیلومتر زیر یخ جامد قرار دارد و تا ۲۰ کیلومتر گسترش یافته است.
به رغم وجود ظاهری دریاچه ها، سوالات بیشتری پدید آمد؛ همچون اینکه چگونه آب می تواند در چنین دمای سردی باقی بماند. فرضیه دانشمندان این بود که مخلوط نمک ها بعلاوه فشار یخ از بالا می تواند نقطه انجماد آنرا کم کند. نظر سایر گروه های پژوهشی این بود که دریاچه از پایین گرم می شود.
حالا سه مقاله جدید در این رابطه ارائه شده اند. اولین پژوهش، ۴۴ هزار پژواک رادار را طی ۱۵ سال در یک ناحیه مورد بررسی قرار داد و تعداد قابل توجهی از دیگر بازتاب های مشابه را شناسایی کرد. خیلی از این بازتاب ها بسیار به سطح نزدیک بود و حتی عواملی را در نظر گرفت که ممکنست نقطه انجماد را کاهش دهند.
سایر پژوهش ها، احتمال وجود دریاچه را کم در نظر گرفتند و به بررسی مواردی پرداختند که می توانند سیگنال های واضحی را ایجاد کنند.
پژوهشگران در بررسی سوم، یکی از این سه ایده را آزمایش کردند. تمرکز آنها بر نوعی از رس موسوم به "اسمکتیت"(smectite) بود که در حضور آب مایع تشکیل می شود. نمونه های اسمکتیت با نیتروژن مایع در دمای منفی ۵۰ درجه سلسیوس منجمد شدند و در دستگاهی قرار گرفتند که بازتاب رادار آنها را اندازه گیری می کرد.
نتایج به دست آمده کاملا با اکتشافات مدارگرد مطابقت داشت. شواهد بیشتری از داده های "مدارگرد شناسایی مریخ"(MRO) به دست آمد که نشان میدهد وجود چنین اسمکتیت هایی در سطح این ناحیه، متداول می باشد.
واضح است که تحقیقات نمی توانند این مساله را تایید کنند که اسمکتیت ها، منبع قطعی سیگنال های عجیب هستند اما توضح قابل قبول تری را نسبت به نظریه دریاچه های زیر سطح مریخ ارائه می دهند؛ بااینکه به اندازه این نظریه، هیجان انگیز نیستند.
"جفری پلاوت"(Jeffrey Plaut)، پژوهشگر یکی از این مقاله ها اظهار داشت: ما در علوم سیاره ای، تنها درحال نزدیک شدن به حقیقت هستیم. مقاله اصلی، وجود آب را اثبات نکرده است و این مقالات جدید نیز آنرا اثبات نمی کنند اما ما اهتمام داریم احتمالات را تا جایی که ممکنست کاهش دهیم و به جمع بندی برسیم.
این پژوهش، در مجله "Geophysical Research Letters" به چاپ رسید.
منبع:

1400/05/09
09:42:45
0.0 / 5
706
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین