عقیم كردن ویروس ها با محبوس كردن آنها!

عقیم كردن ویروس ها با محبوس كردن آنها! به گزارش فیکس سرور یک تکنولوژی جدید با دستگاههای بسیار کوچک که از مواد ژنتیکی ساخته شده اند، سلول های ویروسی را پیش از این که بتوانند سلول های انسانی را آلوده کنند به دام می اندازد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشگاه فنی مونیخ(TUM) یک روش درمانی جدید ابداع نموده اند که عفونت های ویروسی را به دام می اندازد و ویروس ها را بی خطر می کند.
محققان با استفاده از روش "اوریگامی دی ان ای(DNA origami)، نانوکپسول های ساخته شده از مواد ژنتیکی ساخته اند که می تواند با در آغوش گرفتن ویروس ها، آنها را خنثی کند.
روش "اوریگامی دی ان ای" اساساً دی ان ای را برای جمع شدن و تا خوردن به شکل صفحات سه بعدی و مثلثی برنامه ریزی می کند.
تیم ابداع کننده این تکنولوژی جدید سال هاست که روی برنامه نویسی دی ان ای کار و آزمایش می کنند. آنها برای جدید ترین کار خود "نانو اشیاء توخالی" ساختند که اساساً ویروس ها را به دام می اندازد و از آلوده شدن سلول های دیگر به آنها جلوگیری می کند.
این تله های کوچک از 20 سطح مثلثی تشکیل شده اند و داخل تله ها با مولکول هایی پوشیده شده است که به ویروس ها متصل می شوند.
"هندریک دیتز" نویسنده این مقاله اظهار داشت: حتی یک نیم پوسته ساده در اندازه مناسب، کاهش قابل توجهی در فعالیت ویروس نشان داده است. اگر پنج محل اتصال برای ویروس داخل این تله ها قرار دهیم، بعنوان مثال آنتی بادی های مناسب، می توانیم ویروس را تا 80 درصد خنثی نماییم و اگر بیشتر در نظر بگیریم، به انسداد و خنثی سازی کامل دست خواهیم یافت.
محققان می گویند این تله های ویروسی می توانند برای درمان های هدفمند استفاده شوند.
این تیم تله های خویش را روی سلول های کشت شده موش آزمایشگاهی، سلول های انسانی و ویروس ها آزمایش کرد و مشاهده شد که این ساختارهای کوچک به مدت 24 ساعت پایدار مانده و دو نوع ویروس "هپاتیت B" و ویروس های در رابطه با آدنو(AAV) را گیر انداختند و از آلودگی سلول های انسانی به آنها جلوگیری کردند.
"دیتز" همینطور توضیح داد که میتوان از این تکنولوژی بعنوان وسیله حمل و نقل دارو در بدن هم بهره برد.
محققان آلمانی قصد دارند تله های ویروسی خویش را درون بدن موش ها آزمایش نمایند. آنها اعتقاد دارند که ساختارهای "اوریگامی دی ان ای" آنها در نهایت به انسان تزریق خواهد شد و بدین سان امکان درمان های ویژه ای وجود خواهد داشت که سلول های ویروس را پیش از آلوده سازی سلول های انسانی به دام می اندازد.
منبع:

1400/05/01
11:16:25
0.0 / 5
390
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین