مصرف آنتی بیوتیك در سنین پایین می تواند بر رشد مغز اثر بگذارد

مصرف آنتی بیوتیك در سنین پایین می تواند بر رشد مغز اثر بگذارد فیکس سرور: تحقیقات آزمایشگاهی انتشار یافته در مجله ی ˮآی ساینسˮ(iScience) نشان میدهد که پنی سیلین موجب تغییر در میکروبیوم ها و بیان ژن در بخش های اساسی مغز درحال رشد می شود. میکروبیوم ها باکتری های مفید بدن هستند و بیان ژن به سلول ها کمک می نماید تا به تغییرات محیطی پاسخ دهند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریتی، یافته های این مطالعات نشان می دهد که کاهش استفاده از آنتی بیوتیک و استفاده از موارد جایگزین می تواند از بروز مشکل در رشد عصبی پیشگیری کند.
پنی سیلین و سایر داروهای مرتبط، پرکاربردترین آنتی بیوتیک ها برای کودکان در سراسر جهان هستند. در ایالات متحده آمریکا بطور متوسط کودکان تا پیش از دو سالگی سه بار آنتی بیوتیک دریافت می کنند.
"مارتین بلزر"(Martin Blaser)، نویسنده اصلی این مقاله و مدیر مرکز بیوتکنولوژی پیشرفته و پزشکی در دانشگاه راتگرز(Rutgers) می گوید: تحقیقات قبلی ما نشان داده است که قرار دادن حیوانات جوان در معرض آنتی بیوتیک بر سوخت وساز و ایمنی آنها اثر می گذارد. رشد مغز در سالهای آغازین زندگی سومین موضوع حائز اهمیت می باشد. این تحقیقات که در مراحل اولیه قرار دارد ارتباطی میان تغییر میکروبیوم ها و تغییر در مغز در پی مصرف آنتی بیوتیک نشان میدهد.
پژوهشگران جنین های موش و موش های تازه متولد شده را در معرض مقادیر کمی از پنی سیلین قرار دادند و آنها را با گروه دیگر که در معرض دارو نبودند مقایسه کردند و تغییراتی در میکروبیوم های روده و بیان ژن در قشر پیشانی و آمیگدال مغز موش هایی که پنی سیلین دریافت کرده بودند، مشاهده نمودند. قشر پیشانی و آمیگدال مسئول حافظه و واکنش در مقابل ترس و اضطراب است.
بلزر می گوید: سالهای آغازین زندگی اهمیت زیادی در رشد عصبی دارند. در دهه های اخیر بروز مشکلات عصبی در کودکان مانند اوتیسم، نقص توجه، بیش فعالی و اختلالات یادگیری بالا رفته است.
بااینکه افزایش آگاهی در مورد این موارد نیز از عوامل موثر در رشد این آمار است اما اختلال در روند بیان ژن نیز می تواند در بروز چنین مواردی نقش داشته باشد.
در آینده باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا مشخص شود آیا آنتی بیوتیک بطور مستقیم بر روی رشد مغز اثر می گذارد یا مولکول های میکروبیوم که به مغز می روند در فعالیت ژن ها ایجاد اختلال می کنند و منجر به مشکلات شناختی می شوند.
منبع:

1400/04/28
07:54:41
0.0 / 5
389
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین