وقوع سیل های ویرانگر با یك لغزش كوچك در مدار ماه!

وقوع سیل های ویرانگر با یك لغزش كوچك در مدار ماه! به گزارش فیکس سرور محققان می گویند یک لرزش کوچک ماه در مدار خود می تواند سبب جاری شدن سیل های ویرانگر در دهه ۲۰۳۰ شود و بهتر است از همین حالا برنامه ریزی برای مواجهه با آنرا پیش از این که خیلی دیر شود، شروع نماییم.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ما در سالهای اخیر شاهد تغییرات آب و هوایی زیادی بوده ایم که باعث افزایش تعداد و قدرت طوفان ها و سیلاب ها، به اضافه سایر رویدادهای آب و هوایی صدمه رسان در سطح جهان شده است. اما یک مبحث دیگر هم وجود دارد که تدریجی تر و در عین حال نگران کننده است و می تواند شکل زندگی در سواحل ایالات متحده را به صورت کلی تغییر دهد.
با عنایت به مطالعه تازه انتشار یافته در مجله Nature Climate Change، چرخه ماه همراه با افزایش سطح دریا به علت گرم شدن کره زمین، جزر و مد کم و زیاد را در اواخر دهه ۲۰۳۰ تقویت می کند که می تواند منجر به طغیان ساحلی جدی در سرتاسر ایالات متحده شود و به قول محققان بهتر است برنامه ریزی برای آن پیش از این که خیلی دیر شود، شروع شود.
در مناطق ساحلی سیل های جزر و مدی که اصطلاحاً "سیل های مزاحم"(nuisance floods) هم نامیده می شوند، هنگامی اتفاق می افتند که مد تقریباً ۲ فوت(۰.۶ متر) بیشتر از متوسط ​​روزانه شود که در نهایت منجر به جاری شدن سیل در خیابان ها می شود. البته این سیلاب ها نسبت به حوادث فاجعه باری که ما معمولا با رویدادهای مهم آب و هوایی مرتبط می دانیم و تجربه می نماییم، چندان جدی نیستند، اما هنوز هم تاثیر مهمی بر جامعه دارند و منجر به تعطیلی مشاغل، آبگرفتگی خیابان ها و خراب شدن خانه ها می شوند.
در سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۶۰۰ مورد از این طغیان ها در ایالات متحده رخ داده است، اما یک مطالعه جدید از ناسا نشان داده است که سیل های مزاحم احتمالاً تا دهه ۲۰۳۰ به صورت فزایندهای رشد خواهند کرد و اغلب خط ساحلی ایالات متحده را درگیر می کنند و تعداد آنها را برای یک دهه یا بیشتر، در هر سال چهار برابر می کنند.
محققان این مطالعه اخطار می دهند که طولانی تر شدن سیل های ساحلی باعث ایجاد اختلالات جدی در زندگی و معیشت مردم می شود، بخصوص اگر جوامع بلافاصله برنامه ریزی را برای مواجهه با این امر آغاز نکنند.
"فیل تامپسون" استادیار دانشگاه "هاوایی" اظهار داشت: این اثر انباشته شده در طول زمان است که تاثیر خواهد گذاشت. اگر ماهیانه ۱۰ یا ۱۵ بار این طغیان رخ دهد، مشاغل نمی توانند کار خویش را ادامه دهند. بدین ترتیب مردم شغل خویش را از دست می دهند.
وی ادامه داد: با این روند، مسیل ها به یک مبحث بهداشت عمومی تبدیل می شوند. افزایش سطح دریا ناشی از تغییرات آب و هوایی جهانی، ذوب شدن یخ های قطبی با سرعت روز افزون و حجم عظیم آبی که ناشی از آن به اقیانوس ها می ریزد، همگی مزید بر علت هستند. از سال ۱۸۸۰ به صورت متوسط ​​سطح دریاها ۲۱ تا ۲۴ سانتی متر افزایش پیدا کرده است و تقریباً یک سوم این افزایش تنها در ۲۵ سال قبل اتفاق افتاده است. اگر این روند ادامه یابد، سطح دریا تا سال ۲۱۰۰ می تواند ۰.۳ تا ۲.۵ متر بالاتر از حدی که در سال ۲۰۰۰ بود، افزایش یابد.
وی افزود: البته این روند تا حدی می تواند تغییر کند و بستگی به این دارد که انسان در آینده نزدیک میزان انتشار گازهای گلخانه ای را به اندازه کافی کم کند.
با این وجود، ماه هم می تواند نقشی حیاتی در تشدید طغیان ها در دهه ۲۰۳۰ داشته باشد. زمانی که یک تغییر کوچک در مدار آن که به علت تغییر موقعیت نسبی آن نسبت به زمین هر ۱۸.۶ سال رخ می دهد، می تواند جزر و مد را تغییر داده و آب را به میزان بیشتری پایین یا بالا ببرد.
ما هم اکنون در چرخه تقویت جزر و مد ماه قرار داریم و چرخه بعدی در اواسط دهه ۲۰۳۰ اتفاق می افتد، زمانی که سطح دریا در جهان به اندازه کافی افزایش پیدا کرده است تا این جزر و مدهای تقویت شده بتوانند سیلاب های فاجعه باری در کل خط ساحلی آمریکا ایجاد کنند.
نویسندگان این تحقیق می گویند تنها طی ۱۴ سال آینده، سیلاب های جزر و مدی از یک مساله منطقه ای به یک مساله ملی با درگیر شدن اغلب مناطق ساحلی ایالات متحده تبدیل خواهد شد.
در کل، این یک مبحث ترسناک است، اما توجه به این نکته مهم می باشد که هنوز وقت هست تا خسارات ناشی از این طغیان های بالقوه به حداقل برسد. اقدامات شاید برای پیشگیری از طغیان آب به صورت کامل کافی نباشد، اما برنامه ریزی برای آن، از نظر مالی از نظر زیرساخت ها، بهینه سازی محل زندگی در آن مناطق و تجهیز سیستم های پشتیبانی اجتماعی بسیار مهم می باشد و با گذشت بیشتر از یک دهه میتوان به اندازه کافی آماده شد.
منبع:

1400/04/23
11:25:26
0.0 / 5
221
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین