برنده ی نوبل پزشكی:

واكسن هپاتیت C تا 5 سال دیگر در دسترس قرار خواهد گرفت

واكسن هپاتیت C تا 5 سال دیگر در دسترس قرار خواهد گرفت فیکس سرور: به قول پروفسور سر مایکل هوتون(Sir Michael Houghton) برنده ی نوبل پزشکی و فیزیولوژی سال 1989، واکسن هپاتیت C تا 5 سال دیگر در دسترس خواهد بود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از یورک آلرت، پروفسور هوتون که به همراه سه همکار دیگرش در سال ۱۹۸۹ نوبل پزشکی را برای کشف ویروس هپاتیت C دریافت کرد، در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماریهای عفونی اروپا(ECCMID) که امسال بصورت آنلاین انجام شد در مورد پیشرفت واکسن سخن گفت.
سالانه بیش از دو میلیون مورد جدید مبتلاشدن به هپاتیت C رخ می دهد و تخمین زده می شود که ۷۰ میلیون ناقل بی نشانه در سراسر جهان وجود داشته باشند. همین طور تخمین زده شده است که این ویروس سالانه جان ۴۰۰ هزار نفر را می گیرد. بیشتر افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند گرفتار سیروز کبدی(التهاب شدید کبد) و سرطان کبد می شوند.
سر مایکل توضیح می دهد: درحالی که ظهور داروهای ضد ویروس نقش بزرگی در مقابله با این همه گیری ایفا کرده است اما واکسن می تواند مبتلاشدن به هپاتیت C را تا ۹۰ درصد کاهش داده و آمار مرگ و میر ناشی از آنرا نیز تا سال ۲۰۳۰ تا ۶۵ درصد بکاهد.
وی افزود، در صورتیکه کشورهایی مانند مصر به لطف تولید انبوه دارو توانستند ۵۰ میلیون نفر را مورد بررسی قرار داده و چهار میلیون نفر را تحت درمان قرار دهند، هزینه دارو برای هر بیمار در این کشور ۸۴ دلار آمریکا بود اما هزینه دارو در کشورهایی با درآمد بالا حدود ۲۰ هزار دلار آمریکا برای هر بیمار است.
او توضیح داد که چگونه جامعه علمی واکنش های ایمنی مناسب در مقابل هپاتیت C را یافته اند و خیلی از فناوری ها همچون فناوری تولید واکسن مبتنی بر RNA و آدنوویروس می توانند این واکنش ایمنی را ایجاد کنند. این فناوری ها در واکسن های فایزر، مدرنا و آکسفورد آسترازنکا نیز به کار رفته است.
سر مایکل و همکارانش در موسسه ویروس شناسی کاربردی لی کا شینگ(Li Ka Shing) درحال ساخت یک واکسن نوترکیب هستند که انتظار می رود موجب ایجاد آنتی بادی های خنثی کننده ویروس هپاتیت C در افراد شود.
سرمایکل می گوید: اگر کارایی و امن بودن واکسن اثبات شود توزیع آن می تواند برای افرادی که در معرض خطر هستند یعنی افرادی که به جامعه دارو تزریق می کنند از سال ۲۰۲۶-۲۰۲۷ شروع شود و توزیع آن برای سایر گروه های پر خطر مانند کادر درمان و نوزادانی که مادر مبتلا به هپاتیت دارند نیز در سال ۲۰۲۹ شروع خواهد شد.
هزینه ی درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C طی یک دهه یک میلیارد دلار کانادا خواهد بود این در حالیست که هزینه ی واکسینه کردن همین میزان جمعیت ۲۰ میلیون دلار کانادا است.
منبع:

1400/04/22
16:03:43
0.0 / 5
821
تگهای خبر: آنلاین , فناوری , كاربر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین