ساخت كوچك ترین دستگاه كامپیوتری جهان با ضخامت تنها 2 اتم

ساخت كوچك ترین دستگاه كامپیوتری جهان با ضخامت تنها 2 اتم کوچکترین قطعه فناوری جهان به ضخامت تنها دو اتم توسط محققان ساخته شده و مقرر است اطلاعات الکتریکی را ذخیره کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، دستگاههای پیشرفته کنونی حاوی بلورهای کوچکی هستند که از حدود یک میلیون اتم ساخته شده اند. این دستگاه ها درون کامپیوتر برای رمزگذاری و پردازش داده ها مورد استفاده قرار می گیرند.
این عملکرد با سرعت بسیار زیادی در حدود یک میلیون بار در ثانیه انجام می گیرد. دانشمندان می گویند که حالا می توانند این فرایند را کارآمدتر کنند.
کاهش اندازه ی این دستگاه به اندازه ی تا ضخامت دو اتم به الکترون ها امکان حرکت سریع تر بین لایه ها را می دهد.
سایر فواید این دستگاه علاوه بر سرعت زیاد، چگالی کم و مصرف انرژی پایین است.
این مطالعات در مجله ی "Science" به چاپ رسیده است. در ساخت این دستگاه کوچک از یک لایه بور به ضخامت یک اتم و یک لایه نیتروژن در ساختاری شش ضلعی استفاده شده است.
دکتر موشه بن شالوم(Moshe Ben Shalom) می گوید: ما در آزمایشگاه این لایه ها را به صورت مصنوعی روی هم قرار دادیم. این نوآوری که در طبیعت وجود ندارد بارهای الکتریکی را وادار به سازماندهی و ایجاد پُلاریزاسیون می کند.
پلاریزاسیون یا قطبش به خاصیتی از امواج عرضی که جهت گیری نوسانات آنها را مشخص می کند گفته می شود.
این فناوری مختص بور و نیتروژن نیست و علاوه بر کامپیوتر ها از آن میتوان در ساخت آشکارسازها، ذخیره و تبدیل انرژی و دستگاه هایی که به نور ارتباط دارند بهره برد.
منبع:

1400/04/15
13:23:52
0.0 / 5
984
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین