ابداع سنسور تشخیص دهنده كورتیزول در خون توسط پژوهشگران ایرانی

ابداع سنسور تشخیص دهنده كورتیزول در خون توسط پژوهشگران ایرانی پژوهشگران ایرانی موفق به ساخت سنسور جدیدی شده اند که می تواند سطح هورمون استرس در بدن را تنها با بررسی یک قطره خون مشخص نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، این سنسور که با فرآیندهایی مشابه تولید تراشه های کامپیوتری ساخته شده، بسیار ارزان تر و ساده تر از تست های آزمایشگاهی پیچیده است و می تواند جایگزین مناسبی برای آنها باشد.
در این تحقیقات هورمون کورتیزول مورد بررسی قرار گرفت این هورمون خیلی از جنبه های مختلف سلامت فیزیکی و روانی را تنظیم می کند. بعنوان مثال سطح بالای کورتیزول می تواند سبب ایجاد مشکلات خواب و حملات اضطرابی شود.
رضا محمودی مهندس برق و کامپیوتر از دانشگاه "راتگرز"(Rutgers) می گوید: استفاده از نانوحسگرها به ما این امکان را می دهد که مولکول های کورتیزول را بدون احتیاج به سایر مولکول ها و ذراتی که بعنوان برچسب عمل می کنند، تشخیص دهیم.
برچسب های فلورسنت به ما امکان تشخیص مولکول های کورتیزول را می دهد اما این نانوحسگرها که از موی انسان هم کم قطرترند نیازی به آن ندارند و به جای برچسب فلورسنت از فرایندی به نام "مقاومت در مقابل جریان الکتریکی" استفاده می نمایند.
این ریزتراشه قبل از آنکه مورد استفاده قرار بگیرد، آزمایش شد و ۶۵ نمونه خون از افرادی که گرفتار روماتیسم مفصلی بودند به وسیله آن مورد بررسی قرار گرفت. میزان تشخیص کورتیزول توسط این تراشه حدودا برابر با میزان استاندارد اندازه گیری شده توسط آزمایش تست الایزا(ELISA) بود. تست الایزا یک آزمایش ارزان و نسبتاً دقیق است که برای ردیابی آنتی ژن یا آنتی بادی بکار می رود.
این ریز تراشه ها نه تنها قادرند میزان کورتیزول را با قیمتی کم و با سرعت زیاد اندازه گیری کنند بلکه از آنها میتوان جهت استفاده مکرر در محیط های غیر بیمارستانی بهره برد.
مهدی جوانمرد، مهندس برق و کامپیوتر از دانشگاه راتگرز می گوید: سنسور جدید ما پاسخ دقیق و قابل اعتمادی فراهم می آورد و امکان بررسی مدوام سطح کورتیزول در زمان واقعی را می دهد.
این سنسور می تواند برای اندازه گیری های غیرتهاجمی مانند بررسی کورتیزول در ادرار و بزاق هم سازگار شود.
از چنین دستگاهی میتوان جهت بررسی اثرگذاری یک دارو هم بهره برد.
این سنسور هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و باید آزمایش های دیگری به وسیله آن روی نمونه خون های دیگری صورت گیرد اما این فناوری نشان از آینده ای دارد که در آن بررسی عملکردهای اساسی بدن راحت و ارزان خواهد بود.
به نقل از مهندس جوانمرد عدم نیاز این دستگاه به برچسب های مولکولی سبب می شود که برای دریافت نتیجه آن نیازی به دستگاههای بزرگ و میکروسکوپ های نوری نباشد و شاید روزی بتوان آنرا به اندازه یک جعبه کوچک درآورد و یا حتی روی یک مچ بند نصب کرد.
منبع:

1400/04/13
12:26:44
0.0 / 5
373
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین