وزیر ارتباطات عنوان كرد

تكذیب پرتاب ناموفق ماهواره ایران

تكذیب پرتاب ناموفق ماهواره ایران فیکس سرور: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرتاب ناموفق ماهواره های کشورمان را تکذیب نمود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره پرتاب ناموفق ماهواره عنوان کرد: من این خبر را بامداد امروز شنیده ام. تمام فرآیندهای ماهواره «پارس یک» و «ناهید» طی شده و در سازمان فضایی موجود هستند، بدین سبب خبر ناموفق بودن پرتاب از جانب ما مورد تایید نیست.
وی افزود: ما ماهواره های خودرا تحویل ندادیم و پیگیر پرتاب آن هستیم اما بعد از تحریم های یکجانبه آمریکا مقابل برنامه فضایی ایران، رهنمودهای مقام معظم رهبری و سخنان رییس جمهور حول سه محور مورد پیگیری قرار|گرفت.
وی در ادامه در مورد تاکیدات مقام معظم رهبری و رویکرد دولت در مورد ماهواره های ایرانی اظهار نمود: موضوع اول این بود که ماهواره ای با دقت تصویربرداری یک متری بسازیم که الان مجموعه دانشگاهی مشغول هستند و من هم ماهانه گزارش پیشرفت را می گیرم که کم کم وارد مرحله ی ساخت می شوند و این ماهواره در آینده ای نه چندان دور ایجاد می شود. موضوع دیگر دستیابی به مدار 36 هزار کیلومتری بود که این هم از تاکیدات جدی رهبری است که کارهای تولید این ماهواره بر در وزارت دفاع در حال انجام می باشد و تحقیقات آن ادامه دارد. بتازگی من و وزیر دفاع هم از موتور این ماهواره بر بازدید داشتیم و تست عملیاتی آن کاملا موفقیت آمیز بود. در کمتر از یکسال دیگر هم پرتابگر 36 هزار کیلومتری را خواهیم داشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور ضمن اشاره به اقدامات انجام شده برای ارسال موجود زنده به فضا تصریح کرد: قرارداد ما با پژوهشگاه هوا فضا منعقد شده است کپسول های زیستی درحال طراحی است و قراردادهای زیرمداری این کپسول ها هم منعقد شده و کار هم با جدیت در حال انجام می باشد.
وی با بیان اینکه ما هنوز ماهواره های خودرا تحویل وزارت دفاع نداده ایم اظهار نمود: من این خبر را همین امروز بامداد شنیدم که سازمان فضایی پرتاب ناموفق داشته است که این خبر مورد تایید ما نیست که البته هم ما پیگیر پرتاب ماهواره ها هستیم اما کسانی که این اخبار را منتشر می کنند بدانند ما هر روز درحال تست بوده و کار هم یک ساعت متوقف نمی گردد و خبرهای خوشحال کننده ای برای مردم ایران و ناراحت کننده برای آنها خواهیم داشت و اخبار واقعی را خودمان منتشر می نماییم.

جهرمی درباره ی قطع برنامه های برخی شبکه های تلویزیونی ایران توسط وزارت دادگستری آمریکا، اظهار داشت: این اقدام نشان داده است که جبهه مقاومت اثرگذاری گسترده ای دارد چون آمریکا بر ارزش های ادعایی خود پا می گذارد البته این اقدامات هم برای نخستین بار نیست. اقدامات مختلفی برای متوقف ساختن پیشرفت کشورمان در فضای مجازی انجام داده اند از حذف اپلیکیشن های جمهوری اسلامی ایران از گوشیهای همراه تا وضع انواع تحریم ها، اما ما هم اقدامات بازدارنده انجام دادیم مثل تولید سیستم عامل اختصاصی شده ایران یا همکاری با چین در زمینه سیستم عامل که پایه آن گوگل نبود بلکه بر طبق سیستم های چینی بود.
وی بیان نمود: اقداماتی که انجام می دهند ناشی از بیچارگی آنها در مقابل جبهه مقاومت است. ما در مقابل هر گروهی که در دنیا مقابل مواضع صهیونیسم و استکبار جهانی با این تحریم ها مواجه شود، آمادگی ارائه خدمات لازم برمبنای زیرساخت هایی که در کشور توسعه داده شده را داریم. ما باید به این پروسه چالش برانگیز ادامه بدهیم. حضور جبهه مقاومت در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در زمینه رسانه های بین الملل باید تقویت شود و ما نیز زیرساخت های لازم برای این کار را در دسترس شان قرار خواهیم داد.
آذری جهرمی درباره سیمکارت های دانش آموزی که مقرر است برای آموزش مجازی بین دانش آموزان توزیع و بسته های اینترنت روی آن فعال شود، اظهار داشت: اپراتورهای تلفن همراه در شروع انتشار کرونا تصمیم داشتند سیمکارت های دانش آموزی را توزیع کنند اما به علت مسائل تجاری با این کار مخالفت کردیم. بعد از آن شورایعالی فضای مجازی سندی درباب سیمکارت های مخصوص کودکان ارائه داد و در آن تاکید شده که این اتفاق رخ دهد. حالا سیمکارت هایی که مقرر است واگذار شود، رایگان است و تجارتی برای هیچ کس ایجاد نخواهد کرد. آموزش مجازی بصورت رایگان صورت خواهد گرفت همانطور که تا الان بسته های اینترنت رایگان به دانشجویان، معلمان، دانش آموزان و اساتید اختصاص دادیم، سیمکارت هم به شکل رایگان توزیع خواهد شد.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: درباب آموزش مجازی دانشگاه ها، ابتدا سامانه های دانشگاه ها را رایگان کردیم اما شکایت های زیادی داشتیم. پس از آن بسته را به سیمکارت دانشجویان تخصیص دادیم که از این کار خیلی راضی تر بودند. حالا نیز ماجرا این است که شاد را رایگان نگه داریم یا بسته های رایگان را به دانش آموزان تحویل دهند. نکته مهم این است که بسیار از مدارس از پلت فرم هایی غیر از شاد استفاده می نمایند و سیستم های آموزشی خودرا با استفاده از بستر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی کرده اند. بسته پیشنهادی ما این است که ضمن استمرار رایگان بودن شبکه دانش آموزی شاد، اگر مدارس از پلت فرم های داخلی دیگر نیز استفاده کنند، رایگان باشد.
وی درباره رفع تحریم های حوزه ارتباطات، اظهار داشت: در زمینه ارتباطات یکی تحریم های گسترده که بر برنامه فضایی ایران تحمیل شده است و دیگری دستور اجرائی رییس جمهوری آمریکا برای منع همکاری شرکت های فناوری اطلاعات با جمهوری اسلامی برای بحث تعاملات حاکمیتی صادر شد. این ها موانعی است که سر راه همکاریهای بین المللی ما بود که هر دو موضوع خارج از برجام است. ما این موضوعات را به وزارت خارجه منعکس کردیم و آنها نیز درحال مذاکره هستند و دستاوردهای این حوزه حتما بوسیله مذاکره کنندگان تشریح خواهد شد. ما از تحریم استقبال نمی نماییم چونکه مانعی برای پیشبرد کارها بوجود می آورد. طبیعتا تا زمانی که تحریم ها وجود داشته باشد ما تمام تلاش خودرا به کار می گیریم تا از آن عبور نماییم. فعالیت در فضای بین المللی را جزو حقوق خودمان می دانیم و اینکه هیچ ظالمی مقابل ما محدودیت ایجاد نکند. کوشش برای رفع محدودیت ها وجود دارد اما ما پشت در محدودیت ها نمانده ایم.
جهرمی در آخر درباره مطرح شدن اینترنت ملی اظهار نمود: اینترنت ملی یک واژه جعلی است و کسانی که آنرا به کار می برند دنبال خیانت کردن در کشور می باشند. اگر اینترنت نباشد نمی توانیم هیچ سرویسی ارائه دهیم. عده ای در کشور دنبال این مسئله هستند اما آدم های اثر گذار نیستند. نظام حکمرانی کشور سندهایی دارد که برمبنای آنها توسعه انجام می شود، بدین سبب به این واژه های جعلی و بی مبنا نباید توجه کرد. اکر زیرساخت های لازم در کشور وجود نداشت، الان چگونه می توانستیم به جبهه مقاومت کمک کرده و از آنها حمایت می کردیم؟
منبع:

1400/04/04
18:42:33
0.0 / 5
483
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین