آیا ژن های كووید-۱۹ می توانند با دی ان ای انسان ادغام شوند؟

آیا ژن های كووید-۱۹ می توانند با دی ان ای انسان ادغام شوند؟ به گزارش فیکس سرور به نظر می آید حالا شواهد بیشتری برای اثبات ادعای بحث برانگیز ادغام ژن های کووید-۱۹ با دی ان ای انسانی وجود دارد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از دانشمندان برجسته در جستجوی آزمایشی بهتر برای کووید-۱۹ هستند. چون که گاهی اوقات نتیجه آزمایش افرادی که در گذشته به کووید-۱۹ مبتلا شده اند، حتی با قابل اعتمادترین آزمایش کرونا معروف به "PCR" هم با وجود این که هیچ شواهدی از تکثیر ویروس در بدن آنها نیست، باز هم مثبت می شود.
حالا این دانشمندان یک فرضیه دارند که بر مبنای آن کووید-۱۹ می تواند در کروموزوم های انسانی به صورت معکوس ادغام شود و قطعاتی از کد ژنتیکی خویش را در ژنوم انسان وارد کند. این روش برای ویروس ها غیرمعمول نیست و امکان دارد این موضوع، موارد نادر آزمایش کرونای مثبت کاذب با تست PCR را توضیح دهد.
بعضی از آزمایشات اخیر سبب تقویت وجود ادغام معکوس ژن های آران ای کووید-۱۹ در دی ان ای انسان شده است، اما منتقدان این تحقیق اطمینان چندانی ندارند و می گویند این نتایج می تواند محصول انجام در آزمایشگاه باشد. آنها همینطور نگرانی هایی را مطرح کرده اند که امکان دارد برداشت غلط از این کار صورت گیرد و منجر به مسائل ایمنی عمومی شود.
آزمایش دقیق و فراوان برای کمک به کنترل شیوع هر بیماری همه گیر مهم می باشد. آزمون PCR از مدت ها قبل یک استاندارد طلایی برای آزمایش کووید-۱۹ بوده است. ما تابحال از تست PCR به شکل بسیار موفقیت آمیز بهره برده ایم و محدودیت های مختلف این آزمون را دریافته ایم. حالا دانشمندان برای دستیابی به یک آزمایش قابل اطمینان تر تلاش کردند تا توضیح دهند که چرا نتیجه تست برخی از بیماران همچنان مثبت می شود.
"ریچارد یانگ"، متخصص تنظیم ژن و "رودولف جائنیش"، زیست شناس سلول های بنیادی از موسسه فناوری ماساچوست(MIT) تعدادی از پژوهشگران را برای تحقیق درباره این ناهنجاری هدایت کردند. از آنجائیکه ویروس "SARS-CoV-2" ویروس مسئول ایجاد عفونت کووید-۱۹، دارای ژن های ساخته شده از آران ای(RNA) است، محققان بر این ایده متمرکز شدند که به ندرت یک آنزیم انسانی امکان دارد توالی ویروسی را در دی ان ای ما کپی کرده و در کروموزوم های ما وارد کند.
"جائنیش" در جدید ترین مقاله خود که در مجله PNAS انتشار یافته است، ادعا کرد تیم وی شواهد مبهمی در خصوص ادغام توالی ویروس کرونا در ژنوم انسان یافته است. محققان رابطه ای بین عناصر ویروس و توالی ژنتیکی ویروسی یکپارچه را یافتند که از فرضیه رونویسی معکوس آنها پشتیبانی می کند.
علاوه بر این، آنها با "استفان هیوز" از انستیتوی ملی سرطان آمریکا همکاری کردند تا روشن شود که آیا ادغام ویروسی در واقع اتفاق می افتد یا این که فقط یک نتیجه در این آزمایش بوده است.
"سدریک فشوت" یکی از منتقدان مطالعه قبلی این گروه از دانشگاه "کرنل" که متخصص توالی های ویروس درون زا در انسان است، این مقاله جدید را بسیار قانع کننده تر می داند و الان این فرضیه را قابل قبول می خواند.
باآنکه این فرضیه تقویت شده است که کووید-۱۹ می تواند به صورت معکوس در دی ان ای انسان رونویسی شود، اما هنوز اجماع علمی در اینباره وجود ندارد.
بعضی از منتقدان هم "جائنیش" و "یانگ" را متهم کرده اند که ترس بی اساسی را درباره این که واکسن های کرونای مبتنی بر آران ای پیام رسان(mRNA) می تواند دی ان ای انسان را تغییر دهد، ایجاد می کنند. نکته مهم این است که این واکسن ها دی ان ای انسان را تغییر نمی دهند. "جائنیش" و "یانگ" هم بارها تاکید کرده اند که مطالعه آنها به این مفهوم نیست که واکسن های mRNA می توانند در دی ان ای انسان ادغام شوند.
در هر حال این اختلاف نظرها به اهمیت دقیق بودن جمع آوری اطلاعات در مطالعات علمی اشاره دارد، بخصوص این مطالعه که در ارتباط با سلامتی افراد جامعه و این ویروس جدید است.
منبع:

1400/03/28
20:53:03
0.0 / 5
2279
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین