لباس های هوشمندی كه به وای فای وصل می شوند!

لباس های هوشمندی كه به وای فای وصل می شوند! پژوهشگران ˮدانشگاه پردوˮ در بررسی جدید خود، روشی را ارایه داده اند که لباس های هوشمند قابل اتصال به وای فای را در مقابل شست و شو مقاوم می کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، مهندسان "دانشگاه پردو"(Purdue University)، روشی ابداع نموده اند تا پارچه های فعلی را به لباس هایی هوشمند و مقاوم در مقابل شست و شو تبدیل کنند.
این لباس های هوشمند، به باتری نیازی ندارند و نیروی آنها بصورت بی سیم تامین می شود.
در آینده نزدیک، همه لباس ها هوشمند خواهند شد. این لباس ها به لطف مدارهای الکترونیکی و سنسورهای کوچک خود، بهتر از لباس های معمولی کار می کنند و به کاربر امکان می دهند تا با تلفن، کامپیوتر، خودرو و تجهیزات دیگر ارتباط برقرار کند. این لباس های هوشمند نه فقط راندمان را می افزایند، بلکه وضعیت سلامتی کاربر را نیز بررسی می کنند و حتی در صورت رخ دادن حادثه می توانند به کاربر کمک کنند. دلیل این که هنوز لباس هوشمند در کمد ما وجود ندارد، این است که تولید لباس هوشمند، چالش برانگیز است. لباس ها باید بصورت مداوم شسته شوند و آب به تجهیزات الکترونیکی لطمه می رساند.
مهندسان دانشگاه پردو در این پروژه، روشی را ارایه داده اند که می تواند هر نوع پارچه معمولی را به لباس هایی بدون باتری تبدیل کند که امکان شست و شوی آنها با ماشین لباسشویی وجود دارد.
"رامسس مارتینز"(Ramses Martinez)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما با اسپری کردن مولکول های بسیار آبگریز روی لباس ها، می توانیم آنها را به لباس های دافع آب تبدیل نماییم. این لباس های هوشمند را می توان بدون لطمه رسیدن به قطعات الکترونیکی دوخته شده روی آنها بهره برد و همین طور امکان شست و شوی آنها نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: لباس های هوشمند ما مانند پیراهن های نخی معمولی، انعطاف پذیر، قابل کشش و قابل تنفس هستند.
لباس های هوشمند دانشگاه پردو برخلاف پوشیدنی های رایج، به باتری نیازی ندارند. این لباس ها با به دست آوردن انرژی از "وای فای" (Wi-Fi) یا امواج رادیویی محیط اطراف می توانند نیروی مورد نیاز مدارهای دوخته شده روی خودرا تامین کنند.
یکی از نمونه های این فناوری پوشیدنی، دستکش های بدون باتری است که اگر کاربر انگشت خودرا به یک کابل برق نزدیک کند، روشن می شود تا احتمال برق گرفتگی را هشدار دهد. نمونه دیگر، یک سیستم کوچک بررسی قلب است که روی یک هدبند دوخته شده است و می تواند سلامتی کاربر خودرا مورد بررسی قرار دهد.
مارتینز افزود: این فناوری های پوشیدنی که نیروی آنها با سیگنال های وای فای تامین می شود، به ما می گویند که به لباس ها نه فقط بعنوان راهی برای گرم شدن، بلکه بعنوان ابزارهای پوشیدنی نگاه نماییم که به ما در زندگی روزمره، نظارت بر سلامتی و محافظت در مقابل حوادث کمک می کنند.
وی ادامه داد: من باور دارم که لباس های هوشمند می توانند اطلاعاتی را در مورد شرایط بدن و حرکت کاربران خود به اپلیکیشن های تلفن همراه عرضه کنند تا بدین ترتیب، ماشین ها بدون نیاز به رابط های دیگر بتوانند هدف انسان را درک کنند و همین طور نحوه برقراری ارتباط، تعامل با تجهیزات الکترونیکی و بازی های ویدیویی را گسترش دهند.
این پژوهش، در مجله "Nano Energy" به چاپ رسید.1400/03/24
23:04:47
0.0 / 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین