تشخیص سرطان در چند دقیقه با كمك اشعه ایكس

تشخیص سرطان در چند دقیقه با كمك اشعه ایكس مهندسان دانشگاه دوک (Duke) نمونه ی اولیه یک دستگاه اشعه ایکس را ساخته اند که نه فقط شکل اجسام را نشان میدهد بلکه ترکیبات مولکولی آنها را نیز نمایان می کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این دستگاه با وضوع و دقت بی نظیری که دارد می تواند انقلابی در زمینه های متعدد همچون جراحی سرطان، صدمه شناسی، بازرسی دارو و زمین شناسی ایجاد نماید.
ایده ساخت این دستگاه ابتدا در جهت کشف بهتر بمب ها برای امنیت هواپیماها بود. در این مقاله جدید که در تاریخ ۱۹ مه در مجله ی "Scientific Reports" انتشار یافته است محققان این فناوری را برای زمینه های دیگری همچون پزشکی و مصارف علمی به کار گرفته اند.
جوئل گرینبرگ(Joel Greenberg) دانشیار مهندسی برق و کامپیوتر در برنامه فیزیک پزشکی می گوید: فرقی نمی کند به دنبال بمب در یک کیف باشید یا یک غده در بدن. فیزیک برای هر دوی آنها یکسان است. اما از منظر مهندسی آنها متفاوت هستند. ما این دستگاه کوچک با وضوح بالا را ساختیم که برای کاربردهای مختلف زیادی مناسب می باشد.
این فناوری یک سیستم اشعه ایکس ترکیبی است که در آن پرتونگاری سنتی اشعه ایکس با اشعه ایکس مخصوص تشخیص بیماری ها ترکیب شده است.
در نوع اول اشعه ایکس مستقیما از درون جسم می گذرد و در نوع دوم اطلاعات در ارتباط با زاویه ها و طول موجی که از جسم منتشر می شود جمع آوری شده و اثر منحصر به فردی از ساختار جسم فراهم می آورد.
یکی از اشکالات استفاده از این تکنولوژی این است که سیگنال های اشعه ایکس بسیار ضعیف و پیچیده اند. ازاین رو تعداد کمی از اشعه ها به آشکارساز می رسند که سبب تاخیرهای طولانی هنگام جمع آوری اطلاعات می شود.
محققان دانشگاه دوک برای حل این مشکل از یک سپر حفره دار استفاده کردند که به اشعه ی ایکس امکان حرکت در زوایای مختلف را می داد. سپس یک کامپیوتر می تواند سیگنال های وسیع و پیچیده را پردازش کند. این روش به محققان این امکان را می دهد تا با جمع آوری تعداد مناسبی از اشعه های منحرف شده در مدت زمان کوتاه تر به تشخیص ماده ی مورد نظر بپردازند.
آنوج کاپادیا (Anuj Kapadia) که در زمان انجام تحقیقات دانشیار رادیولوژی دانشکده فیزیک پزشکی دانشگاه دوک بود می گوید: سیستم امنیتی اهدافی متفاوت با آزمایشگاه غده شناسی دارد. در سیستم امنیتی هدف بررسی ده ها سانتی متر از اشیا مختلف در کسری از ثانیه است در حالیکه در آزمایشگاه هدف ما دستیابی به تصویری با وضوح بالا از یک نمونه ی کوچک در مدت زمانی کوتاه بود.


بزرگ ترین چالشی که این دستگاه با آن روبه رو بوده است تشخیص دقیق بافت ها سرطانی است. محققان با کمک همکارانشان در مرکز بهداشت دوک به بررسی نمونه های بافت افراد قبل از ارسال به متخصصان صدمه شناسی پرداختند. نتایج به دست آمده نه تنها با تشخیص بالینی مطابقت داشت بلکه این دستگاه توانست بافت های درون و اطراف بافت سرطانی را تشخیص دهد.
کاپادیا اضافه کرد: هدف نهایی ما این است که در هر اتاق عمل یکی از این دستگاه ها داشته باشیم تا جراحان بمحض برداشتن غده ی سرطانی بتوانند محل را بررسی نمایند و وجود سلول های سرطانی را تشخیص دهند. تا اگر بخشی از سلول ها باقی مانده، بتوانند به سرعت آنرا بردارند.
محققان همینطور نشان دادند که این دستگاه می تواند در لحظه فرآورده های دارویی را بررسی کند این مورد نه تنها به تولیدکنندگان دارو کمک می نماید تا نسبت به محصولشان اطمینان حاصل کنند بلکه به پلیس ها و کارزارهای بهداشت کمک می نماید تا اطمینان حاصل کنند افراد داروهای فاسد نمی فروشند یا مصرف نمی کنند.
این دستگاه به بررسی سنگ ها هم کمک می نماید و برای مصارف باستان نشاسی و مطالعه ی فسیل ها و برای معدن چیان مفید می باشد.
محققان برای بهبود کار خود جهت بررسی بهتر نمونه ها از موسسه ی ملی سلامت کمک مالی دریافت کرده اند.

1400/03/21
20:05:24
0.0 / 5
963
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین