هسته درونی زمین رشدی نامتقارن دارد!

هسته درونی زمین رشدی نامتقارن دارد! فیکس سرور: بنظر می رسد امواج لرزه ای هنگام عبور از میان زمین بصورت افقی سه درصد سریع تر از زمانی حرکت می کنند که از یک قطب به قطب دیگر بصورت عمودی در حرکت هستند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، بر طبق مدلهای جدید این احتمال وجود دارد که هسته ی جامد زمین بصورت نامتقارن درحال رشد کردن باشد و قسمتی از آن که در اعماق زمین زیر دریای باندا اندونزی قرار دارد سریع تر از بخشی که زیر برزیل قرار دارد رشد کند.
زمانی سیاره ی ما هسته ی جامد نداشت و عمیق ترین نقاط آن برای میلیاردها سال حاوی انبوهی از مواد مذاب بودند تا وقتی که آهن مذاب آغاز به سرد شدن کرد. این بدان معناست که هسته ی زمین شامل مجموعی از آهن های متبلور است و زمانی که این بلورهای آهن به شکلی مشخص درکنار هم قرار می گیرند این امکان را به امواج لرزه ای می دهند که در بعضی جهات با سرعت بیشتری حرکت کنند.
پژوهشگران با بهره گیری از مدل هایی که از نحوه ی قرارگیری این بلورها وجود دارد به توضیحی غیرمنتظره رسیده اند: هسته ی زمین بطور نامتقارنی رشد می کند.
دانیل فراست(Daniel Frost) از دانشگاه برکلی کالفرنیا می گوید: ساده ترین مدلها کمی عجیب به نظر می رسند. بخش غربی با بخش شرقی فرق دارد و تنها توضیحی که برای این مساله وجود دارد این است که قسمتی از هسته ی زمین سریع تر از بخش دیگر رشد می کند.
حفر کردن زمین تا هسته و بررسی آن نا ممکن است و امواج لرزه ای و شبیه سازی های کامپیوتری تنها راه های بررسی علت این مساله هستند.
پژوهشگران با بهره گیری از مدلهای کامپیوتری مختلف که شامل ژئودینامیک و فیزیک مواد معدنی آهنی تحت فشار و دمای بالا بود به دنبال یافتن علت شکل گیری خاص هسته ی زمین هستند.
ساده ترین توضیح این است که هسته ی سیاره ما در خط استوا به ویژه در ضلع شرقی با سرعت بیشتری درحال رشد است.
نویسندگان این مقاله نتیجه گیری کرده اند که علت این مساله تفاوت در نرخ رشد است که کمترین آن ۴۰ درصد در قطب ها و بیشترین آن ۱۳۰ درصد در خط استوا در مقایسه با میانگین جهانی است.
نرخ رشد در خط استوا بین نیمکره ی های شرقی و غربی از ۱۰۰ تا ۱۶۰ درصد متغیر است.
این نرخ رشد نامتقارن موجب می شود تعدادی از نقاط هسته ی زمین گرم تر باشند و در این نقاط بلورهای آهن سریع تر شکل می گیرند. جاذبه ی زمین این رشد بیش از حد را در هسته ی مذاب زمین بطور یکسان توزیع می نماید تا شکل کروی هسته حفظ شود.
در نهایت به قول پژوهشگران جاذبه علت قرارگیری بلورهای آهن در امتداد محور چرخش زمین است و از شروع شکل گیری زمین به همین صورت بوده است. این مدل نشان میدهد که این رشد نامتقارن از زمان سرد شدن هسته ی زمین وجود داشته است و شعاع آن بطور متوسط سالانه یک میلی متر رشد می کند.
اگر این مدل دقیق باشد بدان معناست که هسته ی جامد زمین پدیده ای حدودا جدید است که بین نیم میلیارد تا یک و نیم میلیارد سال پیش تشکیل شده است.
این مسئله گیج کننده است برای اینکه میدان مغناطیسی زمین حداقل سه میلیارد سال قدمت دارد و تصور می شود این میدان مغناطیسی زمانی تشکیل شده است که مواد مذاب در هسته ی خارجی زمین در اثر گرمای حاصل از تبلور آهن در هسته ی داخلی به جوش آمده اند.
اگر هسته ی زمین جوان باشد بدین سبب میدان مغناطیسی زمین از ابتدا به شکلی که ما فکر می کردیم تشکیل نشده است.
تعدادی از دانشمندان معتقدند میدان مغناطیسی اولیه زمین ضعیف تر بوده و توسط عناصر سبک گداخته به وجود آمده است و با متبلور شدن این عناصر میدان مغناطیسی قوی تر شده است.
این تحقیقات در مجله ی Nature Geoscience به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/03/17
12:28:21
0.0 / 5
1132
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین