ایجاد جدول تناوبی برای هسته های سلولی

ایجاد جدول تناوبی برای هسته های سلولی زیست شناسان از سراسر دنیا یک ˮجدول تناوبیˮ برای هسته های سلولی ایجاد می کنند که این جدول جدید می تواند به یک روش جدید مهندسی ژنوم منجر شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک بیانیه مطبوعاتی از دانشگاه "رایس" توضیح می دهد که یک تیم متشکل از زیست شناسان بین المللی یک سیستم طبقه بندی جدید برای هسته های سلول بوجود آورده و در نتیجه روشی را برای تبدیل یک نوع هسته سلول به نوع دیگر کشف کرده اند.
جدول تناوبی اصلی که حاوی نام و مشخصات عناصر مختلف است، بیشتر از ۱۵۰ سال پیش توسط "دیمیتری مندلیف" بعنوان سیستمی برای طبقه بندی همه عناصر بر مبنای تعداد صعودی الکترون در یک اتم به وجود آمد. حالا زیست شناسان برای ایجاد این جدول تناوبی جدید از جدول اصلی مندلیف و همینطور دانش خود از درخت زندگی بعنوان الهام بخش برای پروژه خود استفاده کردند.
محققان که یافته های خویش را در مجله ساینس(Science) منتشر نموده اند، معتقدند که این جدول و کشف جدید می تواند به یک روش کاملاً جدید مهندسی ژنوم منجر شود.
کار بر روی جدول سلول های هسته ها از دانشمندان کنسرسیومی به نام "DNA Zoo" درحال مطالعه سیستم های طبقه بندی کروموزوم ها بر مبنای روش جمع شدن و تا خوردن آنها برای جا گرفتن درون هسته های گونه های مختلف حیوانات آغاز شد.
"اولگا دودچنکو" محقق اصلی این مطالعه جدید و عضو مرکز معماری ژنوم در "بیلور" اظهار داشت: چه در کرم ها، چه در خارپشت ها، آب دزدک های دریایی یا مرجان ها، وقتی همه آنها را مشاهده می کردیم، شاهد الگوهای مشابه تاخوردگی بودیم.
این تیم توضیح داد که سرانجام متوجه شدند که انواع مختلفی را در دو طرح هسته ای می بینند: در برخی از گونه ها، کروموزوم ها مانند صفحات یک روزنامه سازماندهی می شوند و در گونه های دیگر، هر کروموزوم به شکل یک گلوله کوچک مچاله می شود.
این یافته ها از آن حکایت می کند که طی چند هزاره فرگشت و تکامل، گونه ها قادر به بازگشت و تغییر حالت از یک نوع به نوع دیگر هستند.


این تیم در کوشش برای کشف مکانیسم آنها و برای اطمینان از این که آیا امکان دارد یک نوع هسته در آزمایشگاه به نوع دیگر تغییر کند، با گروهی از دانشمندان آزمایشگاه "بنجامین رولند" در موسسه سرطان هلند(NCI) همکاری کرد.
تیم هلندی درحال آزمایش روی پروتئینی به نام "متراکم ساز"II"(condensing II) بود که در تقسیم سلولی نقش دارد. هنگامی که آنها این پروتئین را در سلول های انسانی جهش دادند، به یک مشاهده شگفت آور رسیدند.
"کلر هوئنکمپ" محقق اصلی این مطالعه و یکی از اعضای تیم NCI توضیح داد: هنگامی که ما این پروتئین را در سلول های انسانی جهش می دهیم، سازمان دهی کروموزوم ها کاملاً تغییر می کند که این برای ما گیج کننده بود.
این دو تیم بعد از آنکه دریافتند که این کشف اساساً روشی را برای تبدیل سلول های انسانی از یک نوع هسته به نوع دیگر فراهم می آورد، آغاز به همکاری کردند.
محققان دو تیم که به علت بیماری همه گیر کووید-۱۹ در خانه های خود کار می کردند، جهت بررسی یافته های خود به هوش مصنوعی روی آوردند. آنها مدلهای شبیه سازی ایجاد کردند که نشان داد با تخریب "تراکم ساز II"، یک هسته انسانی می تواند باردیگر سازماندهی شود تا به هسته گونه های دیگر مانند یک مگس شباهت پیدا کند.
"سومیتابها براهماچاری" از محققان این مطالعه اظهار داشت: ما با یک بررسی فوق العاده گسترده از دو میلیارد سال تکامل هسته ای شروع کردیم.
محققان می گویند، کار آنها بخشی از یک دوره جدید در ویرایش ژن را شکل می دهد و همانطور که "براهماچاری" می گوید، این مطالعه یک گام مهیج در راه رسیدن به نوع جدیدی از مهندسی ژنوم به صورت سه بعدی است!
منبع:

1400/03/08
23:14:21
0.0 / 5
896
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین