یك كلید ژنتیكی كه می تواند عامل سرطان پوست باشد

یك كلید ژنتیكی كه می تواند عامل سرطان پوست باشد فیکس سرور: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که نوعی پروتئین می تواند مانند یک کلید ژنتیکی عمل کند و در بروز سرطان پوست نقش داشته باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، ملانوما به رغم اینکه تنها حدود یک درصد از سرطان های پوست را تشکیل می دهد، عامل بیشتر موارد مرگ و میر ناشی از سرطان پوست است. بااینکه درمان هایی برای این بیماری جدی وجود دارد اما اثربخشی داروها باتوجه به هر شخص می تواند متفاوت باشد.
پژوهش جدیدی که در "موسسه سالک" (Salk Institute) آمریکا انجام شده است، بینش های جدیدی را در مورد پروتئینی موسوم به "CRTC3" ارائه می دهد. این پروتئین، یک کلید ژنتیکی بشمار می رود که شاید خاموش نگه داشتن آن، به ارائه درمان های جدیدی برای ملانوما کمک نماید.
"مارک مونتمینی" (Marc Montminy)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما توانسته ایم فعالیت این کلید ژنتیکی را با تولید "ملانین" (Melanin) و بروز سرطان مرتبط سازیم.
هنگامی که سلول های تولیدکننده رنگدانه در پوست که "ملانوسیت" (melanocyte) نام دارند، جهش می یابند و بصورت غیر قابل کنترل تکثیر می شوند، ملانوما بروز می کند. این جهش ها سبب می شوند که پروتئین هایی مانند CRTC3، سلول را به تولید میزان غیرعادی از رنگ دانه ترغیب کنند و به تهاجمی شدن سرطان بیانجامند.
پژوهشگران می دانند که خانواده پروتئین های "CRTC" شامل CRTC1، CRTC2 و CRTC3، در ساخت رنگ دانه و بروز ملانوما نقش دارند. با این وجود، به دست آوردن جزییات دقیق در مورد پروتئین ها بصورت انفرادی، دشوار است.
"جلنا استوجیچ" (Jelena Ostojic)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این واقعا شرایط جالبی است که رفتارهای متفاوت پروتئین ها یا کلیدهای ژنتیکی می توانند خاصیت های خاصی را در اختیار ما بگذارند.
پژوهشگران دریافتند که حذف CRTC3 در موش ها، به تغییر رنگ پوست آنها منجر می شود و نشان میدهد که پروتئین برای تولید ملانین مورد نیاز است. همین طور آزمایش ها نشان داد هنگامی که پروتئین از سلول های مبتلا به ملانوما حذف می شود، میزان تهاجمی بودن کاهش پیدا می کند و این بدان معناست که شاید مهار کردن پروتئین، برای درمان بیماری مفید باشد.
پژوهشگران در نظر دارند تا مکانیسم نحوه تاثیر CTRC3 بر تعادل تفکیک ملانوسیت را بیشتر بررسی نمایند تا به درک بهتری در مورد نقش آن در سرطان برسند.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/30
22:58:12
0.0 / 5
932
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین