درمان كووید-۱۹ با نانوذراتی كه به ژنوم كروناویروس حمله می كنند

درمان كووید-۱۹ با نانوذراتی كه به ژنوم كروناویروس حمله می كنند به گزارش فیکس سرور پژوهشگران استرالیایی، متد جدیدی برای درمان کووید-۱۹ ابداع نموده اند که طی آن، ژنوم کروناویروس مستقیما مورد حمله قرار می گیرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه گریفیث(Griffith University) استرالیا، گروهی از پژوهشگران در پروژه جدیدی، یک درمان ضدویروسی با تأثیر مستقیم را برای کووید-۱۹ عرضه کرده اند.
داروهای قدیمی ضدویروس، نشانه های بیماری را کم می کنند و به بیماران کمک می کنند تا زودتر بهبود یابند. از میان این داروها میتوان به "تامیفلو"(Tamiflu)، "زانامیویر"(Zanamivir) و "رمدسیویر"(Remdesivir) اشاره نمود.
در روش دانشگاه "گریفیث"، از یک تکنولوژی جدید معروف به "siRNA" استفاده شده است تا ژنوم ویروس مستقیما مورد حمله قرار بگیرد و تکثیر ویروس را متوقف نماید. بعلاوه پژوهشگران دانشگاه گریفیث، نانوذراتی را با این هدف طراحی نموده اند که siRNA را به ریه ها که محل مهم عفونت است، برسانند.
پروفسور "نیگل مکمیلان"(Nigel McMillan)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: درمان با siRNA، بار ویروسی را تا ۹۹/۹ می کاهد. این نانوذرات می توانند به طیف گسترده ای از سلول های ریه برسند و ژن های ویروسی را خاموش کنند.
وی ادامه داد: آزمایش این روش درمانی روی موش های مبتلا به کووید-۱۹، بهبود بقا و از بین رفتن بیماری را نشان داد. نکته قابل توجه این است که در ریه نجات یافتگان، هیچ ویروسی تشخیص داده نشد.
پروفسور "کوین موریس"(Kevin Morris)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این روش درمانی، برای همه انواع "بتاکروناویروس"(betacoronaviruses) همچون کروناویروس کنونی و هر نوع جدیدی که امکان دارد در آینده ظهور کند، طراحی شده است.
وی ادامه داد: ما نشان داده ایم که این نانوذرات در دمای چهار درجه سلسیوس، تا ۱۲ ماه و در دمای اتاق، تا بیشتر از یک ماه پایدار می مانند. این بدین معناست که این عامل درمانی می تواند در شرایطی که منابع کمی وجود دارد، برای درمان بیماران مورد استفاده قرار بگیرد.
نتایج این پژوهش نشان می دهند که نانوذرات و فناوری siRNA می تواند با هدف قرار دادن ژنوم ویروس به صورت مستقیم، بعنوان روشی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ و همینطور مبتلا شدن به کروناویروس در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.
موریس اظهار داشت: این نانوذرات، مقیاس پذیر هستند و تولید انبوه آنها هم نسبتا مقرون به صرفه است.
این پژوهش، در مجله "Molecular Therapy" به چاپ رسید.1400/02/29
12:13:59
0.0 / 5
954
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین