راه اندازی ایمیل بومی برای ارتباط بین دولت و شهروندان

راه اندازی ایمیل بومی برای ارتباط بین دولت و شهروندان به گزارش فیکس سرور رئیس سازمان فناوری اطلاعات ضمن اشاره به راه اندازی پست الکترونیکی احرازشده بومی اظهار داشت:  شهروندان برای دریافت اطلاعات و برقراری ارتباط با دولت به ابزار امن و تاییدشده نیاز دارند و همین مساله احتیاج به راه اندازی ایمیل رسمی را بیشتر از گذشته لزوم بخشید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در مراسم «رونمایی از سامانه سروا (بازارچه خدمات الکترونیکی) و پست الکترونیکی احرازشده بومی» که امروز توسط سازمان فناوری اطلاعات و به صورت آنلاین برگزار شد، امیر ناظمی بیان نمود: در کشور ما هر کدام از دستگاه ها مسئولیت دارند تا سرویس و خدمات دولتی خویش را به خدمات الکترونیکی تبدیل کنند. تنها مسئولیت سازمان فناوری اطلاعات هم فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز برای این کار است.
وی افزود: زمانی که درباره زیرساخت صحبت می نماییم، مساله صرفاً زیرساخت فیزیکی نیست، باآنکه زیرساخت فیزیکی مانند مرکز ملی تبادل اطلاعات و مراکز داده دولت الکترونیک هم جزو آن است. در لایه خدمات، مجموعه ای از خدمات بعنوان خدمات پایه ای همچون خدمات احراز هویت مورد نیاز است که به صورت مثال خدمت احراز هویت شاهکار پیش از این در دسترس قرار گرفته است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تا کنون بیشتر از ۱۰۰۰ خدمت دولتی الکترونیکی شده است، اضافه کرد: این خدمات به صورت API عرضه شده و توسط دستگاههای دولتی مورد استفاده قرار می گیرد. بخشی از این خدمات روی یک سکوی جداگانه به نام «سروا» به بخش خصوصی و کسب و کار هم عرضه می شود.
ناظمی با بیان اینکه دسترسی به API دو کارکرد مهم دارد، اظهار داشت: کارکرد اول این است که کسب و کارها بعنوان استفاده کنندگان خدمات بتوانند خدمات بهتری به شهروندان عرضه کنند. خیلی از این خدمات بر مبنای شرایط روز طراحی می شود، مانند شناسایی افراد مبتلا به کرونا که سرویس در ارتباط با آن از سال قبل روی سروا عرضه شده است.

کسب وکارها میانجی بین خدمات دولتی و شهروندان می شوند
وی درباره دومین کارکرد سراوا اظهار نمود: بازارچه API سکوی سروا، اجازه می دهد شرکت ها و استارت آپ ها بعنوان میانجی بین خدمات دولتی عمل کنند و به شهروندان این امکان را می دهند که بعضی از خدمات دولتی را از یک اپلیکیشن خصوصی دریافت نمایند. در این شرایط شهروند مختار است خدمات را از دولت به صورت مستقیم یا از اپلیکیشن واسط دریافت کند. سکوی سروا بر طبق این منطق بوجود آمده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه روی سکوی سروا دو نوع خدمت عرضه می شود، اظهار داشت: خدماتی که استفاده کننده آن کسب و کارها هستند و خدماتی که به شهروندان عرضه می شود و کسب و کار بعنوان واسط عمل می کند. این سکو سال قبل به علت انتشار کرونا با استقبال خوبی از جانب کسب و کارها مواجه گردید.
ناظمی در پاسخ به این که رونمایی از سامانه سراوا با آنچه دو سال قبل رونمایی گردید چه تفاوتی دارد، بیان نمود: سامانه سروا دو سال قبل رونمایی گردید و ماهانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون تراکنش در بستر آن انجام می شود. سرویسی که امروز رونمایی گردید، بازارچه API نام دارد تا کسب و کارها بتواند از آن استفاده کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره پست الکترونیکی احرازشده بومی هم بیان نمود: شهروندان برای دریافت اطلاعات و برقراری ارتباط با دولت به ابزار امن و تاییدشده نیاز دارند و همین مساله احتیاج به راه اندازی ایمیل رسمی را بیشتر از گذشته لزوم بخشید.
ناظمی با اشاره به اینکه وظیفه سازمان فناوری اطلاعات، ایجاد زیرساخت است، تصریح کرد: برای اجبار استفاده دستگاه ها از این زیرساخت دو راه وجود دارد. یک راه، سیاست بالا به پایین است که به مصوبات دولتی و ابلاغیه برای اجبار به استفاده مربوط می شود و دومین چاره کمک رسانه ها است تا بتواند این مساله را به یک مطالبه عمومی که از جانب شهروندان مطرح می شود، تبدیل کنند.

ارتباط مجانی شهروندان با دولت با ایمیل بومی
در این مراسم همینطور بهنام ولی زاده -معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات- درباره پست الکترونیکی احرازشده بومی» برای ارتباط با دولت الکترونیکی اظهار داشت: یکی از کانال هایی که در سامانه پیام ایران بعنوان کانالی برای ارتباط مردم با دولت در نظر گرفته شده، ایمیل ایمیل بومی و تاییدشده بود.
وی افزود: پیش از این ایمیل «ایران» بعنوان کانال ارتباطی مردم با دولت در نظر گرفته شده بود که توسعه نیافت اما الان با تغییرات انجام شده، ایمیل IRAN.IR را به یک ایمیل احراز هویت شده تبدیل نموده ایم تا به شهروندان بتوانند به صورت مجانی از راه آن با دولت ارتباط برقرار کنند.
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه این ایمیل داخلی از راه کد ملی و اطلاعات موبایل و اطلاعات هویتی ثبت احوال به صورت آنلاین چک قابل احراز و شناسایی است، اضافه کرد: بعد از گذر از این مراحل، ایمیلی ساخته شود که صاحب آن مشخص است و اگر آنرا به دستگاه دولتی عرضه کنند دستگاه او را بعنوان فرد احراز هویت شده قبول می کند.
ولی زاده با اشاره به اینکه پشت این ایمیل، سرویس کد ملی و ثبت احوال قرار دارد و از این جهت حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: بدین سان دستگاههای عرضه دهنده خدمات دولت الکترونیک، تنها با وارد کردن کد ملی فرد و بدون احتیاج به نام کاربری وی، می توانند موضوعات مورد نظر خویش را به کارتابل کاربر، ایمیل کنند.
وی با تکیه بر این که ایمیل بومی با سامانه «پیام ایران» که چند روز پیش راه اندازی گردید، به صورت متمرکز فعالیت می کند، خاطرنشان کرد: در این طرح بستر خدمتی فراهم شده که هر شهروند ایرانی بتواند یک ایمیل رسمی احراز هویت شده، داشته باشد. این ایمیل برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی قابل عرضه است و اشخاص حقوقی هم با شناسه ملی احراز می شوند.
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: برای ۸۱ دستگاه اجرایی هم یک ایمیل دستگاهی بوجود آورده ایم که شهروندان می توانند از داخل پست الکترونیکی بومی خود و با جست وجوی نام دستگاه به دستگاههای مربوطه ایمیل ارسال نمایند.

دریافت خدمات دولتی در یک ویترین در اختیار کسب وکارها
همینطور پیام مصور -مدیر پروژه «سروا»- در آیین رونمایی از بازارچه API که روی این سامانه توسعه داده شده است، اظهار داشت: بازارچه الکترونیکی این سامانه مانند بازارهای اپلیکیشن های موبایلی عمل می کند و امکان دریافت تمامی خدمات دولتی را در یک ویترین در اختیار کسب و کارها، توسعه دهندگان برنامه های نرم افزاری و اپلیکیشن ها قرار می دهد.
وی با اشاره به اینکه در این پلتفرم، دسترسی به رابط نرم افزاری API همه دستگاه ها در اختیار کسب و کارها قرار دارد، افزود: تا پیش از این هر سرویس دهنده خدمت الکترونیکی باید محیطی فراهم می کرد که API خویش را در اختیار توسعه دهندگان و سرویس دهندگان قرار می داد، این سرویس تک منظوره روی یک سایت قرار می گرفت و با جستجو در اینترنت ممکن بود بتوان آنرا پیدا کرد.
مدیر پروژه سروا افزود: اما الان با راه اندازی بازارچه خدمات «سروا» شرایطی فراهم شده تا تمام خدمات روی بستری یکپارچه، بارگزاری و بعنوان ویترین در اختیار توسعه دهندگان و سازندگان اپلیکیشن های مختلف قرار بگیرد. صاحبان کسب و کارها و شهروندان عادی می توانند جرئیات خدمت های عرضه شده را ببینند و از آن برای تولید خدمت جدید استفاده کنند.
مصور اظهار نمود: این سامانه شرایطی را فراهم می آورد تا دیتایی که مردم تولید کرده اند و توسط دولت جمع آوری شده، برای خدمات دهی کسب و کارها مطابق با اهداف دولت الکترونیکی، باردیگر به مردم و کسب و کارها عرضه شود. تفاوت اصلی بازارچه API با نمونه های قبلی آن این است که تمام سرویس ها در یک کانال و پنجره واحد تجمیع شده و زمانی که یک توسعه دهنده نرم افزار به آن رجوع می کند با چندین API مواجه می شود که می تواند با خلاقیتی که دارد، سرویسهای ارزش افزوده جدیدی تولید کنند.
وی افزود: حتما مشابه این سرویس قبلا ساخته شده اما نقطه تمایز این سرویس این است که توسط وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات عرضه می شود و سندیت و استنادپذیری آن به علت احراز هویت شدن دیتایی که تبادل می شود کاملا قابل استناد کشوری است.
مدیر پروژه سروا با بیان اینکه یک برنامه نویس می تواند با ترکیب داده های ثبت احوال و شرکت پست، خدمتی جدید خلق کند، اضافه کرد: برنامه نویس ها بعد از تولید برنامه خود باید دنبال مشتری و متقاضی برگردند تا آنرا عرضه بدهند اما در این بازارچه با بارگزاری سرویس، تمامی توسعه دهندگان می توانند در لحظه سرویس جدید را ببیند. این توانایی وجود دارد که کاربران به این سرویس ها امتیاز بدهند تا توسعه دهنده این سرویس با بررسی امتیازها و نظرات کاربران، سرویس خویش را ارتقا دهد و مشکلات آنرا حل کند.

منبع:

1400/02/28
21:39:50
0.0 / 5
1001
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین