دسترسی آزاد به اطلاعات با سامانه ایران نوآفرین

دسترسی آزاد به اطلاعات با سامانه ایران نوآفرین به گزارش فیکس سرور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به رونمایی از داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین، اظهار داشت: کارکرد اصلی سامانه ایران نوآفرین، ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات جهت ارتقای تصمیم گیری ها در سطوح مختلف است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، سامانه های «داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه ایران نوآفرین» و «درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی» امروز توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران رونمایی گردید. سامانه ایران نوآفرین، بر مبنای ماده ۱۱ مصوبه پشتیبانی از شرکتهای نوپا بعنوان درگاه واحد ارائه خدمات به زیست بوم نوآفرینی کشور حدود دو سال قبل کار خویش را شروع کرد.
از مهم ترین اهداف سامانه نوآفرین میتوان به ایجاد پنجره واحد ارائه خدمات به حوزه نوآفرینی در کشور، تشکیل پایگاه داده یکپارچه و حمایت استراتژیک از توسعه کسب وکارهای نوپا اشاره نمود. هویت های کاربری سامانه ایران نوآفرین هم عبارتند از: شرکت نوپا، تیم نوپا، شرکتهای بزرگ رشد یافته، شتاب دهنده و مراکز رشد، سرمایه گذار، عرضه دهنده فضای کار اشتراکی، علاقمند به دریافت اطلاعات، شخص حقیقی جویای کار و فرشتگان کسب و کار.
در این میان خدمات ۱۲ گانه این سامانه هم قابل ارائه و دریافت برای متقاضیان است که بعضی از آنها شامل کد پستی فضای اشتراکی، پیشخوان مجوزهای کشور، سداد، وام اضطراری، ایران زمین و داشبورد آماری عمومی است.

ارزشمندی داده های نوآفرین در اکوسیستم استارت آپی
امیر ناظمی- معاون وزیر ارتباطات در این مراسم به تکمیل داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین/درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی پرداخت. وی با اشاره به اینکه وقتی در مورد شفافیت حرف می زنیم به صورت غیر مستقیم به مبحث فساد هم اشاره داریم، اظهار داشت: کارکرد اصلی سامانه ایران نوآفرین، ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات جهت ارتقای تصمیم گیری ها در سطوح مختلف است.
ناظمی افزود: داده های ارائه شده در ایران نوآفرین، برای تصمیم گیری در اکوسیستم استارت آپی کشور بسیار پرارزش است و برای بخش دولتی و خصوصی این امکان را فراهم می سازد تا بتوانند به دریافت تصمیمات راهبردی بپردازند. تغییرات ایجادشده در این سامانه را میتوان ابزاری جهت بهینه سازی وضعیت استان های کشور در حوزه استارت آپی به شمار آورد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: داده های این سامانه می توانند به بخش خصوصی و دولتی برای فعالیت کسب و کارها کمک کرده و ادبیات مدیریت استراتژیک را شناسایی کنند. این ملاحظات در شناسایی وضعیت و موقعیت کشور در حوزه استارت آپی می تواند در برنامه های توسعه ای کشور مدنظر قرار گیرد.
ناظمی با اشاره به اینکه این سامانه فقط کارکرد اطلاع رسانی ندارد بلکه ابزاری برای تصمیم گیری بهتر در حوزه استارت آپی است، تصریح کرد: داده های سامانه نوآفرین از اتلاف منابع که به واسطه تصمیمات نادرست اتفاق می افتد، جلوگیری می کند.
وی ضمن اشاره به راه اندازی بستر «بوم سرمایه» هم اظهار داشت: این سامانه امکان ملاقات سرمایه پذیر و سرمایه گذار را در اکوسیستم نوآوری فراهم می آورد و می تواند در تخصیص بسته های تشویقی مانند تسهیلات وام وجود اداره شده، کمک نماید. به صورت کل این پلت فرم به شناسایی بهتر سرمایه گذاری کمک ویژه ای می کند و امکان هدفمندسازی استفاده از منابع دولتی و کاهش امکان کلاهبرداری را در این فرایند، فراهم می آورد.

شفافیت داده ها با داشبورد آماری عمومی
شهره ناصری- معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات با ارائه آماری در مورد فعالیتهای سامانه ایران نوآفرین اظهار نمود: این سامانه از آغاز فعالیت خود تا کنون میزبان حدود ۱۰ هزار هویت و به عبارتی ذی نفع بوده که بالغ بر ۷۸۰۰ درخواست خویش را در ۱۲ گروه بندی ارائه کرده اند، به صورتی که سامانه مورد اشاره، رشد ۳۸ درصدی در ثبت نام هویت های کاربری و رشد ۶۸۰ درصدی در میزان درخواست خدمات را تجربه کرده است. هم چنین در بین شرکتهای نوپای ثبت نام شده، بیشترین سهم متعلق به شرکتهای فناوری اطلاعات با تخصیص ۵۰ درصد، سپس آموزش و یادگیری و بهداشت و درمان است.
وی با اشاره به اینکه در بخش بومواره سامانه نوآفرین، متقاضیان می توانند به صورت مجانی و یا با تخفیف از خدمات شرکتهای بزرگ استفاده کنند، اظهار داشت: دسته بندی خدمات در بوم واره عبارتند از خدمات امنیت اطلاعات، اپلیکیشن، مشاوره حقوقی و غیره که در مجموع ۳۶ شرکت خصوصی از هشت استان به آن متصل هستند که استان تهران با ۳۰ اتصال دارای بیشترین تعامل است. بررسی آمار ارائه شده حاکی می باشد که تا کنون حدود ۵۰۰۰ ثبت نام در بومواره انجام شده است.
معاون سازمان فناوری اطلاعات در مورد تسهیلات ویژه صندوق های سرمایه گذاری جسورانه حوزه فاوا تصریح کرد: کلیه شرکتهای با توانمندی بالا و یا شرکتهای غیر نوپای دارنده پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و یا شرکتهای معرفی شده توسط آنها که طرح معرفی کسب و کار آنها در رابطه با توسعه صندوق سرمایه گذاری جسورانه شرکتی در حوزه فاوا بوده و حداقل ۵۱ سهام آنها متعلق به بخش غیردولتی باشد، می توانند حداکثر ۴ میلیارد تومان با نرخ بهره ۹ درصد و دوره تنفس و بازپرداخت تسهیلات ۳۶ ماه و بعد از ۱۲ ماه دوره تنفس وام دریافت نمایند. سقف تسهیلات برای شرکتهای نوپا ۶۷۵ میلیون تومان، غیر نوپا ۲.۵ میلیارد تومان و هم شرکتهای با توانمندی بالا ۴ میلیارد تومان است.
ناصری در مورد خدمات برتر این سامانه به خدمت بوم واره، عرضه کدپستی به شرکتهای مستقر در شتابدهنده ها، مراکز رشد و فضاهای کاری اشتراکی و خدمت بوم سرمایه اشاره نمود و اظهار داشت: خدمت بوم واره بعنوان یکی از مهم ترین و جدید ترین خدمات سامانه ایران نوآفرین است که بستری را جهت تعامل شرکت ها با یکدیگر به وجود آورده است. در این طرح با حمایت دولت، شرکتهای نوآفرین می توانند به صورت مجانی و با تخفیف از خدمات شرکتهای بزرگ در بازه زمانی مشخصی استفاده کنند. در ازای عرضه این خدمات، شرکتهای سرویس دهنده از دولت تسهیلات حمایتی دریافت می کنند.
وی در مورد خدمت بوم سرمایه هم اظهار داشت: خدمت «بوم‏‬ سرمایه» بستر تعامل بین سرمایه ‏گذاران و کسب وکارهای نوپا را فراهم می آورد. این بستر با تسهیل فرایند سرمایه گذاری روی شرکتهای نوآفرین اقدام مؤثری در توسعه زیست‏‬ بوم نوآفرینی است. در این خدمت از یک سو شرکت ها و تیم های نوپا با عرضه کلیات ایده های خود امکان همکاری با سرمایه گذاران تأییدشده سازمان فناوری اطلاعات را داشته و همینطور سرمایه گذاران با ثبت نام در سامانه ایران نوآفرین و دریافت تاییدیه آن، امکان مشاهده ایده های مطرح شده در تالار سرمایه گذاران و انتخاب ایده مناسب جهت سرمایه‏‬ گذاری را خواهند داشت.
معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات در مورد جزئیات داشبورد آماری عمومی بیان نمود: داشبورد عمومی، بخشی است که به نمایش داده ها می پردازد و ضمن ایجاد شفافیت در داده های ذخیره شده، دسترسی ساده و کاربردی را برای سیاستگذاران زیست بوم فناوری فراهم می آورد.

در جست وجوی سرمایه گذار با بوم سرمایه
پرداختن به مبحث «خدمت بوم سرمایه» همچون مسایلی بود که در این رویداد مورد توجه همگان قرار گرفت. مرضیه احمدی، سرپرست اداره کل پایش، ممیزی و نظارت با اشاره به اینکه جذب سرمایه گذار، همواره یکی از اصلی‎ ترین چالش های کسب وکارهای نوپاست، اظهار داشت: با استفاده از خدمت بوم سرمایه، متقاضیان می توانند ضمن ارائه مستندی از ایده خود و پیشبینی مالی، زمینه فعالیت و خلاصه ای از معرفی محصول یا خدمت، ضمن رد یا تایید ادمین سامانه در انتظار تایید اولیه از جانب سرمایه پذیر به سر برند.
به نقل از ایشان، سرمایه گذاران حمایت کننده از ایده ها می توانند بعد از تایید نهایی در صورت داشتن شرایط دستورالعمل توسعه صندوق های جسورانه سازمانی حوزه فاوا از تسهیلات کم بهره استفاده کنند.
منبع:

1400/02/23
21:22:15
0.0 / 5
902
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین