پیش بینی شیوع ویروس كرونا با بهره گیری از هوش مصنوعی

پیش بینی شیوع ویروس كرونا با بهره گیری از هوش مصنوعی توسعه سامانه پیش بینی زمانی و مکانی میزان شیوع کرونای استان تهران با بهره گیری از هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، هوش مصنوعی یا هوش ماشینی (Artificial Intelligence (AI)) به هوشی که یک ماشین در وضعیت مختلف از خود نشان میدهد گفته می شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم هایی گفته می شود که می توانند واکنش های مشابه رفتارهای هوشمند انسانی همچون شرایط پیچیده، شبیه سازی فرآیندهای تفکری و شیوه های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسائل را داشته باشند.
در دنیای امروز کاربردهای هوش مصنوعی چُنان گسترده و فراگیر شده اند که خیلی از این کاربردها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی شوند و نام متخصص خودرا دارند. تاثیر هوش مصنوعی را حالا می توان در همه جهات و نقاط زندگی مردم دید؛ گوشیهای تلفن همراه بعنوان یک ابزار سخت افزاری یا جست و جوهای خودکار گوگل که از الگوریتم ها و متُدهای پیچیده هوش مصنوعی استفاده می نماید.
امروزه استفاده از هوش مصنوعی بسیار متداول شده است. از سیستم های خانگی گرفته تا تحقیقات دانشمندان، تقریباً در هر جایی مورد استفاده قرار می گیرد. نسل جدید هوش مصنوعی درست مثل یک کودک قادر خواهد بود تا دنیای اطراف خودرا بشناسد و چیزهای مختلف را بوسیله درک مستقیم فرا بگیرد.
در این راستا به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وحید یزدانیان -رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات- با اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته جهان از هوش مصنوعی برای کاربردهای متنوع و خصوصاً پیش بینی میزان شیوع استفاده می نمایند و الان نیز در داخل کشور، با بهره بردن از تجارب جهانی و نیز بومی سازی الگوها، این سامانه توسعه یافته، می تواند سرعت تحلیل داده ها را افزایش داده و برمبنای استفاده از اطلاعات ناشناس و جمع آوری شده در سطح استان تهران، کمک بسیار خوبی برای کنترل کرونا باشد.
وی با اشاره به مراحل تکمیلی ابررایانه سیمرغ اشاره کرد: با راه اندازی ابررایانه سیمرغ، سرعت تحلیل داده ها بسیار سریع تر خواهد شد و این ابررایانه نیز در خدمت هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت.
همین طور علیرضا زالی -فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران- اظهار نمود: این تعاملات موجب می شود دانش همکاران ما با مفاهیم مدیریتی این بیماری در استان تهران بالا رفته و با بهره گیری از اطلاعات این داشبوردها بتوانند مداخلات موثرتری را در بهداشت و درمان با هدف افزایش مراقبت از بیماران انجام دهند.
وی اشاره کرد: علاوه بر برنامه هایی که تابحال انجام شده و ما را به سمت یک مدل بومی در استان تهران نزدیک کرده، این مدل زمانی عملکردی است که ما در حوزه بهداشت آثار عملکردی آنرا ببینیم. ما در شهر تهران ۱۷۴ و در استان تهران ۴۲۰ محله داریم و با وجود جمعیت نامتوازن، نوع ارتباطات میان مردم، حجم بالای تردد، مشکلات زیادی برای تصمیم گیری محدودیتی پیدا می نماییم.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران افزود: ما برای اعمال محدودیت ها نیاز به مدل جغرافیایی داریم تا اقدامات اثربخشی بیشتری داشته باشند. با داشتن اطلاعات مناسب می توانیم برای هفته های آتی پیش بینی های لازم و اقدامات متناسب با آنرا داشته باشیم. مبحث داشبورد مدیریتی بسیار مهمست و با یک سطح دسترسی منطقی برای مدیران تصمیم گیرنده بسیار مناسب می باشد تا در هر لحظه بتوانند موقیعت را دیده و تصمیم گیری کند.
زالی درباب تاثیر فناوریهای جدید در دوران شیوه این ویروس اظهار داشت: در این دوران می بینیم کشورهایی که از تکنولوژی های روز استفاده می نمایند در کنترل بیماری بسیار موفق بوده اند. همچون کشورهایی نظیر سنگاپور و کره جنوبی.
علی اصغر انصاری -رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات- نیز اظهار داشت: اساسا اگر منابع اطلاعاتی بیشتری در بخش های دیگری وجود داشته باشند، ما پیگیری خواهیم کرد و از آنها نیز برای استخراج مدل استفاده می نماییم. با پشتیبانی دکتر زالی و همکاری دانشگاه ها ما کار بسیار بزرگی انجام دادیم. بار علمی کاری که انجام می دهیم بسیار زیاد است و این کار دنباله دار است.1400/02/09
16:23:29
0.0 / 5
916
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین