كنترل اشتها با هدف قرار دادن یك گیرنده در مغز

كنترل اشتها با هدف قرار دادن یك گیرنده در مغز فیکس سرور: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته اند که شاید بتوان با هدف قرار دادن یک گیرنده در مغز، اشتها و اختلالات خوردن را کنترل کرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ردیت، پژوهشگران آمریکایی با هدف قرار دادن یک گیرنده در مغز موش ها، تغذیه و رفتارهای شبیه به اضطراب را که با بی اشتهایی مرتبط هستند، با موفقیت تغییر دادند.
بااینکه باید بررسی های بیشتری در مورد این مساله در انسان ها صورت بگیرد اما این پژوهش نشان میدهد که تنظیم دقیق فعالیت گیرنده می تواند عادات غذا خوردن و افزایش وزن را در بیماران مبتلا به اختلال خوردن تغییر دهد.
"آنورکسیا" (Anorexia) و سایر اختلالات خوردن، سالانه حداقل ۲۸ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهند و بیش از ۱۰ هزار مورد مرگ و میر به همراه دارند.
پژوهش ها، آنورکسیا را با نورون هایی مرتبط می دانند که حامل پروتئین موسوم به "AgRP" هستند. این نورون ها در ناحیه هیپوتالاموس مغز قرار دارند که رفتار مربوط به تغذیه را کنترل می کند.
پژوهشگران دریافته اند که حذف نورون های AgRP، به بروز آنورکسیای کشنده در موش ها منجر می شود؛ در صورتیکه فعال سازی سلول های عصبی، اشتهای بیش از حد و اضافه وزن را در پی دارد. با این وجود، هم اکنون هیچ داروی تایید شده ای وجود ندارد که بتواند این نورون ها را هدف قرار دهد و به تغییر رفتارهای در رابطه با تغذیه بینجامد.
پژوهشگران در این پروژه دریافتند که نورون های حامل AgRP، بواسطه یک گیرنده موسوم به "MC3R"، تغذیه موش ها را کنترل می کنند. حذف MC3R، به بروز آنورکسیا و رفتارهای همراه با اضطراب در موش ها منجر گردید اما فعال کردن گیرنده با مولکول آزمایشی "C18"، به تحریک اشتهای جوندگان، افزایش وزن و پیش گیری از حرکات همراه با اضطراب انجامید.
نکته جالب اینجاست که پژوهشگران دریافتند ژنMc3r، تفاوت های خاص جنسیتی را نشان میدهد. موش های ماده، میزان بیشتری از نورون های بیان کننده Mc3r را در ناحیه "AVPV" هیپوتالاموس داشتند. پژوهشگران هنگام بررسی مجموعه داده های انسانی، تفاوت های در رابطه با جنسیت را در بیان MC3R مشاهده نمودند.
پژوهشگران باتوجه به این نتایج حدس می زنند که شاید هدف قرار دادن MC3R بتواند به درمان آنورکسیا کمک نماید و یا به کاهش وزن منجر شود. بگفته پژوهشگران، باید بررسی های مربوط به ایمنی در مورد انسان صورت بگیرد.
این پژوهش، در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/03
20:39:37
0.0 / 5
798
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین