ثبت ۷۰۰ هزار استعلام احراز هویت در فضای مجازی

ثبت ۷۰۰ هزار استعلام احراز هویت در فضای مجازی به گزارش فیکس سرور معاون دولت الکترونیکی اظهار داشت: از زمان راه اندازی سامانه سماوا در شهریور سال قبل تا حالا به بالای 700 هزار استعلام پاسخ داده شده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، اکوسیستم سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی شامل زنجیره ای از شناسه های معتبر شامل تطبیق شماره تلفن همراه با کدملی، اطلاعات هویتی اتباع ایرانی، تطبیق عکس و زنده بودن، اطلاعات هویتی اتباع خارجی، اطلاعات افراد حقوقی، اطلاعات مکانی و نشانی و نیز امضای دیجیتال است. بهنام ولی زاده، معاون دولت الکترونیکی در تشریح جزئیات بیشتر سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی که با عنوان سماوا شناخته می شود، به تاریخچه قانونی شکل گیری این سامانه اشاره نمود.
وی با اشاره به اینکه سند «نظام هویت معتبر در فضای مجازی کشور» توسط شورای عالی فضای مجازی تصویب و ابلاغ گردید، توضیح داد: بند ۴-۳ از این سند، تکالیفی را به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گذاشته و در این میان طبق بند ۴-۳-۲، استقرار پنجره واحد احراز هویت در فضای مجازی به عهده وزارت ICT است. بر طبق این سند، سازمان فناوری اطلاعات ایران با هدف تعامل میان تامین کنندگان شناسه هویت معتبر، تامین کنندگان صفت ها و خدمات نسبت به راه اندازی پنجره واحد احراز هویت با عنوان سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی (سماوا) اقدام نمود.
معاون دولت الکترونیکی درباب چگونگی تقسیم کار و وظایف میان نهادهایی که هر یک به صورتی در موضوع احراز هویت، نقشی را به عهد دارند، اظهار داشت: باتوجه به مشخص نبودن تعدادی از نهادهای تامین کننده شناسه هویت معتبر در سند مورد اشاره، کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی کشور، نگاشت نهادی تامین کنندگان شناسه هویت معتبر را در مرداد سال قبل تعیین و ابلاغ نمود. بر طبق این تقسیم کار، سازمان ثبت احوال کشور فقط بعنوان متولی و تامین کننده شناسه معتبر اتباع داخلی، وزارت کشور متولی و تامین کننده شناسه معتبر اتباع خارجی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، متولی و تامین کننده شناسه معتبر اشخاص حقوقی تعیین شده اند.
ولی زاده افزود: البته وقتی از احراز هویت دیجیتال صحبت می شود، موضوع بسیار فراتر از اقدامات یک سازمان است. برای اینکه در این خصوص علاوه بر افراد حقیقی ایرانی شامل اتباع خارجی، افراد حقوقی و اشیا نظیر خودرو و غیره نیز هست. بعنوان نمونه می توان به احراز اصالت خودرو های مربوط به رانندگان تاکسی های اینترنتی، احراز هویت اتباع خارجی جهت دریافت خدمات و غیره اشاره نمود.
وی درباب چگونگی اکوسیستم سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی بیان داشت: وقتی در سامانه سماوا و دولت همراه از احراز هویت یاد می شود، منظور یک اکوسیستم کامل است که بسته به کاربردهای مختلف کاربران متفاوتی دارد. ممکنست برای یک دستگاه یا کسب وکار فقط تطابق شماره تلفن همراه با کدملی کافی باشد، ولی برای کسب وکار دیگری اطلاعات هویتی نیز مورد نیاز باشد و یا اینکه دستگاهی باشد که برای ارائه خدمت نیازمند تطبیق عکس و زنده بودن شخص باشد.
معاون دولت الکترونیکی افزود: در مجموع اکوسیستم تعریف شده در سماوا و دولت همراه شامل زنجیره ای از شناسه های معتبر شامل تطبیق شماره تلفن همراه با کدملی، اطلاعات هویتی اتباع ایرانی، تطبیق عکس و زنده بودن، اطلاعات هویتی اتباع خارجی اطلاعات افراد حقوقی، اطلاعات مکانی، نشانی، امضای دیجیتال و سایر موارد است که قسمت عمده آن پیاده سازی شده و یا در حال پیاده سازی است.
ولی زاده با اشاره به اینکه از راه اندازی سامانه سماوا در شهریور سال قبل تا حالا به بالای ۷۰۰ هزار استعلام پاسخ داده شده است، اشاره کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران درباب این مهم، وظیفه پیاده سازی پنجره واحد را به عهده دارد و تمام شرکت های ارائه دهنده خدمات احراز هویت، می توانند بوسیله این پنجره نسبت به ارائه خدمات اقدام نمایند. بعنوان نمونه در این سامانه بمنظور تطبیق عکس و زنده بودن از خدمات بخش خصوصی و برای ارائه امضای الکترونیکی از خدمات مراکز میانی صدور گواهی امضای بخش خصوصی استفاده شده است.
منبع:

1400/01/24
14:18:21
0.0 / 5
849
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین