كشف یك پادتن موثر برای درمان التهاب مغز ناشی از كنه

كشف یك پادتن موثر برای درمان التهاب مغز ناشی از كنه پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که شاید نوعی پادتن بتواند به محافظت از مغز در مقابل التهاب ناشی از کنه و درمان آن کمک نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی "دانشگاه راکفلر"، التهاب مغز یا انسفالیت(Encephalitis) که به واسطه نوعی کنه منتقل می شود، به همان اندازه که به نظر می آید، ناخوشایند است. بعضی از افراد بعد از گزیده شدن با کنه آلوده، نشانه هایی شبیه به آنفلوآنزا را بروز می دهند که برطرف می شوند اما بیماری عصبی گسترده ای را به جا می گذارند.
نیش این کنه، به تورم مغز، از دست دادن حافظه و کاهش شناختی می انجامد. تعداد بیماران در اروپای مرکزی و روسیه در حال افزایش می باشد و سالانه حدود ۱۰ هزار مورد مبتلا شدن گزارش می شود. واکسیناسیون می تواند به محافظت در مقابل این بیماری کمک نماید اما این کار را تنها برای زمان محدودی انجام می دهد.
حالا یک پژوهش جدید، به معرفی پادتن هایی می پردازد که می توانند ویروس منتقل شده به واسطه پشه را خنثی کنند. این پادتن های خنثی کننده، در جلوگیری از انسفالیت در موش ها امیدوارکننده بوده اند و شاید بتوانند به تولید واکسن های بهتر برای انسان ها کمک کنند. نتایج ابتدایی نشان می دهند که پادتن ها نه تنها انسفالیت پیشگیری می کنند، بلکه حتی می توانند در درمان این بیماری و ویروس "Powassan" که در آمریکا ظاهر می شود، موثر باشند.
"ماریانا آگودلو"(Marianna Agudelo)، پژوهشگر "دانشگاه راکفلر"(Rockefeller University) آمریکا و همکارانش، حدود ۸۰۰ پادتن به دست آمده از افراد مبتلا به انسفالیت را که بهبود یافته یا برای جلوگیری از عفونت واکسینه شده بودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که قوی ترین پادتن، "VH3-48" است و بهترین گزینه برای دفع عفونت های آینده به حساب می آید. پژوهشگران دریافتند که VH3-48، انواع ویروس های انسفالیت را که در آزمایشگاه رشد کرده اند و همینطور سایر بیماری های ناشی از کنه را خنثی می کند.
پژوهشگران در این بررسی نشان دادند که این پادتن های قوی، متداول نیستند. در واقع، بیشتر پادتن هایی که توسط انسان هایی تولید می شوند که در معرض ویروس انسفالیت قرار دارند، از کیفیت پایین تری برخوردار می باشند. بعلاوه، بیماران واکسینه شده در این پژوهش، اصلا موفق به تولید VH3-48 نشدند.
آگودلو افزود: انتظار می رود که متداول ترین پادتن ها، بهترین گزینه ها باشند اما این چیزی نیست که ما در انسفالیت پیدا کردیم. شاید این مورد بتواند توضیح دهد که ویروس چگونه سیستم ایمنی بدن را فریب می دهد تا پادتن های کمتری تولید نماید.
کشف VH3-48، امید به تولید واکسن موثرتری برای انسفالیت را زیاد می کند. واکسن های کنونی باید در سه دوز و طی سه سال تزریق شوند و فقط حدود پنج سال از فرد واکسینه شده محافظت می کنند تا اینکه یک تقویت کننده به فرد تزریق شود. شاید واکسن های آینده که برای تولید VH3-48 ساخته می شوند، قوی تر عمل کنند و به تقویت کننده های کمتری نیاز داشته باشند. امکان دارد که این واکسن ها، در مقابل برخی از ویروس های ناشی از کنه، اثر محافظتی نشان دهند.
"میشل نوزنزویگ"(Michel Nussenzweig)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: حالا که ساختار این پادتن ها را در اختیار داریم، می دانیم که برای طراحی واکسن های موثرتر باید چه چیزی را هدف قرار دهیم. امکان دارد که پادتن های خنثی کننده، اولین درمان ویژه را برای انسفالیت عرضه کنند. پژوهشگران دریافتند که موش های مبتلا به انسفالیت بعد از دریافت پادتن بهبود می یابند اما باید دید که این یافته ها قابل انتقال به انسان هم هستند یا خیر.
نوزنزویگ اضافه کرد: گام بعدی، یک آزمایش بالینی با پادتن ها است. شاید بتوانیم در اروپا که موارد ابتلای زیادی را شامل می شود، بهبود نشانه ها را مورد بررسی قرار دهیم.
این پژوهش، در "Journal of Experimental Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1400/01/23
10:32:24
0.0 / 5
867
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین