دیابت؛ یك دغدغه جهانی

علم در مقابله با دیابت كجا ایستاده است؟

علم در مقابله با دیابت كجا ایستاده است؟ به گزارش فیکس سرور پژوهشگران و متخصصان تلاش دارند تا با پیشرفت پیرامون تشخیص و درمان دیابت، راه های جدیدی برای مقابله و کنترل این بیماری عرضه کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، پژوهش های علمی پیرامون دیابت روز به روز در حال پیشرفت هستند و تلاش دارند تا این بیماری را از جنبه های متعدد مورد بررسی قرار دهند و نقطه های پنهان را در مورد آن کشف کنند. هدف پژوهشها این است که روش هایی برای مهار و کنترل دیابت عرضه کنند و نهایتا یک درمان قطعی برای آن کشف کنند.
در این گزارش، به بعضی از مهم ترین پژوهش هایی می پردازیم که پارسال پیرامون دیابت انجام شده اند.


ارتباط مصرف روی با دیابت
پژوهشگران "دانشگاه سنت اندروز"(University of St Andrews) انگلستان دریافتند اظهار کرده اند "روی"(زینک) می تواند نقش مهمی در درمان بیماری دیابت داشته باشد. محققان افزودند درک بیشتر از چگونگی کنترل روی در بدن می تواند به بهبود روش های درمانی در افراد مبتلا به دیابت منجر شود. روی، یک ماده مغذی ضروریست که می تواند تاثیرات مهمی بر بدن داشته باشد. یکی از تاثیرات روی، کمک کردن به لخته شدن خون بعد از صدمه است.


با این وجود در بعضی از افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا چاقی، لخته شدن امکان دارد سبب صدمه به رگ های خونی و ایجاد بیماری های جدی مانند سکته مغزی و ترومبوز(DVT) شود.
در این تحقیق که در مجله "Science Science" انتشار یافته است، محققان نشان دادند که انتقال روی در خون به علت افزایش سطح اسیدهای چرب در بدن مبتلایان به دیابت نوع ۲، سبب وخیم تر شدن اوضاع می شود چون که این اسیدهای چرب مانع از حمل روی به روش طبیعی می شوند و سبب می شوند روی با پروتئین های فعال کننده لخته ارتباط برقرار کند و سبب ایجاد لخته های خون خطرناک شود.
باآنکه تحقیقات بیشتری لازم است اما آنها معتقدند که مطالعه نشان داده است مشکلات عروقی می تواند در افراد خاصی رخ دهد. محققان می گویند، تغییر در نحوه کنترل/عملکرد روی سبب افزایش سطح اسیدهای چرب در گردش خون می شود که این امر می تواند به تشکیل لخته های خون ناخواسته و بالقوه خطرناک منجر شود. در نهایت ما امیدواریم که این یافته ها به توسعه استراتژی های درمانی جدید برای کاهش خطر بیماری عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ و همینطور سایر بیماری های در رابطه با سطح بالای اسیدهای چرب پلاسما کمک نماید.


پیشگیری از دیابت نوع دو با کمک یک علف هرز!


دانشمندان "دانشگاه هیروشیما"(Hiroshima University) ژاپن در بررسی جدیدی دریافته اند که یک گیاه بومی معروف به "Andropogon virginicus" که معمولا در جنوب شرقی آمریکا رشد می کند، می تواند در جلوگیری از دیابت نوع دو موثر باشد. دانشمندان این گیاه را به آزمایشگاه بردند و تأثیر آنرا بر انواع متفاوتی از سلول ها مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که این گیاه می تواند از وارد شدن صدمه به سلول ها پیشگیری کند. بررسی ها نشان داد که عصاره این گیاه می تواند در جلوگیری از بروز دیابت نوع دو و همینطور ایجاد لکه های پیری موثر باشد.


سلول های ایمنی و دیابت
پژوهشگران "دانشگاه کمبریج"(University of Cambridge)، ارتباط میان دیابت و سلول های ایمنی را بررسی کردند و دریافتند که بروز دیابت نوع یک می تواند نتیجه تعامل پیچیده ای باشد که سلول های سیستم ایمنی بدن در آن نقش دارند. بررسی تعامل میان "سلول های کشنده طبیعی"(Natural killer cells)، "سلول های دندریتیک"(Dendritic cells) و سلول های تی نشان داد که چگونه سلول های متفاوت می توانند بر آغاز اختلال خودایمنی موثر باشند.
گروهی از پژوهشگران "موسسه مطالعات زیست شناسی سالک"(Salk Institute for Biological Studies) آمریکا، به تولید گروهی از سلول های انسانی تولیدکننده انسولین پرداختند که می توانند به سیستم ایمنی بدن راه یابند و گلوکز خون را کنترل کنند. علیرغم این سلول ها، احتیاج به داروهای سرکوب کننده ایمنی برطرف می شود. این سلول ها می توانند چاره خوبی برای مقابله با دیابت نوع یک باشند.


گروهی از پژوهشگران مصر در پروژه مشترکی، به بررسی جنبه های ایمنی شناسی دیابت نوع دو پرداختند و مکانیسم های ایمنی را که احیانا با آن مرتبط هستند و احتمال مبتلا شدن به دیابت نوع دو را می افزایند، ارزیابی کردند. به قول این پژوهشگران، طی این بیماری، یک واکنش التهابی رخ می دهد که نتیجه واکنش التهابی نسبت به سطح بالای گلوکز خون است. صدمه های التهابی مزمن می توانند به تولید ناکارآمد انسولین در بدن منجر شوند.


پیش بینی واکنش دارویی افراد مبتلا به دیابت
پژوهشگران "کالج دانشگاهی لندن"(UCL)، در بررسی جدید خود، زیست نشانگرهایی را شناسایی کرده اند که می توانند واکنش بیماران مبتلا به دیابت را در مقابل دارو پیشبینی کنند. این زیست نشانگرها می توانند افراد مبتلا به دیابت نوع یک را که به داروی ایمنی درمانی واکنش مثبت نشان می دهند، شناسایی کنند.


پژوهشگران در این پروژه تلاش کردند تا بفهمند که چرا بعضی از افراد، واکنش بهتری نسبت به داروی معروف به "آباتاسپت"(Abatacept) نشان می دهند اما برخی دیگر این واکنش را ندارند. آنها سلول های ایمنی خاصی معروف به "Tfh" را شناسایی نمودند که با از بین بردن سلول های تولید کننده انسولین، به بروز دیابت منجر می شوند. پژوهشگران در این پروژه، نمونه خون افراد مبتلا به دیابت نوع یک را بررسی کردند و دریافتند که میزان سلول های Tfh با مصرف آباتاسپت کاسته می شود و خصوصیت های بیوشیمیایی سلول ها هم تغییر می کند.
پژوهشگران با کمک یادگیری ماشینی توانستند تفاوت های میان سلول های Tfh را حتی قبل از درمان تشخیص دهند و ثابت کنند که سلول های Tfh می توانند زیست نشانگرهای خوبی برای تعیین واکنش هر فرد نسبت به آباتاسپت باشند.


گوشواره ای که قند خون را کنترل می کند
یکی از دانشجویان "دانشگاه هادرزفیلد"(University of Huddersfield) انگلستان، گوشواره ای طراحی نموده است که می تواند سطح گلوکز خون را از راه لاله گوش ردیابی کند. این دانشجو امیدوار است که این گوشواره روزی بتواند به مدیریت بهتر دیابت در کودکان مبتلا به این بیماری کمک نماید.
این گوشواره معروف به "Sense Glucose" می تواند لاله گوش را سوراخ کند و امواج رادیویی با فرکانس بالا را به بافت های اطراف بفرستد تا به بررسی سطح قند خون کمک نماید. بدین ترتیب، گوشواره نیازی به نمونه های ثابت ندارد و می تواند اطلاعات در ارتباط با قند خون را در لحظه به واسطه یک اپلیکیشن تلفن همراه منتقل کند. این ابزار با باتری های قابل شارژ کار می کند.


روش کار این گوشواره در خوک ها مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد که تغییر در انتقال سیگنال می تواند با افزایش گلوکز در ارتباط باشد اما نتایج آن هنوز در انسان ها ثابت نشده است.


درمان دیابت نوع دو با کمک جراحی متابولیک
پژوهشگران "دانشگاه کینگز لندن"(KCL) باور دارند که جراحی متابولیک می تواند بیماران مبتلا به دیابت شدید نوع دو را درمان کند. آنها گروهی از افراد مبتلا به دیابت نوع دو را که جراحی بای پس معده را پشت سر گذاشته بودند، طی ۱۰ سال مورد بررسی قرار دادند و مشاهده نمودند که آنها به دیابت مبتلا نشدند.
نتایج این پژوهش نشان داد که این بیماران، میزان گلوکز مورد نیاز را بعد از جراحی حفظ نموده اند و طی ۱۰ سال هم به دارو نیازی نداشته اند. پژوهشگران دریافتند که جراحی متابولیک می تواند قابل اطمینان تر از داروهای دیابت باشد.


بهبود زخم پای افراد مبتلا به دیابت با کمک ویروس ها
پژوهشگران "دانشگاه فلیندرز"(Flinders University) استرالیا در بررسی جدید خود تلاش کردند تا با کمک "فاژها" یا "باکتریوفاژها"(Bacteriophage)، زخم پای ناشی از دیابت را درمان کنند. این زخم ها می توانند افراد مبتلا به دیابت را تحت تأثیر قرار دهند و در صورت آلودگی و درمان نشدن، قطع عضو یا حتی مرگ را به همراه خواهند داشت.
فاژها در این پژوهش توانستند میزان باکتری هایی را که امکان دارد زخم پا را آلوده کنند، کاهش دهند و به بهبود زخم هم کمک کنند. استفاده از فاژها، هیچ عارضه جانبی به همراه نداشت و رضایت بخش بود.
باآنکه این روش درمانی هنوز به بررسی بیشتری نیاز دارد اما پژوهشگران باور دارند که میتوان از آن به سادگی برای درمان های موضعی بهره برد.


درمان دیابت با کمک روش های دقیق تر تصویربرداری
پژوهشگران "دانشگاه بیرمنگام"(University of Birmingham) انگلستان، در بررسی جدید خود تلاش کردند تا تصویر بهتری از "گیرنده پپتید شبه گلوکاگون۱" (GLP۱R) به دست بیاورند. گیرنده پپتید شبه گلوکاگون۱، یک گیرنده پروتئینی است که در گروهی از سلول های پانکراس وجود دارد. این گیرنده با ترغیب کردن سلول های ویژه به تولید انسولین بیشتر، قند خون را تنظیم می کند. تصویربرداری از این گیرنده به خاطر کوچک بودن آن، بسیار دشوار است؛ به همین دلیل، خیلی از خصوصیت ها و عملکردهای آن تابحال نامشخص مانده اند.


پژوهشگران با کمک روش های میکروسکوپی با وضوح بالا و یک روش پیشرفته ردیابی مولکولی معروف به "Immunostaining" توانستند محل دقیق این گیرنده ها را روی سلول ها کشف کنند و نحوه تعامل آنها با مولکول ها را هم نشان دهند. کشف محل قرار گرفتن و نحوه تعامل این گیرنده ها می تواند کمک بزرگی به درمان دیابت نوع دو و کشف درمان های دقیق تر باشد.


درمان دیابت با کمک سلول های بنیادی
پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن" (WUSM) در بررسی جدیدی نشان داده اند که شاید بتوان با کمک یک روش جدید، سلول های بنیادی انسان را به سلول های تولیدکننده انسولین تبدیل کرد. پژوهشگران باور دارند که شاید پیوند این سلول های بنیادی تغییر یافته بتواند درمان موثرتری را برای درمان دیابت نوع یک عرضه نماید.


این گروه پژوهشی تاکید داشتند که هنوز باید پژوهش های بیشتری انجام شوند تا نشان دهند که میتوان از این روش برای درمان افراد مبتلا به دیابت بهره برد.


راهی برای توانمندسازی بیماران دیابتی
پژوهشگران "دانشگاه علوم پزشکی همدان" در بررسی جدیدی اظهار داشتند که تماس تلفنی با پرستاران یا "تله نرسینگ" می تواند روش کارآمدی برای ارتقای خودکارآمدی بیماران مبتلا به دیابت نوع دو باشد. این کار، به مدیریت و کنترل بهتر دیابت کمک خواهد نمود و تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.
با کنترل دیابت به واسطه این روش، امکان تشخیص بموقع، عرضه درمان مناسب، بهبود روند درمانی و جلوگیری از دیابت را فراهم خواهد نمود و علاوه بر این، خودباوری افراد و اطمینان به مراقبت از خویش را در آنها افزایش خواهد داد.


کنترل دیابت با کمک سیاه دانه
"سمیه حسین پور نیازی" و "سعید هادی"، پژوهشگران "مرکز تحقیقات تغذیه در بیماری های غدد درون ریز" و "پروین میرمیران"، پژوهشگر گروه تغذیه و رژیم درمانی انستیتو علوم تغذیه و صنایع غذایی "دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی"، پژوهشی انجام داده اند که نشان داده است گیاه سیاه دانه، آثار مطلوبی در کنترل استرس اکسیداتیو و کاهش مقاومت به انسولین دارد و به بهبود ترشح انسولین در موش های مبتلا به دیابت منجر می شود. با این حال، مکانیسم تأثیر سیاه دانه در کنترل دیابت هنوز کاملا معلوم نیست.
علاوه بر آثار مفید بر دیابت، وزن بدن افرادی که عصاره روغنی سیاه دانه را مصرف کرده بودند هم به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کرد.


تاثیر یوگا بر مردان مبتلا به دیابت
"بیان صابری پور"، "مهین غیبی زاده"، "الهام مراغی" و "لیلا مرادی" از "دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور" اهواز، در بررسی جدیدی نشان داده اند که پیاده روی و یوگا می تواند تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی مردان مبتلا به دیابت نوع دو داشته باشد.
استفاده از روش های غیردارویی و بی خطر می تواند درمان مکملی در کنار درمان های طبی باشد تا از اثرات ناخواسته بیماری و درمان ها پیشگیری کند.


کنترل دیابت با کمک شقاقل
"فرامرز آذری"، پژوهشگر گروه فارماکوگنوزی "دانشگاه علوم پزشکی تهران" و "سیده نرگس ساداتی لمردی"، پژوهشگر گروه مرکز تحقیقات طب و داروسازی سنتی "دانشگاه علوم پزشکی تهران" به همراه دیگر همکارانشان، پژوهشی در مورد دیابت انجام دادند و در آن، نقش گیاه «شقاقل ایرانی» را در کنترل دیابت به نمایش گذاشتند.
شقاقل ایرانی، گیاهی است که در جنگل های شمال ایران می روید. این گیاه در آزمایش روی موش ها توانست میزان قند خون آنها را کم کند.


تاثیر مصرف زیره سیاه در درمان دیابت
"صابر جعفری مسکونی"، "منصور شهرکی"، "میلاد دانشی مسکونی"، "علیرضا داشی پور"، "علی شمسی گوشکی" و "زینت مرتضوی"، پژوهشی انجام داده اند که تأثیر زیره سیاه را در درمان دیابت نشان داده است.
آنها ۶۰ نفر از کسانی را که به کلینیک دیابت "بیمارستان بوعلی زاهدان" مراجعه نموده بودند، مورد بررسی قرار دادند. مراجعان به دو دسته ۳۰ نفره تقسیم شدند و گروهی از آنها کپسول زیره سیاه و گروه دیگر کپسول حاوی نشاسته مصرف کردند.
نتایج این پژوهش نشان داد افرادی که زیره سیاه مصرف کرده اند، بهبودی قابل توجهی در اغلب عوامل در رابطه با چاقی و دیابت نوع دو نشان داده اند.
منبع:

1400/01/13
15:54:01
0.0 / 5
960
تگهای خبر: اپل , اپلیكیشن , پژوهش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین