گوشیهای سرقتی یا اوراق می شوند یا قاچاق!

گوشیهای سرقتی یا اوراق می شوند یا قاچاق! به گزارش فیکس سرور اگرچه جلوگیری از سرقت گوشی و ردیابی گوشیهای سرقتی یکی از اهداف فرعی طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) ذکر شده بود، اما معمولا گوشیهایی که سرقت می شوند، یا اوراق شده و برای تجهیزات جانبی مورد استفاده قرار می گیرند و یا به کشورهای همسایه ایران قاچاق می شوند و این طرح نتوانسته مانع سرقت گوشی شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه)، صرفاً گوشیهایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. کارشناسان با تکیه بر تأثیر رجیستری در پیشگیری از قاچاق گوشی همراه بر این عقیده اند که یکی از اقدامات برجسته دولت در سالهای گذشته، رجیستری است؛ اینکه گوشیهایی که به صورت قاچاق وارد شوند، رجیستر نمی شوند.
واردکنندگان گوشی معتقدند طرح رجیستری تلفن همراه از نظر شفاف سازی بازار موبایل کاملاً موفق بوده است. تا قبل از اجرای رجیستری، ۹۸ درصد بازار تلفن همراه از راه قاچاق تأمین می شد، اما حالا ۱۰۰ درصد تلفن های همراهی که وارد کشور می شوند، قانونی هستند. ازاین رو امروز هیچ کس نمی تواند حتی یک موبال قاچاق وارد کشور کرده و از آن استفاده نماید و قاچاق گوشی به صفر رسیده است.
همینطور بارها تاکید شده که چیزی تحت عنوان هزینه رجیستری وجود ندارد. با اجرای رجیستری، در حقیقت جلوی قاچاق کالا گرفته شده و ازاین رو تلفن همراه از مبادی قانونی وارد کشور می شود که طبیعتاً باید سود بازرگانی، حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده برای کالا پرداخت گردد. مجموع این هزینه ها، هزینه ای است که کلیه کالاهای وارداتی پرداخت می کنند. در حالیکه اغلب کاربران تلفن های همراه گمان می کنند هزینه ای بابت رجیستری تلفن همراه گرفته می شود.

افزایش سرقت گوشی با گرانی این کالا
با بحران های ارزی ایجادشده در دو سال گذشته، قیمت گوشی هم در بازار بالا رفت؛ ازسوی دیگر سرقت گوشی تلفن همراه همواره وجود داشته، اما با افزایش چندبرابری قیمت گوشی، مشکل گوشی دارها چند برابر شده است، چونکه باوجودی که سرقت گوشی به خودی خود برای شخص ضرر و دردسر به همراه داشت اما حالا خرید باردیگر ی گوشیها که قیمت شان افزایش یافته هم به این دردسرها افزوده است چون باید با چند برابر قیمت، همان گوشی را از بازار خریداری کنند.
یکی از اهداف فرعی طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) بعد از پیشگیری از قاچاق، پیشگیری از سرقت گوشی و ردیابی گوشیهای سرقتی ذکر شده بود؛ چونکه باآنکه خرید گوشیهای دست دوم در بازار رایج است، اما با اجرای رجیستری و ضرورت ثبت شماره در تلفن همراه، درصورتی که فردی بخواهد گوشی خویش را بفروشد و یا به دیگری منتقل کند، باید حتما فرایند انتقال مالکیت را انجام دهد؛ در غیر این صورت، بعد از مدتی، گوشی برای سیمکارت جدیدی که در آن قرار گرفته، غیرفعال می شود. ازاین رو گوشیهای سرقتی در چنین شرایطی غیرقابل استفاده خواهند شد.
علاوه بر این که با اجرای رجیستری، گوشی سرقتی غیرقابل استفاده می شود، مبحث دیگر، بازیابی گوشی برای مالک آن است. مسئولان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، درباره روند پیدا شدن گوشی با اجرای رجیستری گفته بودند که گوشیها به صورت زوج شماره سیمکارت و شماره IMEI به صورت یکتا در سامانه ثبت می شوند. اگر گوشی سرقت شد، میتوان بر طبق این زوج آنرا ردیابی کرده و هم از فعالیت این گوشیها در سامانه های کشور جلوگیری کرد که این از مزایای غیرمستقیم طرح رجیستری است.
با این حال، در حالیکه بیشتر از دو سال از اجرایی شدن طرح رجیستری می گذرد، فرایند ردیابی گوشیهای مسروقه با استفاده از قابلیت های فنی رجیستری تا کنون اتفاق نیفتاده است. پیش از این حمیدرضا دهقانی نیا -سخنگوی طرح رجیستری- درباره علت این تاخیر اظهار کرده بود که این سرویس موجود است و میتوان آنرا عرضه داد اما نیاز است یک سری گام های باقیمانده را هم به ثبات برسانیم و بعد این سرویس را عرضه دهیم.

گوشی های سرقتی در شبکه داخل کشور کار نمی کند
این در شرایطی است که حسین فلاح جوشقانی -رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- درباره ی امکان سرقت گوشی حتی علیرغم این طرح، اظهار داشته بود: اطلاعاتی که ما داریم، معمولا در ارتباط با آخرین موقعیتی است که گوشی در شبکه روشن بوده و فقط کافی است اطلاعات گوشی سرقتی را اعلام کنند که آنگاه وارد فهرست سیاه می شود و دیگر در شبکه کار نمی کند.
با این حال، معمولا زمانی که یک گوشی را به سرقت می برند، دیگر آنرا روشن نمی کنند که قابل رهگیری باشد، مگر این که گوشیها را اوراق کرده و برای تجهیزات جانبی آن مانند ال سی دی و غیره مورد استفاده قرار دهند. همینطور باآنکه یکی از علل افزایش سرقت گوشی، تهیه قطعات لازم برای تعمیر گوشیهای خراب است، اما چندی قبل خبر گوشیهای سرقت شده از کشورهای همسایه هم به گوش رسیده بود، بدین ترتیب که این گوشیها توسط سارقان و قاچاقچیان، بعد از سرقت، از مرزها عبور کرده و در کشورهای همسایه در بازار به فروش می رسند.
ازاین رو باآنکه به نظر می آید هدف اصلی رجیستری که پیشگیری از قاچاق گوشیهای همراه و ساماندهی این بازار بوده اتفاق افتاده، اما هنوز اهدافی مانند کاهش سرقت گوشی و کمک به ردیابی کسانی که گوشی شان به سرقت رفته، محقق نشده است.1400/01/06
01:58:12
0.0 / 5
1154
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین