ناسا و اسپیس ایكس امضاء كردند

توافقنامه ای برای پیشگیری از برخورد فضایی

توافقنامه ای برای پیشگیری از برخورد فضایی شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) و ناسا توافق نامه ای برای پیشگیری از برخورد فضاپیماها در فضا امضا کردند چونکه اسپیس ایکس می خواهد شبکه ی بزرگ ماهواره های اینترنتی خویش را در فضا گسترش دهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزویک، این توافق نامه در ماه ژانویه به امضا رسید اما ناسا در روز پنج شنبه آنرا اعلام نمود. تحت این توافق نامه طرفین باید مطمئن شوند که ماهواره های استارلینک(Starlink) به هیچ یک از متعلقات ناسا در فضا برخورد نمی کنند. به صورت معمول شرکت اسپیس ایکس ایلان ماسک(Elon Musk) مأموریت های در ارتباط با این مورد را انجام خواهد داد.
هدف آن است که ناسا و اسپیس ایکس به صورت همزمان برای پیشگیری از برخورد تغییر جهت ندهند چونکه این مورد می تواند سبب برخورد شود.
ازاین رو استارلینک اسپیس ایکس حرکاتش را برای پیشگیری از برخورد با متعلقات ناسا تنظیم می کند و ناسا پذیرفته که در زمان برخورد احتمالی هیچ کاری انجام ندهد مگر آنکه اسپیس ایکس بگوید.
متخصصان فضایی از اصطلاح "conjunction " برای اشاره به رخدادهایی که دو شی در فضا با فاصله ی کم از کنار یکدیگر می گذرند استفاده می نمایند چنین رویدادهایی معمولا با سرعت بسیار بالا رخ می دهد و می تواند مخرب باشد.
در این توافق نامه بیان شده که در موقعیت هایی که استارلینک نتواند حرکتی برای خروج از مسیر انجام دهد این مورد را به ناسا اعلام خواهد نمود تا ناسا حرکت مناسب را انجام دهد.
ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس دارای پیشرانه های یونی هستند که به آنها این امکان را می دهد که ماهواره را در مدار جابه جا کند. ماهواره های استارلینک با استفاده از این پیشرانه در صورتیکه احتمال برخورد برپایه مسیرهای برنامه ریزی شده وجود داشته باشد از مسیر فضاپیماهای ناسا خارج می شوند.
این مسیرهای پرواز توسط ناسا به مرکز کنترل فضای "۱۸th Space Control Squadron" ایالات متحده ارسال شده و آنها بعد از مطالعه این مسیرها را جهت بررسی به اسپیس ایکس می فرستند.
استفان جورچیک(Stephen Jurczyk) معاون ناسا در اطلاعیه ای اظهار داشت: جامعه برای ارتباطات جهانی، ناوبری، پیشبینی هوا و موارد دیگر به قابلیت های مبتنی بر فضا وابسته است. حالا که شرکتهای تجاری ماهواره های زیادی به فضا می فرستند بسیار ضروریست که ارتباطات و تبادل داده ها را افزایش دهیم و بهترین روش برای اطمینان از امن بودن فضا برای همه را ایجاد نماییم.
این توافق نامه توسط استفان جورچیک، معاون ناسا و لی روزن(Lee Rosen) معاون عملیات های اسپیس ایکس به امضا رسید.
تابحال ۱۳۲۵ ماهواره ی استارلینک در مدار وجود دارد و این شرکت مجوز گسترش آن تا ۱۲۰۰۰ را از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) دریافت کرده است.
منبع:

1400/01/02
01:09:54
0.0 / 5
1156
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین