فناوری های نوینی كه در دوران كرونا ظهور كردند

فناوری در مقابل كووید-19 یك اتفاق شیرین!

فناوری در مقابل كووید-19 یك اتفاق شیرین! فیکس سرور: یک سال است که افراد سراسر جهان در حال مبارزه با ویروسی خطرناک و منحوس هستند اما با وجود سرک کشیدن این ویروس در تمامی بخش های جهان باید گفت دانشمندان و متخصصان دست از کار خود نکشیده اند و مصمم تر از پیش به توسعه تکنولوژی های جدید و کاربردی که می توانند زندگی بشر را متحول کنند، پرداخته اند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، گرچه به سبب شیوع ویروس کرونا در جهان بیشتر افراد اخبار مربوط به این بیماری و واکسن رو دنبال می کنند اما باید بدانید فناوری های بسیاری طی این مدت به وجود آمده اند که استفاده از آنها می تواند زندگی تعدادی از افراد را دگرگون سازد و سبب راحتی آنها شود. تعداد فناوری های کاربردی که بتازگی توسعه یافته اند بسیار است اما در این خبر به معرفی تعدادی از آنها پرداخته ایم.

ویلچر هوشمند


نخستین اختراعی که قصد معرفی آنرا داریم، ویلچر هوشمند"لوسی"(LUCI) است. این ویلچر که اولین نمونه در نوع خود است، به نرم افزار و سخت افزار پیشرفته ای مجهز شده که به اتصال سنسور به کار رفته در آن با فضای ابری کمک می کنند. سخت افزار لوسی که به چرخ های این ویلچر متصل شده است، از افتادن و برخورد آن با موانع پیشگیری می کند. از خاصیت های این ویلچر هوشمند می توان به سیستم پیش گیری از سقوط، دکمه مخصوص شرایط اضطراری، جلوگیری از برخورد لوسی با موانعی مانند دیوار، انسان، حیوانات یا وسایل خانه، سیستم هشدار و ارتباط در فضای ابری اشاره نمود.

ربات ضدعفونی کننده


با شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ نیاز به پاکسازی کابین درون هواپیما بسیار حیاتی بود. شرکت "Dimer" رباتی برای پاکسازی درون هواپیما توسعه داده است. پژوهشگران آمریکایی رباتی طراحی نموده اند که با بهره گیری از نور فرابنفش، تمامی میکروب های داخل هواپیما را از بین می برد. به سبب اینکه افراد مختلف از سراسر دنیا ساعت ها در مکان بسته هواپیماهای مسافربری حضور داشته و در طول این مدت سرفه و عطسه می کنند یا دست های آنها در تماس با میز و صندلی است، داخل هواپیماها مملو از میکروب های گوناگون است. پژوهشگران برای تسهیل ضدعفونی کردن داخل هواپیما، ربات "GermFalcon" را طراحی نموده اند. این ربات با بهره گیری از نور فرابنفش، تمام میکروب های داخل هواپیما را از بین می برد. این ربات چرخ دار که ظاهری شبیه چرخ های حمل نوشیدنی دارد، در میان دو پرواز و زمانی که هواپیما در محوطه باند فرودگاه قرار دارد، مبادرت به ضدعفونی کردن محوطه داخلی هواپیما می کند. این ربات در میان دو ردیف صندلی قرار گرفته و بوسیله بال های طراحی شده مجهز به لامپ های فرابنفش، هواپیما را ضدعفونی می کند. با بهره گیری از این ربات ۹۹.۹۹ درصد میکروب ها طی مدت ۱۰ دقیقه از بین خواهند رفت.

حلقه هوشمند


شرکت "اورا"(Oura) موفق به توسعه حلقه های هوشمندی شده است که کادر پزشکی با در دست کردن آن می توانند از شرایط خود مانند دمای بدن، ضربان قلب و تعداد تنفس آگاه شوند. حلقه هوشمند اورا می تواند داده های فیزیولوژیکی مانند درجه حرارت بدن، تغییر ضربان قلب، ضربان قلب در حال استراحت، ضربان تنفس و الگوهای خواب را جمع آوری کند. اورا می تواند فعالیت، سلامت و خواب کاربر را مورد بررسی قرار دهد. این حلقه هوشمند، رتبه خواب روزانه کاربر را تعیین می کند و اطلاعاتی در مورد کیفیت استراحت، ضربان قلب و میزان حرکت او ارائه می دهد که کاربران می توانند این اطلاعات را بوسیله یک برنامه در گوشی هوشمند خود ببینند.

دستگاه "Vocera Smartbadge"


دیگر اختراعی که ممکنست در این شرایط بسیار کاربردی باشد، دستگاهی موسوم به "Vocera Smartbadge" است که توسط پزشکان و کارکنان مراقبت های بهداشتی استفاده شده و به آنها امکان می دهد تا با سایر کادر درمان بیمارستان با بهره گیری از "دستورات فعال شده با صدا" ارتباط برقرار کنند. هم اکنون کادر درمان در لحظات حساس هنگام مراقبت از بیماران، در صورت نیاز به تماس با دیگر پزشکان و پرستاران باید کاری را که انجام می دهند متوقف کنند، اما به کمک دستگاه Vocera Smartbadge که می تواند به لباس آنها متصل شود دیگر نیاز به توقف کار نیست؛ چونکه این وسیله به پزشکان اجازه می دهد تا با بهره گیری از دستورات فعال شده با سایر اعضای کادر درمان صحبت کنند. "برنت لنگ"، مدیر عامل شرکت Vocera می گوید: با بهره گیری از این وسیله، کادر درمان دیگر هیچ گاه مجبور نیستند کاری را که انجام می دهند، متوقف کنند و دستکش های خودرا در بیاورند و دست خودرا درون جیب خود انداخته و برای تماس با دیگر کادر درمان تلفن خودرا در بیاورند.

کت ویروس کش


آیا یک کت می تواند با ویروس مبارزه کند؟ پاسخ ممکنست بله باشد به ویژه اگر از مس تولید شده باشد چونکه ثابت شده مس، عنصری است که می تواند ذرات ویروسی مانند آنفلوانزا A و باکتری هایی مانند اشریشیا کلی را از بین ببرد. کت تمام فلزی(Full Metal Jacket) که اخیراً توسط شرکت تولید کننده لباس "Vollebak" انتشار یافته و ۱۰۹۵ دلار قیمت دارد، ممکنست بتواند این کار را برای کاربران انجام دهد. حدود ۶۵ درصد از کل مواد این کت سبک از الیاف مس میکروسکوپی تشکیل شده است. بااینکه کت مذکور آزمایش نشده و برای دفاع در مقابل ویروس کرونا در نظر گرفته نشده است اما "استیو تیدبال"(Steve Tidball) موسس "Vollebak" امیدوار است که بتواند روزی لباس هایی تولید نماید که بتواند بطور کامل از افراد در مقابل عوامل بیماری زا محافظت کند.

هواپیمای مسافربری هیدروژنی-الکتریکی


شرکت "زیروآویا"(ZeroAvia) که خودرا پیشگام در کربن زدایی پروازهای تجاری معرفی می کند، بتازگی ادعا کرده که نخستین پرواز آزمایشی یک هواپیمای دارای سلول های سوخت هیدروژنی در جهان را انجام داده است. این پرواز تاریخی در مرکز تحقیق و توسعه این شرکت در "کرانفیلد" انگلیس انجام شده است. این موفقیت با یک هواپیمای شش نفره به نام "Piper" کلاس M حاصل شد که ابتدا از زمین برخاست، یک الگوی مداری کامل را پرواز کرد و در نهایت با موفقیت فرود آمد. این شرکت ادعا می کند که این پرواز آزمایشی نخستین گام برای انتقال از سوخت های فسیلی آلوده، به هیدروژن با انتشار کربن صفر بعنوان منبع اصلی انرژی هواپیماهای تجاری است.

ارتباط با کامپیوتر بدون لمس آن


اختراع بعدی دستگاه نوینی است که پژوهشگران ام.آی. تی" توسعه داده اند و "AlterEgo" نام دارد و می تواند کاربران را قادر به برقراری ارتباط با کامپیوتر بدون لمس صفحه کلید یا باز کردن دهان کند. پژوهشگران یک دستگاه پوشیدنی ساخته اند که می تواند سیگنال های "عصبی و عضلانی" هنگام "بیان ذهنی" را اندازه گیری نماید و کلمه ای که کاربر در ذهنش برای گفتن آماده کرده را تشخیص دهد. زمانی که کاربر می خواهد کلمه ای که در ذهنش است را بیان کند، الکترودهای این گجت سفید رنگ، سیگنال های ذهنی کاربر را جمع آوری می کنند. بعد از آن، این سیگنال ها به کامپیوتری که از شبکه های عصبی برای تشخیص کلمات استفاده می نماید، ارسال می شوند و کلمه ای که در ذهن کاربر بوده، توسط این دستگاه شنیده و تشخیص داده می شود.

هدست واقعیت افزوده


در این زمان که کادر درمان در وضعیت استرس زا هستند یک هدست نوین می تواند چاره ای خوبی باشد. هدست واقعیت افزوده ای که در تصویر فوق مشاهده می کنید "ورتی" (Verti) نام دارد و می تواند گزینه مناسبی برای افرادی که تحت استرس هستند، باشد. ورتی یک پلت فرم آموزشی واقعیت مجازی است که به کاربران همچون کادر درمان بخش بیماران مبتلا به کووید-۱۹ امکان می دهد تا عملکرد صحیحی در وضعیت استرس زا داشته باشند. این پلت فرم مهارت هایی مانند روش صحیح پوشیدن تجهیزات محافظ شخصی، انجام درمان یا تهویه اتاق بیماران را آموزش می دهد.
منبع:

1399/12/28
18:41:32
0.0 / 5
950
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین