خستگی مفرط، امكان حمله قلبی را در مردان می افزاید

خستگی مفرط، امكان حمله قلبی را در مردان می افزاید فیکس سرور: پژوهشگران روسی در بررسی جدیدی دریافته اند که خستگی مفرط می تواند امکان حمله قلبی را در مردان افزایش دهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بررسی جدید پژوهشگران روس نشان میدهد مردانی که خستگی زیادی را تجربه می کنند، بیشتر در معرض حمله قلبی قرار می گیرند. خطر حمله قلبی در رابطه با خستگی، خصوصاً در مردانی که هیچ گاه ازدواج نکرده اند و یا از همسر خود جدا شده اند، بیشتر است.
دکتر "دمیتری پانوف"(Dmitriy Panov)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: خستگی مفرط، احساس بی روحی و افزایش تحریک پذیری را به همراه دارد. بنظر می رسد که این پاسخی نسبت به مشکلات حل نشدنی زندگی است؛ خصوصاً هنگامی که افراد نمی توانند با عوامل استرس زا، سازگاری بلندمدت داشته باشند.
پژوهشگران در این پروژه، رابطه میان فرسودگی و خطر حمله قلبی را در مردان بدون سابقه بیماری قلبی-عروقی مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان بر طبق سطح خستگی، در سه دسته بدون خستگی، متوسط یا بالا طبقه بندی شدند و به مدت ۱۴ سال مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش نشان داد که بطور کلی، ۶۷ درصد مردان به خستگی مفرط مبتلا هستند که ۱۵ درصد آنها در سطح بالا و ۵۲ درصد در سطح متوسط قرار دارند. ۳۳ درصد نیز تحت تاثیر خستگی قرار نگرفته بودند. حدودا سه چهارم مردان مبتلا به فشار خون بالا، از خستگی مفرط رنج می بردند که ۵۸ درصد آنها در سطح بالا و ۱۶ درصد در سطح متوسط قرار داشتند.
پژوهشگران در همه مردان، ارتباط میان خستگی مفرط و خطر حمله قلبی را تجزیه و تحلیل کردند. مردانی که میزان خستگی آنها، متوسط یا بالا بود، طی پنج سال، ۲/۷ برابر، طی ۱۰ سال، ۲/۲۵ برابر و طی ۱۴ سال، ۲/۱ برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی قرار داشتند.
بررسی ها نشان داد که خطر حمله قلبی در مردانی که هیچ گاه ازدواج نکرده اند و یا از همسر خود جدا شده اند، نسبت به مردان متاهل بیشتر است. همین طور خطر حمله قلبی در مردان دارای تحصیلات ابتدایی در مقایسه با مردانی که مدرک دانشگاهی داشتند، ۲/۲ برابر بیشتر بود. مردان میانسال در مقایسه با مردان جوان بیشتر در معرض خطر قرار داشتند.
دکتر پانوف در مورد تاثیر وضعیت تاهل در ارتباط با فرسودگی و حمله قلبی اظهار داشت: تنها زندگی کردن، حمایت اجتماعی کمتری را نشان میدهد. این موضوع، یک عامل خطر جداگانه برای بروز سکته قلبی و مغزی بشمار می رود.
وی ادامه داد: یافته های این پژوهش، الگویی را نشان می دهند که رابطه میان لطمه اجتماعی را با خستگی حیاتی به نمایش می گذارد. هنگام ارزیابی خطر، رابطه خستگی با عوامل تهدیدکننده موثر در بیماریهای قلبی-عروقی باید در نظر گرفته شوند.
پانوف افزود: کوشش برای رفاه و کاهش استرس در خانه و محل کار می تواند به کاهش خستگی مفرط کمک نماید. مشارکت در گروه های اجتماعی نیز یکی از راه های افزایش حمایت اجتماعی و لطمه پذیری کمتر در مقابل فشارهای روانی است. این کارها به همراه سبک سالم زندگی می توانند برای سلامت قلب مفید باشند.
منبع:

1399/12/26
13:10:21
0.0 / 5
907
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین