كشف فسیل ۴۷ میلیون ساله یك مگس با شكمی پر از گرده

كشف فسیل ۴۷ میلیون ساله یك مگس با شكمی پر از گرده به گزارش فیکس سرور دانشمندان یک فسیل در ارتباط با یک مگس که ۴۷ میلیون سال پیش می زیسته است را کشف کرده اند که نخستین مورد از کشف فسیل یک مگس با معده پر از آخرین وعده غذایی خود است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان در اتفاقی که برای نخستین بار در جهان به حساب می آید، یک مگس فسیل شده ۴۷ میلیون ساله با شکمی پر از گرده را کشف کردند. این یافته ثابت می کند که مگس های باستانی از "ریزهاگ"(microspores)های چندین گونه مختلف از گیاهان نیمه گرمسیری تغذیه می کردند.
ریزهاگ ها، هاگ های گیاهان زمینی هستند که به گامتوفیت های نر تبدیل می شوند، در حالیکه بزرگ هاگ ها(megaspores) به گامتوفیت های ماده تبدیل می شوند.
"گامتوفیت" هم به نسلی از چرخه زندگی گیاهان گفته می شود که گامت تولید می کنند. "گامت" یک سلول تخصص یافته است که مسئول تولید مثل جنسی است.
"فرجیر گریمسون" از بخش تحقیقات گیاه شناسی و تنوع زیستی دانشگاه "وین" اظهار داشت: محتوای غنی از گرده ای که در معده این مگس کشف کردیم، نشان داده است که مگس ها ۴۷ میلیون سال قبل از گرده ها تغذیه می کرده اند و آنها را انتقال می دادند و همینطور نشان داده است که آنها نقش مهمی در پراکندگی گرده چندین گونه گیاهی داشته اند.
وی اضافه کرد: مگس ها گرده افشان های اصلی در اکوسیستم های گرمسیری و نیمه گرمسیری باستان بوده اند و حتی امکان دارد نسبت به زنبورهای عسل هم برتری داشته اند.
این فسیل در معدنی متروکه در حوالی فرانکفورت آلمان کشف شده است. دانشمندان این فسیل مگس را بعنوان گونه ای جدید از مگس های باستانی معروف به "Hirmoneura messelense" می شناسند.
محتوای شکم این مگس به طرز قابل ملاحظه ای به خوبی حفظ شده است و آثار گرده از چندین خانواده گیاهی را نشان داده است.
محققان در مطالعه خود نوشتند: این مگس از گرده حداقل چهار خانواده گیاهی تغذیه کرده است و احتمالاً مسئولیت گرده افشانی دو گیاه را داشته است.
وی اضافه کرد: این نخستین شواهدی است که نشان داده است این نوع از مگس ها از دیرباز تا احیانا حالا از گرده تغذیه می کنند. همینطور نشان داده است که چگونه فسیل ها می توانند اطلاعاتی حیاتی در مورد رفتار حشرات و روابط اکولوژیکی آنها با گیاهان برای ما فراهم نمایند.
این مطالعه در مجله Current Biology انتشار یافته است.1399/12/25
01:44:39
0.0 / 5
903
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , سئو , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین