حلزون هایی كه سر خودرا جدا می كنند و بدن جدید درمی آورند!

حلزون هایی كه سر خودرا جدا می كنند و بدن جدید درمی آورند! نوعی حلزون دریایی می تواند سر خودرا از بدن جدا کرده و بدن جدیدی تولید کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همه تا حالا درباره موجوداتی شنیده ایم که قادر به ترمیم و بازیابی دُم یا اندام خود بعد از لطمه یا قطع شدن آن اندام هستند. حالا برمبنای یک مطالعه جدید انتشار یافته در مجله Current Biology، دانشمندان بتازگی دو گونه حلزون دریایی "کیسه زبانان" را کشف کرده اند که می توانند کاری باورنکردنی انجام دهند. آنها ابتدا سر خودرا از بدن خود جدا کرده و سپس یک بدن جدید و کامل با قلب و سایر اندام های داخلی رشد می دهند.
پژوهشگران فکر می کنند که این حلزون های دریایی ممکنست از توانایی فتوسنتزی کلروپلاست های جمع شده از جلبک ها در رژیم غذایی خود برای زنده ماندن به اندازه کافی و احیا و بازیابی استفاده کنند.
"سایاکا میتو" از دانشگاه زنان "نارا" در ژاپن اظهار داشت: ما از دیدن حرکت سر بعد از جدا دشن از بدن این حلزون ها متعجب شدیم. ما فکر می کردیم که آنها به زودی بدون قلب و سایر اندام های مهم خواهند مرد، اما باردیگر وقتی متوجه شدیم که این حلزون ها قادر به بازسازی یک بدن کامل دیگر هستند، شگفت زده شدیم.
"میتو" دانشجوی دکترا در آزمایشگاه "Yoichi Yusa" است. دانشجویان در این آزمایشگاه حلزون های دریایی را از زمانی که در تخم هستنند، جهت بررسی نحوه زندگی آنها بررسی می کنند و یک روز "میتو" در آنها چیزی غیرمنتظره دید؛ سر یک حلزون دریایی ساکوگلوسان بدون بدن در حال حرکت بود و توانست باردیگر یک بدن جدید برای خود بسازد!
در ابتدا پژوهشگران تصور می کردند که این حرکت حلزون ها حرکتی موسوم به "اتوتومی" یا قطع ارادی اندام است که اندام قطع شده بعد از مدتی از بین می رود، اما اینطور نبود و این سرهای جدا شده توانستند برای خود یک بدن جدید دست و پا کنند.
پژوهشگران حتی مشاهده نمودند که یک حلزون در طول عمر خود دوبار قادر به انجام این کار است.
در این گزارش، پژوهشگران دریافتند که سر حلزون، هنگامی که از قلب و بدن وی جدا می شود، می تواند بطور مستقل حرکت نماید. سپس چند روز بعد زخم پشت سرش بسته می شود. سرهای بدون بدن حلزون های جوان بعد از چند ساعت از جلبک ها تغذیه می کنند و ظرف مدت یک هفته بازسازی قلب را شروع می کنند و تقریباً در عرض سه هفته، روند احیا و بازسازی بدن تمام می شود و حلزون ها بدن کاملاً جدیدی دارند.
با این وجود، سرهای بدون بدن حلزون های پیرتر از جلبک ها تغذیه نمی کنند و تقریباً در مدت ۱۰ روز بعد می میرند.
پژوهشگران می گویند هیچ موردی وجود نداشت که بدن هایی که سر نداشتند هم سر جدیدی دربیاورند. اما بدن هایی که سرشان قطع شده بود حرکت می کردند و برای چندین روز تا گاهی حتی چند ماه به لمس واکنش نشان می دادند.
محققان هنوز نمی دانند که این حلزون ها چگونه می توانند سر خودشان را قطع کنند. اما آنها گمان می کنند که این حلزون ها از سلول های شبیه به سلول های بنیادی واقع در در لبه بریده شده گردن های کوچک خود استفاده می نمایند تا بازسازی بدن را انجام دهند.
محققان همین طور نمی دانند که چرا یک حلزون دریایی سر خودرا قطع می کند. یک فرضیه این است که آنها این کار را برای کمک به از بین بردن انگل های داخل بدن خود انجام می دهند که مانع تولید مثل حلزون ها می شوند.
پژوهشگران همین طور نمی دانند که چه چیزی موجب می شود سر حلزون بدن وی را ترک کند که یک موضوع مهم برای مطالعات آینده است.
این نوع از حلزون های دریایی از قبل به توانایی ادغام کلروپلاست ها از جلبک ها در بدن خود منحصر به فرد شناخته می شدند. روشی به نام "کلپتوپلاستی" که به این حیوانات امکان می دهد بوسیله فتوسنتز، بدن خودرا تامین کنند. این قابلیت می تواند به حلزون ها بعد از "اتوتومی" به اندازه کافی برای بازسازی بدن جدید کمک نماید.
این یافته ها نوع جدیدی از "اتوتومی" را آشکار کرده است. این می تواند شروع اولیه یک فناوری برای آینده باشد که بتوان بطور مصنوعی عمر اعضای جدا شده بدن را افزایش داد، شاید حتی برای انسان.1399/12/20
11:36:51
0.0 / 5
956
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین