دلیل اصلی آب مروارید

دلیل اصلی آب مروارید کدر شدن چشم یعنی ˮآب مرواریدˮ، یک بیماری شایع چشم است که در لنز/عدسی چشم ایجاد می شود. با این وجود فرآیندهای دقیقی که به این وضعیت منجر می شود به صورت کامل درک نشده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، علل مختلفی سبب کدر شدن چشم می شود. از آنجائیکه پروتئین های لنزها در دوران جنینی تشکیل می شوند و جایگزین نمی شوند، صدمه ها می تواند در طولانی مدت بر روی هم انباشته شوند و در نهایت لنز را بپوشانند. بنابراین است که آب مروارید عموما در افراد مسن رخ می دهد. تعداد کمی از افراد استعداد ژنتیکی برای مبتلا شدن به این بیماری چشمی را دارند که در آن پروتئین های موجود در لنز جهش می یابند. در این موارد آب مروارید از بدو تولد وجود دارد یا در دوران کودکی ظاهر می شود.
اکنون تعدادی از پژوهشگران دانشگاه فنی مونیخ(TUM) دریافته اند که ترکیب محلول پروتئین نقش تعیین کننده ای در این امر دارد. دانشمندان بدین منظور موش های مبتلا به آب مروارید ارثی را بررسی کردند.
پروفسور "یوهانس باکنر"(Johannes Buchner) رئیس بخش زیست فناوری دانشگاه فنی مونیخ اظهار داشت: تابحال دیدگاه رایج در اینباره این بود که فقط پروتئین های معیوب در چشم با یکدیگر واکنش نشان داده و انباشته می شوند. اما ما دریافتیم که در موش هایی که "آب مروارید ژنتیکی" دارند وضعیت این گونه نیست.
وی اضافه کرد: ما کشف کردیم که پروتئین های جهش یافته و ناپایدار در لنز وجود ندارند. آنها بلافاصله حذف می شوند. در عوض پروتئین های سالم جمع می شوند. بر طبق این بینش جدید، مدل ما می گوید که تعادل بین پروتئین های مختلف یا نسبت آنها با یکدیگر ضروری می باشد. وقتی یکی از این مولفه ها از بین رود، مولفه های دیگر با هم ارتباط برقرار می کنند و به صورت انبوه در یک جا جمع می شوند.
مطالعات زیادی برای درک علل آب مروارید انجام شده است. اما هیچگاه قبلاً چنین تحقیقات جامعی در مورد لنزهای چشم در موش ها صورت نگرفته است. بینش های جدید گام مهمی در جستجوی روش های درمانی جدید آب مروارید به حساب می آید. رایج ترین روش جراحی است که در آن لنزهای مصنوعی در چشم کاشته می شوند.
محققان گفتند اگر دقیقاً بفهمیم که چه اتفاقی می افتد، می توانیم به توسعه روش های نوین فکر نماییم اما ما یک راه طولانی در پیش داریم و ابتدا باید نشان دهیم که مدل پیشنهادی در مورد عدسی چشم انسان هم صدق می کند یا خیر.

منبع:

1399/11/29
14:10:28
0.0 / 5
1257
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین