تاثیر پیش دیابت بر سلامت مغز

تاثیر پیش دیابت بر سلامت مغز خراسان رضوی بررسی جدید پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن (UCL) نشان داد، افراد مبتلا به پیش دیابت که سطح قند خون آنان بالاتر از حد طبیعی است، ممکنست با خطر کاهش شناخت و زوال عقل عروقی مواجه شوند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران داده های ۵۰۰ هزار نفر با متوسط سن ۵۸ سال از Biobank UK (مطالعه طولانی مدت بیوبانک در انگلستان که سهم مربوطه از استعداد ژنتیکی و قرار گرفتن در معرض محیط در ایجاد بیماری را بررسی می کند) را تجزیه وتحلیل کردند و دریافتند: بطور متوسط در چهار سال، افرادی که سطح قند خون آنان از مقدار طبیعی بالاتر است، ۴۲ درصد بیشتر در معرض افت شناختی هستند و بطور متوسط در هشت سال، ۵۴ درصد بیشتر به زوال عقل عروقی (زمانی که خون رسانی محدود به مغز به یاخته های این اندام لطمه می رساند) مبتلا می شوند.
این نتایج بعد از در نظر گرفتن سایر عوامل موثر مانند سن، محرومیت، استعمال دخانیات، شاخص توده بدن (BMI) و اینکه آیا شرکت کنندگان به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستند یا خیر به دست آمده است.
در افراد پیش دیابت، قند خون بیش ازحد معمول بالاست، اما به اندازه ای بالا نیست که آنرا در گروه دیابت نوع ۲ قرار دهند و این بدان معناست که این افراد بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به دیابت هستند.
دکتر ویکتوریا گارفیلد، محقق اصلی این بررسی اظهار داشت: تحقیقات ما ارتباط احتمالی بین افزایش سطح قند خون (پیش دیابت) و افزایش خطرات کاهش شناخت و زوال عقل عروقی را نشان میدهد. این بررسی بعنوان مطالعه مشاهده ای نمی تواند ثابت کند که سطح قند خون بالاتر موجب بدتر شدن سلامت مغز می شود. بااین حال، معتقدیم ارتباط موثری وجود دارد که باید بیشتر بررسی شود.
تحقیقات قبلی ارتباط بین نتایج افت شناختی و دیابت را یافتند، اما این بررسی برای نخستین بار نشان میدهد که چگونه سطح قند خون بالا که دیابت نیست ممکنست بر سلامت مغز تاثیر داشته باشد.
پژوهشگران در این تحقیق، میزان مختلف قند خون یا شاخص قندخونی (مقدار قندی را نشان میدهد که بعد از مصرف کربوهیدرات ها در واحد زمان در بدن آزاد می شود) را با عملکرد در آزمایش های شناختی در زمان، تشخیص زوال عقل و ساختار مغزی با اسکن MRI مغز بررسی کردند.
لازم به ذکر است، هر یک از این اقدامات به زیرمجموعه های کوچک تر از نمونه Biobank محدودشده بود، برای مثال تنها ۱۸ هزار و ۸۰۹ شرکت کننده در آزمون شناخت پیگیری شدند.


در ابتدا شرکت کنندگان آزمایش HbA۱c(هموگلوبین ای وان سی) را انجام دادند که این آزمایش، میانگین سطح قند خون طی دو تا سه ماه گذشته را تعیین می کند. شرکت کنندگان برمبنای نتایج به پنج گروه سطح کمتر از نرمال قند خون، مقدار طبیعی قند در خون، پیش دیابت و دیابت تشخیص داده نشده و بیماری دیابت تقسیم شدند.
پژوهشگران از داده های ارزیابی مکرر حافظه بینایی استفاده کردند تا مشخص کنند شرکت کنندگان افت شناختی پیداکرده اند یا خیر. بااینکه میزان مطلق افت شناختی کم بود، اما احتمال کاهش شناختی به ترتیب ۴۲ و ۳۹ درصد در افراد مبتلابه پیش دیابت و دیابت نیز مشاهده شد.
پژوهشگران با بررسی تشخیص های زوال عقل دریافتند که پیش دیابت با احتمال بالاتر زوال عقل عروقی مرتبط می باشد که نوعی رایج زوال عقل ناشی از کاهش جریان خون در مغز است اما با بیماری آلزایمر مرتبط نیست. در این میان، افراد دیابتی سه برابر بیشتر از افرادی که سطح قند خون آنان طبیعی است، به زوال عقل عروقی مبتلا می شوند و همین طور بیشتر در معرض مبتلاشدن به بیماری آلزایمر هستند.
نیشی چاتورودی، محقق ارشد این بررسی اضافه کرد: خطرات کاهش شناختی و زوال عقل در این گروه سنی نسبتا جوان خیلی کم است و موارد در رابطه با افزایش قند خون تاثیر اندکی در این افراد خواهد داشت. موضوع مهم، بررسی این مطلب است که آیا این اثرات با افزایش سن ادامه می یابد و یا اینکه بر روی سلامتی آنان تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.
نتایج اسکن مغزی ۳۵ هزار و ۴۱۸ شرکت کننده در بیوبانک انگلستان نشان داد که پیش دیابت تا حدودی با هیپوکامپ کوچک تر مرتبط می باشد و ارتباط زیادی با ضایعات روی مغز (white matter hyperintensities، WMHs) دارد و هردو با اختلال شناختی مربوط به سن مرتبط هستند.
پژوهشگران گفتند: با افزایش فشارخون می توان تعدادی از این تفاوت ها را توضیح داد، برای اینکه احیانا افرادی که از داروهای ضد فشارخون استفاده می نمایند دارای WMH بیشتر و حجم هیپوکامپ کمتر هستند.
پژوهشگران افزودند: استفاده از این داروها بجای تاثیر معکوس بر مغز می تواند شاخص فشارخون درمان نشده باشد. افراد مبتلابه پیش دیابت می توانند با داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، تحرک بیشتر و داشتن وزن مناسب خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند.
یافته های این بررسی در نشریه Diabetes، Obesity and Metabolism انتشار یافته است.1399/11/28
14:42:15
0.0 / 5
1222
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین