اینترنت ماهواره ای استارلینك گام عظیم بشر در عصر مدرن

اینترنت ماهواره ای استارلینك گام عظیم بشر در عصر مدرن پروژه جاه طلبانه و جذاب اینترنت ماهوارهایˮاستارلینکˮ(Starlink) که توسط مالک میلیاردر شرکت اسپیس ایکس ˮایلان ماسکˮ مطرح و تامین مالی شده است، یک پروژه جذاب است و هدف آن ارائه خدمات اینترنتی ارتقا یافته برای آمریکا و شاید همه جهان با کمک صورت فلکی ماهواره های استارلینک است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، هدف شرکت اسپیس ایکس این است که طی چند سال آینده عمده افراد جهان به اینترنت دسترسی پیدا کند. عمدتاً افرادی که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند یا بهر دلیلی برای دسترسی به جهان وب مشکل دارند همچون مشتریان اصلی این پروژه مشهور هستند.
پروژه اینترنت ماهواره ای"استارلینک" بطور رسمی در سال ۲۰۱۵ اعلام گردید. این پروژه ایده اصلی میلیاردر مشتاق فضا "ایلان ماسک" است. هدف آن فراهم کردن پوشش گسترده اینترنت با پرتاب هزاران ماهواره کوچک به مدار نزدیک زمین است. این پروژه می تواند انقلابی در دسترسی به اینترنت پرسرعت در سراسر جهان بوجود آورد. با اتمام آن خیلی از افراد جهان خواهند توانست با کمترین تأخیر و به آسانی به اینترنت دسترسی پیدا کنند.
دسترسی به اینترنت استارلینک بوسیله دیش های ماهواره ای که انتظار می رود بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه داشته باشد در دسترس افراد عادی قرار خواهد گرفت. نصب آنها به دانش فنی خاصی احتیاج ندارد و دیش بطور خودکار جهت خودرا بر طبق مجموعه ای از موتورهای نصب شده در زیر دیش تنظیم می کند.

جزئیات پروژه "استارلینک"
ماهواره های استارلینک قسمتی از برنامه اسپیس ایکس برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵ با درخواست "ایلان ماسک" مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال در خصوص اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد.
اسفند ماه سال ۹۶ شرکت فضایی اسپیس ایکس(SpaceX) نخستین ماهواره های اینترنتی خود موسوم به "استارلینک" را در مدار زمین قرار داد. شرکت فضایی اسپیس ایکس در آن زمان اعلام نمود که می خواهد با ارسال هزاران ماهواره به مدار زمین، اینترنت را در سراسر دنیا در دسترس قرار دهد و در این راستا نیز با پرتاب یک جفت ماهواره، ماموریت خودرا آغاز نموده است. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) نیز بطور رسمی تصویب کرد که اسپیس ایکس، ۴۴۲۵ ماهواره را برای انجام این مهم به فضا پرتاب کند. وی در سال ۲۰۱۷ میلادی برنامه ۱۰ میلیارد دلاری "استارلینک" را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزان که می تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم آورد، به ثبت رساند. ماسک باید حداقل ۴۰۰ ماهواره را در مدار زمین قرار می داد تا بتواند حداقل پوشش اینترنت را بوجود آورد و برای پوشش متوسط جهانی باید حداقل ۸۰۰ ماهواره به فضا می فرستاد. این شرکت تا ۱۴ دی ماه امسال طی ۱۷ سری پرتاب در مجموع ۹۶۰ ماهواره استارلینک به مدار فرستاده است. اسپیس ایکس هر ماه ۷۰ میلیون دلار صرف ساخت ۱۲۰ ماهواره استارلینک می کند. سال قبل میلادی شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس طرحی را برای تصویب به کمیسیون ارتباطات فدرال ارائه کرد که طی آن ماهیانه ۱۲۰ ماهواره برای تحقق برنامه استارلینک(Starlink) و فراهم کردن پوشش اینترنت در سراسر دنیا می سازد که میلیون ها دلار هزینه در بر دارد. شرکت اسپیس ایکس در یک ارائه نظارتی به کمیسیون ارتباطات فدرال(FCC) در تاریخ ۳۱ ژوئیه، میزان سرمایه گذاری شرکت در این پروژه، ساخت ترمینال کاربری آینده و همین طور قابلیت های تولید خودرا توضیح داده است اسپیس ایکس در این ماموریت بزرگترین صورت فلکی ماهواره ای را که تا حالا جهان به خود دیده، به وجود آورده است. از اطلاعات ارائه شده به FCC مشخص شده است که اسپیس ایکس هر ماه ۱۲۰ ماهواره در کارخانه "ردموند" در واشنگتن می سازد. همین طور گویا این شرکت ماهیانه بیش از ۷۰ میلیون دلار صرف توسعه و تولید هزاران ترمینال کاربری می کند. کارخانه "ردموند" دارای حدود ۱۴ هزار متر مربع فضای کار است که یک سوم آن به مونتاژ ماهواره ها اختصاص یافته است. طبق محاسبات، این بدان مدلول است که اسپیس ایکس می تواند ظرف ۳ سال با ساخت ۴۴۰۰ ماهواره فاز اول برنامه خودرا محقق کند. اما برای رسیدن به فاز دوم با حدود ۱۲ هزار ماهواره و به دنبال آن فاز سوم با حدود ۴۰ هزار ماهواره، اسپیس ایکس نیاز به ادامه فعالیت خود دارد.

رقبای ایلان ماسک در این مسیر
البته گفتنی است که شرکت اسپیس ایکس باید برای انجام کامل این پروژه عجله کند برای اینکه رقیب آن یعنی شرکت آمازون هم می خواهد ماهواره های پهنای باند راه اندازی کند. مدتی پیش کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا مجوز پرتاب و استقرار ماهواره های اینترنتی شرکت آمازون موسوم به "پروژه کوئیپر" را که جف بزوس بعنوان ثروتمندترین فرد دنیا ۱۰ میلیارد دلار روی آن سرمایه گذاری می نماید، صادر کرد تا تنور رقابت ایلان ماسک و این کارآفرین میلیاردر گرم تر از قبل شود. آمازون چند ماه بعد از معرفی این پروژه در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ از FCC درخواست نمود تا مجوز پرتاب هزاران ماهواره به مدار زیرین زمین را صادر کند. هدف پروژه "کوئیپر" مانند پروژه "استارلینک" شرکت اسپیس ایکس، ارائه خدمات پهنای باند ماهواره ای در سراسر زمین است. آمازون امیدوار است با این پروژه به گسترش دسترسی به اینترنت برای خانوارها و مشاغل در مناطق دور افتاده در سراسر ایالات متحده و سراسر جهان کمک نماید. این شرکت در نظر دارد بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای این پروژه که در پنج مرحله مستقر خواهد شد، سرمایه گذاری کند. طبق مجوز FCC، آمازون باید تا سال ۲۰۲۶ نیمی از ماهواره های "کوئیپر" را در مدار زمین مستقر کند و کار استقرار تمام آنها نیز باید تا ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۹ تمام شده باشد.
شرکت "وان وب" نیز یکی از چندین شرکتی است که روی پروژه برقراری اینترنت از فضا کار می کند و برای این پروژه، مجموعه ماهواره هایی را به کار می گیرد تا اتصال اینترنتی را روی زمین برقرار کند. این شرکت در نظر دارد تا مجموعه ای از ۶۵۰ ماهواره را به فضا بفرستد تا پوشش اینترنتی را در ناحیه شمالگان برقرار کند. وان وب تا حالا ۷۴ ماهواره را برای این پروژه به فضا پرتاب کرده است. دولت انگلستان نیز بتازگی اعلام نموده که در نظر دارد تا مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار روی پروژه شرکت "وان وب"(OneWeb) که در حوزه اکتشافات فضایی فعال است، سرمایه گذاری کند. شرکت "بهارتی اینترپرایز"(Bharti Enterprises) نیز که در زمینه مخابرات فعالیت دارد، ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه به این پروژه اختصاص خواهد داد.

پرتاب های ماهواره های استارلینک
سایت خبری سی نت روز گذشته خبری منتشر نمود و در آن نوشت: مقرر است دو موشک فالکون ۹، ده ها ماهواره جدید استارلینک را به مدار بفرستند. ماموریت جدید استارلینک مقرر است چهارشنبه سوم فوریه ۲۰۲۱ ساعت ۲: ۵۷ بامدادان به وقت منطقه زمانی اقیانوس آرام(ساعت ۱۴: ۲۷ به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی پرتاب شود. شرکت اسپیس ایکس روز گذشته در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: به سبب شرایط جوی نامساعد پرتاب استارلینک زودتر از چهارشنبه ۳ فوریه انجام نخواهد شد. این هجدهمین پرتاب ماهواره های اینترنتی استارلینک خواهد بود و پرتاب نوزدهم نیز مقرر است کمتر از ۲۴ ساعت پس از این پرتاب و از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال صورت گیرد. اسپیس ایکس مدت هاست در تلاش است تا سرعت پرتاب خودرا افزایش دهد. ماسک گفته است که دوست دارد موشک هایش طی ۲۴ ساعت فرود آمده و برای پرتاب دیگر آماده شوند. در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ اسپیس ایکس با ارسال هفدهمین دسته از ماهواره های پروژه استارلینک به مدار زمین، رکورد جدیدی جهت استفاده مجدد از موشک فالکون ۹ ثبت نمود. موشک فالکون طی این پرواز ۶۰ ماهواره جدید برنامه اینترنت ماهواره ای استارلینک را به مدار نزدیک زمین رساند. در این پرتاب نیز همچون پروازهای مداری پیشین فالکون ۹، مرحله اول بوستر موشک لحظاتی بعد از پرتاب، طی فرودی روی سکوی فرود اسپیس ایکس در اقیانوس اطلس نشست. هفته گذشته نیز شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس" در تازه ترین پرواز فضایی خود با ارسال همزمان ۱۴۳ ماهواره به مدار زمین موفق به ثبت یک رکورد دیگر برای خود شد، ضمن اینکه این ماموریت همین طور نخستین ماموریت اشتراکی این شرکت بود. این نخستین ماموریت اشتراکی اسپیس ایکس تحت برنامه "اسمال ست رایدشر"(SmallSat Rideshare) بود. این پروژه به اسپیس ایکس کمک می نماید تا تحویل تاسواره ها و سایر فضاپیماهای کوچک را برای مشتریانی که ممکنست غیر از شرکت در یک پرتاب اشتراکی، هزینه انجام یک پرتاب مستقل را نداشته باشند، عملی شود.

شکایت ستاره شناسان از پروژه "استارلینک"
سال گذشته گروهی از ستاره شناسان در نامه ای، خواهان توقف پروژه "استارلینک" و اقدام قانونی مقابل آن شدند. گروهی از ستاره شناسان خواهان اقدام قانونی برای توقف پرتاب خیلی از ماهواره هایی شده اند که برای برقراری اینترنت با سرعت بالا در سراسر جهان طراحی می شوند. خواسته ستاره شناسان این است که پرتاب این ماهواره ها تا زمانی که تاثیر آنها بر آسمان شب قابل ارزیابی باشد، متوقف شود. ماهواره های استارلینک، خطوط روشن بسیاری را در تصاویر فضایی به جا می گذارند و می توانند تصویر ثبت شده از آسمان را برای عموم مردم و ستاره شناسان تغییر دهند. این گروه از ستاره شناسان معتقدند که برای متوقف کردن این ماهواره ها باید پرونده ای به "دیوان بین المللی دادگستری"(ICJ) برود تا این مساله مطرح شود که آسمان شب، یک حق مشترک انسانی است. در نامه اعتراضی این ستاره شناسان آمده است: ضرر پرتاب این ماهواره ها، لطمه رساندن به میراث فرهنگی ما، آسمان شب و همین طور لطمه های مالی است. یکی دیگر از درخواست های ستاره شناسان، این است که پرونده ای مقابل "کمیسیون فدرال ارتباطات"(FCC) آمریکا به خاطر دادن مجوز به پروژه استارلینک تشکیل گردد. در ادامه این نامه آمده است: درخواست ما این است که قطعنامه های مشروط و محدود بعنوان قوانین مشترک بین المللی به تصویب برسد.
کمیسیون فدرال ارتباطات در اطلاعیه ای، هرگونه ادعا در مورد نقض قوانین محیطی را رد کرد و تایید پروژه استارلینک را کاملا قانونی دانست. "اسپیس ایکس" در این راستا کوشش کرد تا با اقداماتی مانند ارائه ماهواره های سیاه رنگ، اینگونه نگرانی ها را تا حدودی تسکین ببخشد. "ایلان ماسک" در یک توئیت قول داد که قصد ندارد مانع اکتشافات جدید شود و یا ماهیت آسمان شب را تغییر دهد. اعلام تصمیم اسپیس ایکس برای سیاه کردن ماهواره ها، با تعجب و واکنش متخصصان روبرو شد. "جورجیو ساوینی"(Giorgio Savini)، مدیر "رصدخانه دانشگاه لندن"(UCL Observatory) اظهار داشت: تصمیم برای سیاه کردن یک ماهواره، کاری نیست که بتوان آنرا بسادگی انجام داد. یکی از بزرگترین مشکلات سیاه کردن ماهواره، تنظیم گرما است. رنگ سیاه، گرمای خورشید را جذب می کند و دمای ماهواره را بالا می برد. سپس ماهواره با ورود به سایه زمین، خنک می شود. این تغییر دما در فضا، شرایط خوب و مطلوبی نخواهد بود. اما با وجود همه این صحبت ها، پرتاب ماهواره ها همچنان ادامه دارد.

اینترنت استارلینک تا حالا به کدام کشورها رسیده است؟
حدود دو ماه پیش شرکت فضایی اسپیس ایکس گفت با توجه به این که سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک(Starlink) از مقامات کانادایی تأییدیه گرفته است، به زودی می تواند این اینترنت ماهواره ای را به شهروندان کانادایی عرضه نماید. رگولاتورهای این کشور خصوصاً بخش نوآوری، علوم و توسعه اقتصادی درخواست این شرکت را برای تأیید نظارتی تأیید کرده اند که به اسپیس ایکس اجازه می دهد دسترسی به شبکه اینترنت پرسرعت ارائه شده توسط صورت فلکی ماهواره ای استارلینک را عرضه نماید. آزمایشات بتای این سرویس تنها چند روز پیش، بعد از ارسال رایانامه های اسپیس ایکس به افرادی که قبلاً برای ثبت نام در آن اقدام نموده بودند و برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آن شروع شد. این سرویس در ایالات متحده ماهانه ۹۹ دلار برای کاربران هزینه اشتراک دارد، البته هزینه پیش پرداخت ۴۹۹ دلاری برای بسته سخت افزاری مورد نیاز برای دسترسی به شبکه اینترنت استارلینک را نیز باید در نظر گرفت. اسپیس ایکس برنامه بتا را "Better than Nothing Beta" نامیده است که به مفهوم "بتا بهتر از هیچی" است تا انتظارات مردم را کم کند. این شرکت در رایانامه ارسالی خود توضیح داده است که این سرویس در ابتدا از عملکرد متناقض و دوره های کوتاه و بدون اتصال رنج خواهد برد. با این وجود آزمایش کنندگان اولیه با سرعت بارگیری بیش از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را به اشتراک گذاشته اند. اسپیس ایکس همیشه در نظر داشت مناطق روستایی کانادا را به لیست نخستین مکان هایی که می خواهد دسترسی بتا را عرضه نماید، وارد کند. با این وجود حالا فقط می تواند این سرویس را به تعداد کمی از این مکان ها برساند، برای اینکه هنوز ایستگاه های زمینی این شرکت در کانادا نیاز به تأییدیه دارند. این بدان مدلول است که برنامه بتا در ابتدا در مناطقی که تحت پوشش ایستگاه های زمینی ایالات متحده هستند، در دسترس خواهد بود."ایلان ماسک" گفته است که اسپیس ایکس در تلاش است تا استارلینک را به شکل گسترده تری در دسترس قرار دهد تا در نهایت در آخر سال آینده به پوشش کامل جهانی برسد.
ماه گذشته نیز اعلام گردید اینترنت "استارلینک" به انگلیس نیز رسیده است. حالا بنظر می رسد که تلاش این شرکت به ثمر نشسته است، چونکه سرویس اینترنت "استارلینک" هم اکنون برای مشتریان منتخب در انگلیس در دسترس قرار گرفته است. این سرویس تا حالا برای تعدادی از ساکنان کانادا و شمال ایالات متحده در دسترس قرار گرفته بود. هدف از ارائه اینترنت "استارلینک" ایجاد اتصال به آن دسته از مناطق دور افتاده و دوردست است که در غیر این صورت امکان اتصال به اینترنت را ندارند.1399/11/14
23:31:18
0.0 / 5
939
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین