اعطای تسهیلات به تولیدكنندگان مودم و موبایل

اعطای تسهیلات به تولیدكنندگان مودم و موبایل فیكس سرور: مدیركل دفتر همكاریهای فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه سازمان فناوری اطلاعات از اعطای تسهیلات به چهار حوزه تولید مودم، تولید تلفن همراه، تجهیزات اكتیو مراكز داده و تولید محتوای بومی آگاهی داد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، بومی سازی و ارتقای ۲۰ درصدی استفاده از خدمات بومی مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. رویداد «معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات» نیز مدتی پیش در همین راستا انجام شد که محصولات شرکت های ایرانی همچون گوشی هوشمند، تبلت، گوشی IP و انواع مودم هادر آن به معرض نمایش گذاشته شدند.
همین طور طی سال های گذشته، موضوع تولید گوشی ایرانی مدتی پیش باز هم عنوان شد و از نیمه های سال ۱۳۹۸ بود که موضوع تولید گوشیهای جدید ایرانی، باز هم به یکی از مباحث حوزه فناوری اطلاعات راه پیدا کرد؛ آن هم تولید یک گوشی که ایرادهای مدلهای قبلی را برطرف کرده باشد و بتواند با نسخه های خارجی رقابت کند.
در این راستا، طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، نیروی انسانی که قبل از این جزو مغفول ترین منابع سرمایه ای کسب وکارها به شمار می رفت در رویکرد به نسبت تازه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران در امتداد عینی سازی شاخص ها، جزو اصلی ترین عوامل چگونگی تخصیص وام قرار گرفت. وامی که نام آن تسهیلات وجوه اداره شده و ابزارش ایران کارفاست.

عینی سازی شاخص ها
فرهاد سنجری فرد- مدیرکل دفتر همکاریهای فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه که به صورتی قسمتی از اجرایی ترین بازوی اعطای تسهیلات به کسب وکارها در معاونت سیاست گذاری و اعتبارسنجی را در شرایطی که کرونا بیش از هر زمان دیگری بر حیات اقتصادی آنها تاثیر گذاشته است، به عهده دارد، به تشریح جزئیات این طرح پرداخت.
بگفته وی، مهرماه سال قبل بود که به دستور وزیر ICT دبیرخانه تسهیلات وجوه اداره شده به سازمان فناوری اطلاعات انتقال یافت. پس از انتقال این دبیرخانه و برمبنای بخشنامه اجرایی بند ب تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه، ضوابط اجرایی پذیرش طرح ها مورد آماده سازی قرار گرفت و سپس برای سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد و بعد از تصویب، رسما دبیرخانه تسهیلات وجوه اداره شده در سازمان فناوری اطلاعات شروع به کار کرد.
سنجری فرد توضیح داد: در گام نخست، برمبنای ضوابط اجرایی پذیرش طرح ها، تدوین دستورالعمل های لازم که برمبنای آن شرکت ها بتوانند درخواست خودرا ارائه کنند و سازوکار ارزیابی و اعطای وام صورت گیرد در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس ۱۰ دستورالعمل و دو الحاقیه طراحی شد و شکل گرفت که خاصیت اصلی این دستورالعمل ها این بود که ما برمبنای فاکتورهای واقعی این دستورالعمل ها را طراحی کردیم.
وی افزود: قبل از این چنین بود که متقاضی دریافت تسهیلات، مبادرت به ارائه یک طرح تجاری (Business plan) می کرد که بعد از انجام امور کارشناسی که در گاهی موارد نیز مغلوب نظرات سلیقه ای می شد، وام درخواستی اعطا یا لغو و در نهایت موجب بروز مشکلاتی می شد. اما با عینی شدن شخص ها، شرایط اعطای تسهیلات برمبنای نوع درخواست متقاضی به شاخص هایی همچون تعداد نصب، تعداد نیروی انسانی به کار گرفته شده؛ میزان فروش و درآمد کسب وکار و غیره تغییر یافت، که برای کسب وکارهای نوپا (شرکت هایی که برمبنای بخشنامه نوآفرین زیر سه سال سابقه تاسیس دارند) بازپرداخت چهار ساله با سود ۵ درصد و برای شرکت های غیرنوپا با سود ۹ درصد در نظر گرفته شده است.
ابزار درخواست این وام، سامانه ایران کارفا به آدرس www.irankarfa.ir که متقاضیان به صورت الکترونیکی می توانند درخواست های خودرا ثبت کنند و طی بازه زمانی ۳۰ روزه از رد یا تایید درخواست خود مطلع شوند.

وام بوم واره
مدیرکل دفتر همکاریهای فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه به الحاقیه دیگر با عنوان بوم واره اشاره نمود و در تشریح جزئیات آن اظهار داشت: شرکت های بزرگی در سامانه ایران نوآفرین (irannoafarin.ir) وجود دارند که خدمات خودرا مانند خدمات ابری، کیف پول الکترونیکی، خدمات حسابداری، خدمات حقوقی، فضای ابری، ذخیره سازی و غیره به صورت شش ماه رایگان و شش ماه نیم بها به شرکت های نوپا و یا استارت آپ ها ارائه می دهند.
سنجری فرد اظهار داشت: ما در ازای خدماتی که این شرکت ها متعهد می شوند به استارت آپ ها ارائه دهند، وام وجوه اداره شده پنج درصدی ارائه می دهیم. تا کنون تسهیلات ۱۰ شرکت مصوب شده و مابقی نیز بعد از انجام ارزیابی های لازم بمنظور ستاندن تسهیلات به بانک معرفی می گردند. در این میان، منظور از کسب وکارهای نوپا، شرکت هایی با سابقه کاری کمتر از سه سال، سرمایه ثبتی ۲۵۰ تومان و فروش ۵۰۰ میلیون تومان در سال است.
معاونت سیاست گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران، همکاری هایی با خارج از مجموعه خود داشته که در امتداد پشتیبانی از بخش خصوصی بوده است. سنجری، درباره همکاریهای انجام شده در این خصوص در امتداد انعقاد دو همکاری توضیح داد: طی قرارداد عاملیتی که با صندوق کارآفرینی امید بستیم، همکاری ما به صورت اهرمی است. به این معنا که صندوق امید تعهد کرده است به ازای یک واحد پول، دو واحد پول بگذارد.
وی افزود: این صندوق که زیرمجموعه ریاست جمهوری است، طی قراردادی عملیاتی که ۶۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و از این مبلغ ۲۰ میلیارد سهم وزارت ارتباطات و ۴۰ میلیارد سهم صندوق است به دو شیوه نامه سرمایه در گردش و شرکت های نوپا دارای قابلیت اعطای تسهیلات است که بعد از ابلاغ وزیر، کار خودرا آغاز می کند. میزان سود تسهیلات پرداختی از محل توافق نامه با صندوق امید، برای شرکت های نوپا ۴.۳۳ است و برای غیر نوپا ۵.۷۷ درصد در نظر گرفته شده است. البته توافق نامه ای از سال ۹۴ با صندوق امید وجود داشت که از زمان انتقال دبیرخانه به سازمان تا کنون ۲۰ شرکت حایز شریط دریافت وام شناخته شده اند.
سنجری فرد با اعلان اینکه همکاری بعدی متعلق به صندوق نوآوری و شکوفایی و در دو قسمت در حال انجام می باشد، اظهار داشت: اول، وام کرونا که به شرکت هایی که درخواست آنها بالای دو میلیارد تومان است بازمی گردد. دراین زمینه می توان به ارزیابی اولیه ۲۲ شرکت اشاره نمود که چهار شرکت موفق به ستاندن وام شده اند. دوم مقرر شد که برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و پشتیبانی از تولیدات داخلی، تسهیلات از محل لیزینگ دانش بنیان صندوق در چهار حوزه تولید مودم، تولید تلفن همراه، تجهیزات اکتیو مراکز داده و تولید محتوای بومی اعطا شود.
وی اشاره کرد: در این راستا باتوجه به اولویت های وزارت ICT، هماهنگی لازم در فاز اول برای اعطا تسهیلات جهت تولید مودم VDSL و ONT صورت پذیرفت و در قدم اول شرکت مخابرات ایران جهت خرید محصولات تولیدکنندگان داخلی اعلام آمادگی کرده و در فاز دوم هماهنگی لازم جهت اعطا تسهیلات فوق به تولیدگنندگان موبایل در حال انجام می باشد.

تسهیل گری تضامین
سنجری درباب حوزه اعطای تسهیلات به نکاتی اشاره نمود و پیشنهاد داد: تیم های نوپا بهتر است به سمت جذب سرمایه گذاری خطرپذیر حرکت کنند و بعد از عبور از دره مرگ شرکت های نوپا و رسمی شدن (ثبت شرکت و رسیدن به درآمد) به سمت ستاندن وام حرکت کنند. چه بسا سازوکار اعطای وام از محل وجوه اداره شده به شکلی طراحی شده است که به شرکت ها تا یک سال فرصت تنفس داده می شود و بعد از آن بازپرداخت ۳۶ تا ۴۸ ماهه برای آنها در نظر گرفته می شود و با پیش بینی نرخ سود پنج درصد، بروز مشکل در بازپرداخت اندکی بعید بنظر می رسد.
وی هم چنین به تدابیر اندیشیده شده درباب تضامین وام بعنوان یک اصل کلیدی اشاره نمود و اضافه کرد: برمبنای مطالعاتی که انجام دادیم، شرکت های کوچک قادر به تامین تضامین نبودند و از سویی هدف ما پشتیبانی از شرکت های استارت آپی بود. پس طی تمهیدات اندیشیده شده مقرر شد که تضامین برای شرکت هایی که مبلغ وام درخواستی آنها کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان است با یک فقره چک یا سفته که دو نفر پشت آنرا امضا کنند، مورد قبول واقع شود.
طبق آخرین آمار به دست آمده از بهمن ماه ۱۳۹۸ تا کنون که ضوابط اجرایی اعطای تسهیلات ابلاغ گردیده، تسهیلات حدود ۱۴۰ شرکت مصوب و درخواست ۴۰ شرکت نیز در حال ارزیابی است.
منبع:

1399/07/06
20:01:07
5.0 / 5
2077
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین