استفاده از 5G برای برقراری عدالت در لایه های شبكه ملی اطلاعات

استفاده از 5G برای برقراری عدالت در لایه های شبكه ملی اطلاعات به گزارش فیكس سرور معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: به دنبال بست عادلانه خدمات به تمامی مناطق كشور هستیم و 5G نه فقط یك فناوری لوكس محسوب نمی گردد، بلكه می تواند به عدالت در لایه های شبكه ملی اطلاعات كمك نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از کاربست های 5G در ایران و «انعقاد تفاهم نامه های خودروی خودران و بیمارستان هوشمند» در سالن پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.
ستار هاشمی - معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در این مراسم اظهار نمود: ورود به شبکه نسل پنجم منطبق بر مطالعات کارشناسی و تدوین نقشه راهی اتفاق افتاده که در دو سال قبل در دستور کار وزارت ارتباطات بوده است.
وی ادامه داد: پژوهگشاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، معاون برنامه ریزی وزارتخانه و ارتباطات بین الملل و روابط عمومی نقش های جدی در این عرصه داشتند و آنچه امروز شاهد می باشیم حاصل مطالعات دو سال قبل است.
هاشمی با اعلان اینکه همیشه معرفی تکنولوژی های جدید با مقاومت هایی هم راه است و افرادی در موافقت و برخی در مخالفت آن فناوری صحبت می کنند، اظهار داشت: اینکه چرا اساسا باید به تکنولوژی های جدید و خصوصا 5G بپردازیم، دلیلهای مختلفی دارد. نکته اول این که اسناد بالادستی و تکالیف قانونی بر این تکیه دارند که ۱۰ درصد از ترافیک شبکه ملی اطلاعات باید بر بستر تکنولوژی های جدید ارائه شود. مصوبه ای داریم که در افق ۱۴۰۴، باید ۱۰ درصد از اقتصاد کل کشور سهم اقتصاد دیجیتال باشد و 5G از فناوری هایی است که برای این کار باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات با اعلان اینکه 5G صرف یک بستر فناوری نیست، بلکه یک زیست بوم نوآوری و فناوری شمرده می شود، بیان کرد: نکته دیگر این است که کشور ما در بحث 5G قابلیت رقابتی دارد، برای اینکه این فناوری وابستگی کمتری به سخت افزار دارد و بیشتر در مباحث نرم افزاری و فکرافزاری می گنجد و جوانان ما هم ثابت کردند که در این عرصه بسیار موفق بودند. تمرکز فناوری 5G بر نرم افزار است و ما می توانیم از این ظرفیت استفاده و سهم خود ایفا نماییم.
ایشان سپس با اعلان اینکه شاهد در هم تنیدگی 5G با سایر فناوری ها خصوصاً هوش مصنوعی و اینترنت اشیا هستیم، اشاره کرد: در حوزه هوش مصنوعی در کشور شرایط خوبی داریم، اما در حوزه کاربست ها هم باید وضعیت مناسبی داشت باشیم. فراگیری نسل پنج تلفن همراه در سال ۲۰۲۵ اتفاق می افتد اما برنامه ما حالا ایجاد آمادگی برای جذب این تکنولوژی و نگاه ما نگاهی فعال به تکنولوژی است.
هاشمی با اشاره به جراحی ازراه دور بعنوان یکی از کاربست های فناوری نسل پنج، بیان کرد: جراحی ازراه دور حد غایی انتظار از 5G محسوب می شود. اما آیا ما آمادگی جهت استفاده از آنرا داریم؟ فناوری نسل پنج، پهنای باند بالا و تاخیر کم دارد اما در صورتیکه هنگام جراحی ازراه دور، برای بیمار اتفاقی بیفتد، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ جراح، تامین کننده بستر ارتباطی، تامین کننده برق؟ اینها مواردی است که باید بررسی و قانون گذاری شود.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حمل و نقل هوشمند و خودروی خودران بعنوان یکی دیگر از موارد استفاده 5G اظهار نمود: خودروی خودران در پنج سطح قرار می گیرد که خودروی کاملا خودران در آخرین سطح قرار دارد. اما اگر ما به خودروی خودران دست پیدا کردیم، در صورت تصادف بین دو خودرو، آیا صنعت بیمه ما آمادگی پاسخگویی به این مساله را دارد؟ بدین سبب این موارد، بلوغی است که باید در صنعت فناوری رخ دهد.
هاشمی بحث آموزش مجازی را کاربست دیگر 5G دانست و اضافه کرد: ما در زمان شیوع ویروس کرونا متوجه شدیم فناوری اهمیت زیادی دارد. با وجود برقراری کلاس های آنلاین در طول این مدت، شاهدیم که برگزاری کلاس های آزمایشگاهی از کیفیت کافی برخوردار نیست و دراین زمینه، برخورداری از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می تواند پاسخگو باشد.
او همینطور اشاره کرد: ما نباید 5G را در امتداد 4G بدانیم و منتظر تکمیل آن باشیم و بعد از همه گیر شدن نسل چهارم ارتباطات، به سراغ نسل پنجم برویم. ما به دنبال بسط عادلانه خدمات به تمامی مناطق کشور هستیم و 5G نه فقط یک فناوری لوکس محسوب نمی گردد، بلکه می تواند به عدالت در لایه های شبکه ملی اطلاعات کمک نماید.

تفاهم نامه های همکاری بر بستر تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات
به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، در این مراسم، پنج تفاهم نامه همکاری بر بستر تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات (5G) به امضا رسید. تفاهم نامه نخست توسعه فناوری های در حوزه حمل و نقل هوشمند و خودرو های خودران میان سازمان منطقه آزاد کیش، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
تفاهم نامه دیگر بین معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی و شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) با هدف توسعه زیست بوم فناوری های نسل پنجم شبکه های مخابراتی، اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی به امضا رسید. این تفاهم نامه با هدف ایجاد پایلوت حمل و نقل هوشمند شهری مبتنی بر شبکه های ارتباطات سلولی نسل جدید، در قالب شبکه ملی اطلاعات و مطالعه تجربیات این پایلوت برای تسری به بقیه شهرهای کشور منعقد شد.
معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) مدیرعامل و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی هم تفاهم نامه توسعه زیرساخت ها، خدمات سلامت دیجیتال و پزشکی هوشمند با بهره گیری از فناوری نسل پنجم را امضا کردند.
تفاهم نامه دیگر با هدف توسعه فناوری ها، محصولات و راهکارهای حوزه شبکه های مخابراتی نسل پنجم و نسل های آینده به امضای معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و دانشگاه های تهران و صنعتی شریف رسید.
تفاهم نامه پیاده سازی خدمات مشاوره جراحی ازراه دور (Telemedicine) با بهره گیری از قابلیت های فناوری 5G به امضای معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل رسید.
فراهم سازی زیرساخت دسترسی به تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات سیار در مراکز درمانی؛ همکاری متقابل برای ارائه پایلوت مشاوره پزشکی، جراحی ازراه دور در مراکز درمانی منتخب؛ همکاری درزمینه تعیین و تعریف چارچوب ها و الزامات پیاده سازی خدمات پزشکی بر پایه فناوری نوین؛ بهره گیری از توانمندی های داخلی گسترش ارائه خدمات پزشکی از راه دور؛ پشتیبانی از رشد ایده ها و کسب وکارهای در رابطه با پزشکی ازراه دور و افزایش توان فنی و دانشی داخلی بمنظور به کارگیری فناوری نوین ارتباطی در حوزه سلامت الکترونیک و پزشکی ازراه دور همچون محورهای تفاهم نامه ارائه مشاوره خدمات پزشکی ازراه دور در بستر تکنولوژی های جدید خصوصاً نسل پنجم ارتباطات است.1399/07/06
13:04:42
5.0 / 5
1243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین