حسگرهایی كه اسرار شیمی مغز را برملا می كنند!

حسگرهایی كه اسرار شیمی مغز را برملا می كنند! پژوهشگران آمریكایی، حسگرهایی ابداع نموده اند كه می توانند اطلاعاتی در مورد شیمی مغز عرضه كنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، دیویس"(UC Davis)، یک سنسور زیستی فلورسنت مبتنی بر پروتئین ابداع نموده اند. این نوع حسگرها می توانند هورمون دوپامین را که نورون ها برای ارسال سیگنال به سلول های عصبی منتشر می کنند، تشخیص دهند. هنگامی که این سنسور معروف به "dLight1" با ریزبینی پیشرفته ادغام شد، تصویرهایی بسیار واضح از انتشار دوپامین در حیوانات زنده عرضه داد.
"لین تیان"(Lin Tian)، سرپرست این پروژه و گروهش موفق شدند طیف رنگی سنسور dLight1 را گسترش دهند. آنها در پژوهش جدید خود، دو نوع طیفی جدید از این سنسور عرضه کرده اند که "YdLight1" و "RdLight1" نام دارند و به ترتیب رنگ های زرد و قرمز را نشان می دهند.
تیان اظهار داشت: این سنسورهای جدید می توانند به پژوهشگران در شناسایی و بررسی فعالیتهای مربوط به پردازش اطلاعات در مغز کمک کنند. ما با کمک رنگ های متفاوت خواهیم توانست تا چندین انتشار نوروشیمیایی و فعالیت نورونی را در یک زمان ببینیم.
سنسور RdLight1، امکان ارزیابی دوپامین، فعالیت عصبی و انتشار گلوتامات را در انواع خاصی از سلول های حیوانات فراهم می آورد. افزایش نفوذ نور و عمق تصویربرداری، کیفیت سیگنال دوپامین را زیاد می کند. این توانایی به پژوهشگران امکان می دهد تا بتوانند انتشار دوپامین را با کمک نور مورد بررسی قرار دهند و اثرات آنرا بر مدارهای عصبی مدل سازی کنند.
دوپامین بعنوان یک پیام رسان عصبی، نقش مهمی را در حرکت، توجه، یادگیری و سامانه لذت و پاداش مغز بر عهده دارد.
تیان اضافه کرد: ابزارهای جدید، دریچه ای را به سمت توسعه شاخصهای نوروشیمیایی با قابلیت تغییر رنگ باز می کنند. این ابزارها در کنار ابزارهای دیگر، قابلیت زیادی برای آشکارسازی نقش اسرار شیمی مغز در سلامت و بیماری دارند. دانشی که ما از این حسگرها به دست می آوریم، توسعه درمان های ایمن تر برای اختلالات اعصاب و روان مانند افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و اعتیاد را آسان تر می کند.
این پژوهش، در مجله "Nature Methods" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/27
22:41:52
5.0 / 5
1616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین