تشخیص بموقع سرطان ریه با كمك یك مولكول كوچك

تشخیص بموقع سرطان ریه با كمك یك مولكول كوچك فیكس سرور: پژوهشگران هندی، مولكول كوچكی ابداع نموده اند كه می تواند به تشخیص بموقع سرطان ریه كمك نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از زی نیوز، پژوهشگران "مرکز تحقیقات علمی پیشرفته جواهر لعل نهرو"(JNCASR) هندوستان، بتازگی دارویی برای تشخیص سرطان ریه عرضه کرده اند که شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان بشمار می رود و تشخیص آن در مراحل ابتدایی دشوار است.
تشخیص و تصویربرداری از ساختارهای موسوم به "G-quadruplex" یا "GQ"، برای تشخیص سرطان بسیار امیدوارکننده است و به خاطر پویایی و تنوع ساختاری، چالش های بسیاری را نیز به دنبال دارد.
این گروه پژوهشی، مولکول کوچکی ابداع کردند که می تواند پروتئین تنظیم کننده موسوم به "Bcl-۲" را با واکنش فلورسنت و فعالیت ضد سرطان مشخص نماید و یک روش برای تشخیص سرطان ریه با کمک تصویربرداری از ساختار GQ باشد.
بگفته پژوهشگران، فعالیت این مولکول موسوم به "TGP۱۸"، با تشخیص Bcl-۲ و فعالیت ضد سرطان آن و همین طور تصویربرداری از بافت صورت می گیرد.
ساختارهای موسوم به GQ، ساختارهایی هستند که طیف گسترده ای از فرآیندهای سلولی همچون بیان چندین آنکوژن را تنظیم می کنند. تثبیت GQ در سلول های سرطانی، سبب افزایش فشار و لطمه رسیدن به DNA می شود؛ در نتیجه این ساختار می تواند هدف امیدوارکننده ای برای شیمی درمانی باشد.
به رغم کوشش های چشم گیر برای ادغام خواص درمانی و تشخیصی در یک فرمول، هیچ گزارش منسجمی در مورد تشخیص با کمک مولکول های کوچک وجود ندارد و هیچ مولکولی برای تشخیص GQ در گزارش ها معرفی نشده است.
بررسی های این گروه پژوهشی نشان میدهد که دوز پایینی از مولکول TGP۱۸ می تواند به فعالیت مقابل سرطان ریه کمک نماید و خاصیت داروهای ضد سرطان را داشته باشد که در دوز بالا مورد استفاده قرار می گیرند. این مولکول می تواند بواسطه تصویربرداری از بافت تومور، به محل تومور مورد نظر برسد.
این روش می تواند به ارائه داروهای در رابطه با هر نوع سرطان کمک نماید و نتایج خوبی برای درمان های شخصی سازی شده داشته باشد.
این پژوهش، در مجله "Theranostics" به چاپ رسید.1399/06/17
19:30:44
5.0 / 5
1484
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین